Vállalkozói érdeketsértett Meggyes

Öt gyanúsítottat hallgatott ki a Nemzeti Nyomozó Iroda Meggyes Tamás esztergomi polgármester szolgálati autója és épülő háza felgyújtásának ügyében. A felbujtónak, M. János helyi építési vállalkozónak több érdeke fűződhetett a politikus fenyegetéséhez, ami viszont tény: nemrégiben csaknem kétszázmillió forintos építési bírságot szabott ki cégére a megyei hatóság. Meggyes szerint a szálak meszszebbre vezetnek, a polgármester az ellene szövetkezők között egy, a Vállalkozók Pártja színeiben politizáló üzletembert is megnevezett, aki felháborítónak tartja a vádat.

2008. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tomin Szilvia őrnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda osztályvezetője tegnapi tájékoztatóján elhangzott: egy esztergomi vállalkozót gyanúsít a rendőrség azzal, hogy megbízást adott Meggyes Tamás polgármester szolgálati kocsijának és épülő házának felgyújtására. Hozzátette: a rendőrség rongálás miatt indított eljárást.
*
A vállalkozót, illetve a közvetítési, szervezési és végrehajtási feladatokat végző három társát őrizetbe vették. A rendőrség indítványozta előzetes letartóztatásukat, az erről döntő bírósági tárgyalás ma lesz. Egy gyanúsított pedig jelenleg más ügyben jogerős büntetését tölti.
A felbujtás hátterében a rendőrség gyanúja szerint az áll, hogy a polgármesteri hivatal érdeksérelmet okozott a vállalkozónak. Az indítékról azonban a nyomozás érdekében az őrnagy nem kívánt többet elmondani.
Ismeretes, hogy Meggyes Tamás autójára április 8-ra virradóra dobtak Molotov-koktélt, ugyanakkor felgyújtották a Búbánatvölgyben épülő házának tetőszerkezetét. A rendőrség a nyomozásban azt vizsgálta, hogy kinek állhatott érdekében a bűncselekmények elkövetése, másrészt pedig azt próbálták kideríteni, kik, mikor és hol vásárolták az épülő háznál hátrahagyott benzineskannákat. Így találták meg a bújtatott kapcsolatot az indítékkal rendelkezők és a benzineskannát vásárlók között. Ez volt a fordulópont a nyomozásban, innen már célirányos, konkrét személyi körre szabott nyomozást folytattak. Kiderült, az elkövetők erre a konkrét bűncselekményre szerveződtek össze. Kérdésünkre Tomin Szilvia elmondta: nincs arra adat, hogy a tettesek Meggyes Tamással szemben további cselekmények végrehajtására készültek volna.
A gyanúsítottak ellen közvetlen személyi és tárgyi bizonyítékok vannak, például van egy fényképfelvétel is a benzineskannát vásárlókról. Meggyes Tamás esztergomi polgármester a sikeres elfogás után közleményében köszönte meg a rendőrség gyors és hatékony munkáját. A polgármester az emberek megnyugtatása szempontjából rendkívül fontosnak nevezte, hogy a házát és szolgálati gépkocsiját ért gyújtogatás tetteseit kézre kerítették.
Lapunk megtudta, hogy a rendőrség M. Jánost tartja felbujtónak, T. Béla közvetítőként, G. László szervezőként, P. Renátó és B. Károly végrehajtóként vett részt a bűncselekményben. Megkérdeztük Meggyes Tamást is, aki M. János hallatán lapunknak elmondta: a Nemzeti Nyomozó Iroda szerdán hallgatta ki tanúként, és szinte mindvégig M. Jánosról kérdezték.
A helyi építési vállalkozóról a polgármester elmondta, hogy közvetlenül a támadás előtt a megyei építési hatóság csaknem kétszázmillió forintos bírságot szabott ki cégére, egy lakóparképítés szabálytalanságai miatt. Meggyes ugyanakkor leszögezte, hogy a hatóság döntéseihez az önkormányzatnak nincs köze, a hivatal „csupán” a rendeleteket hozza. De tettét a politikus szerint nem csupán ez motiválhatta. – Összehangolt politikai és üzleti hatalomátvétellel összefüggő támadássorozatról van szó – szögezte le Meggyes Tamás.
A fideszes városvezető egyenesen azt állította, hogy M. János Horváth Mihállyal, a Fidesszel szövetséges Vállalkozók Pártja helyi önkormányzati képviselőjével még februárban több millió forintos ajánlattal fordultak az egyik helyi fideszes képviselőhöz, azt ajánlva, hogy a képviselő-testület feloszlatásában segédkezve új választásokat írjanak ki. – Szintén Horváth Mihály próbált meg a megyei rendőrségről, illetve a Nemzeti Nyomozó Irodától a polgármestert érintő papírokat beszerezni – közölte a városvezető. Miután az első próbálkozás nem sikerült, áprilisban indult támadássorozat Meggyes ellen, vagyonvizsgálatot indítottak ellene, majd zsaroló levéllel fenyegették. Az április 8-i gyújtogatás után fenyegető levelet kapott, amelyben durva szavak kíséretében ez állt: „Ez csak a kezdet!” Majd egy önkormányzat által megrendelt tanulmány ellopásából, annak változtatott szövegű variánsának megjelentetéséből támadt botrány. Később egy mélygarázs vásárlása, azután a korábbi jegyző provokatív fellépésekor kavarták fel újra a kedélyeket a Meggyes ellen szövetkezők. Ezek az ügyek összefüggenek. – Ha februárban nyilvánosságra hozzuk a két vállalkozó ajánlatát, talán a gyújtogatást és a későbbi durva támadásokat is elkerülhettük volna – jelentette ki Esztergom vezetője.
Lapunk a Meggyes Tamás által megvádolt Horváth Mihályt éppen képviselő-testületi ülésen érte utol, aki elmondta, hallott a polgármester vélekedéséről, de még csak most ismerkedik az ügy részleteivel. – Mélyen sértve érzem magam, nem találok szavakat, nem értem, nem tudom, mi ez az egész – fakadt ki a városatya, aki leszögezte: ha a polgármester nem tudja bizonyítani állításait, akkor biztos, hogy jogi elégtételt vesz. – Meggyes Tamásnak felelnie kell ezért – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.