A Búvópatak, az Aranyos és a Madárleány

Szelíden domborodó hegyek, völgyekben meg-megiramodó patakok, esőtől duzzadt, hordalékukat vadul sodró folyók. Kicsiny álmos falvak, szépen áradó magyar szó. Templomok a természethitből kereszténységbe forduló korszak határáról. Egymásba kapaszkodó hitek, a profánban otthonra lelő szakralitás. Erdélyben járunk, a Madárleány nyomában, a Zilah és Bánffyhunyad által határolt Kalotaszegen.

2008. 07. 31. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péntek este indulunk útnak, szigorúan vett útiterv nélkül. Csak annyi biztos, hogy Kalotaszeg nem hagyható ki a sebtében elhatározott erdélyi kirándulásból. Némi tanakodás után nem a nagy forgalmú Biharkeresztes átkelőt választjuk, hanem a reggel hattól este tízig nyitva tartó létavértesit. Nem bánjuk meg, messze-távol egyetlen autó sincs, fél perc alatt Romániában vagyunk, s csöndesen megállapítjuk, a globalizációnak tett – szerintünk eléggé el nem ítélhető – szolgálatai mellett nyilvánvaló előnye is van a személyek szabad mozgását lehetővé tevő Európai Uniónak. Székelyhíd érintésével a legrövidebb utat választjuk Zilah felé – ahol ma éjjel reményeink szerint szállásunk lészen – így érintjük Szilágysomlyót is. Éppen falunap van az Ér melletti ősparkból kialakított gyönyörű téren. Igazi transsylvaniai hangulat fogad, népviseletbe öltözött fiatalok színes kavalkádja ropja, sül a mics és lacipecsenye, jókedvű emberek iddogálnak, beszélgetnek mindenütt. Itt is ott is románul folyik a szó, így kissé bizonytalanok vagyunk: vajon mire jutunk az édesanyánk szájából tanult magyarral, no meg a felnőttként úgy-ahogy elsajátított angollal. Nem kell az idegen nyelvvel kínlódni, a pultos kislány széles mosollyal válaszol anyanyelvünkön, s mindjárt abban is segít, hol kaphatunk ötven lejért – mintegy négyezer forintért – szállást két főre. Makacsok vagyunk, nem kell a szilágysomlyói vendéglátás, megyünk tovább az induláskor kiötlött úti cél, Zilah felé. Itt azonban csalódnunk kell, nem találunk olcsó szállást, kénytelenek vagyunk a város latin nevét viselő szállodában éjszakázni 170 lejért.
Napos reggelre virradunk, s némi pénzváltás, majd telefonunk ijedt keresgélése után – amiről kiderül, hogy a derék pénzváltó bankján sikerült felejtenünk – délnek, Bánffyhunyadnak fordulunk. Tanulva a zilahi példából, lemondunk a nagyváros nyújtotta kényelem élvezetéről, meg sem állunk a Bánffyak egykori fészkétől alig pár kilométerre fekvő Kalotaszentkirályig. Sebtiben megcsodáljuk, a szász beütéseket is mutató népi építészet remekeiként elénk sorakozó házakat, majd indulunk tovább Magyargyerőmonostorra, a szelíd lankájú hegyek között megbúvó színmagyar faluba. Utunk átvezet Magyarvalkón, a legszebb Árpád-kori templommal büszkélkedő kalotaszegi falucskán. Itt templom csak szép van, és még szebb: többtucatnyit nézhet meg az ember ezekből a csodálatos középkori remekekből a kalotaszegi falvakban.
A magyarvalkói isten háza a falu legmagasabb pontjára épült a XIII. században. Több száz éves sírok között bükkfák árnyékában kapaszkodunk fel hozzá, mígnem, elénk bukkan hófehér falával, négy fióktornyos zsindely fedte csúcsaival. A templomot meglátva az idegen megérti, az építés helyének megválasztásával, az épület arányainak páratlan tökéletességével az egykori építők tanúságot tettek az ember ősi és megingathatatlan hite mellett. A templombelső mennyezeti kazettáinak, szószéket borító szőtteseinek, XVII. századi faragványainak megcsodálása után fájó szívvel szakadunk el a csodálatos atmoszférájú épülettől.
Magyarvalkóról csak egy ugrás Magyargyerőmonostor, ahol persze, megint csak gyönyörű Árpád-kori templom fogadja a látogatót. Környezete ugyan nem annyira festői, mint a magyarvalkói templomé, ám van valamije, amije a szomszédjának nincsen. Nyugati homlokzatán foglal helyet egy 1936-os renováláskor előkerült dombormű, egy tollas hasú szárnyas leány alak, ami két kígyót szoptat, s amit a helyi hagyomány Madárleányként emleget. A Kárpát-medencében egyedülálló allegorikus szoborról egy helybéli idős asszony azt mondja, nem más, mint Krisztus urunk megjelenítése fiait vérrel tápláló pelikán képében. A Madárleány témáját könyvben feldolgozó Sisa Béla viszont – feltételezve, hogy esetleg az ősi magyar természetvallás táltos hagyományai is fellelhetők a szoborban – úgy véli, a magyargyerőmonostori Madárleány valószínűleg nem más, mint Luxuria, a bujaság középkori allegorikus alakja.
A Madárleány tiszteletére rendezett – Szabó Anna gyergyói származású mesemondó fergeteges előadásával és a helybéli fiatalok autentikus kalotaszegi táncaival is fűszerezett falunap, meg a Hover tiszteletes úr felesége közbenjárásával szerzett szálláson eltöltött üdítő éjszaka után – Torockó felé vesszük utunkat. Ott Balogh Szabolcs helybéli kocsmáros és történész fantáziáját izgatjuk fel kalotaszegi szoborélményünkkel, ami nyomán azt halljuk, hogy a Madárleány nem lehet más, mint Holdanyácska, aki a kapuőrző sárkánygyíkokat szoptatja.
Torockói terveink legfontosabbika, hogy Sólyom László nyomában is haladva megmásszuk a Székelykőt, egy váratlan derékfájás miatt meghiúsul. Igen sajnáljuk, hiszen ismerjük a hagyományt, miszerint az ember nem találhatja meg életcélját anélkül, hogy legalább egyszer tiszteletét ne tegye a települést a tatároktól megvédő egykori Székelyvár meredek szirtjein. A veszteségért a Tordai hasadékkal kárpótoljuk magunkat, majd az Aranyos völgye következik, hogy szűkre szabott időnkből jusson még némi vadregényes barangolásra is a gyalui havasokban. Mielőtt Tordát elhagynánk, leszállunk a szalinai sóbányába, beszívjuk gyógyító levegőjét, majd indulunk hazafelé. Cseppet megállunk Szolcsvánál, átmegyünk a függőhídon, s mintegy három kilométeres kényelmes gyalogtúrával felkapaszkodjunk a Búvópatakhoz, útba ejtve Románia egyik legszebb XVIII. századi ortodox templomát a barlang lábánál. Fehérmezőn már csak egy rövid séta az Aranyos partján, és adieu, Erdély. Most igen sovány vigasz számunkra, hogy reményeink szerint hamarosan visszajövünk…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.