Példaértékűnek nevezte a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) és a Debreceni Egyetem Különleges Orvosi Mentőcsoportjának (DEKOM) burmai (mianmari) jószolgálati tevékenységét Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, a Zsinat lelkészi elnöke tegnapi debreceni tájékoztatóján. A püspök kiemelte, hogy a mentőcsapatnak kitartó munkával sikerült elérnie, hogy elsőként jusson be a ciklon sújtotta területre. A mindössze 3,5 millió forintos költséggel megoldott segélyutat a református egyház 1,5 millió forinttal támogatta.
A nyolc orvosból álló egészségügyi csapat június 14-én indult Burmába, és június 26-án érkezett vissza Ferihegyre. Bár a helyi hatóságok azonnal a katasztrófa sújtotta területre vitték őket, a harmincmillió forint értékű diagnosztikai felszerelésre két napot kellett várni, ezért az egészségügyi kormányzat kórházi sátrában kezdték meg a tevékenységüket. – Később saját kezűleg állították fel kórházi sátrukat, ahol naponta 100–150 beteget láttak el – tudtuk meg Késmárky Andrástól, a DEKOM vezetőjétől. A debreceni segélycsoport bő egy hét alatt hétszáz beteget gyógykezelt, illetve vizsgált meg. Tudományos információkat is gyűjtöttek. Minden egyes beteg vérnyomását, cukorszintjét, hasi státusát, illetve mellkasi állapotát diagnosztizálták, a kapott adatokat rögzítették, s a gyógyszerek nevét, hatóanyagát és a vele kezelhető betegségek listáját
a helyi egészségügyi személyzet rendelkezésére bocsátották. Eljövetelükkor fél évre elegendő gyógyszerkészletet hagytak hátra hétmillió forint értékben. A helyi egészségügyi hatóságok jelzései szerint tevékenységük hozzájárult ahhoz, hogy a későbbiekben az eddig szokásosnál hatásosabb gyógyítási eljárásokat alkalmazzanak.
A burmai állapotokról szólva a gyermeksebészként dolgozó Késmárky doktor elmondta, hogy a hozzájuk forduló betegek – akik három, összesen hétezer férőhelyes menekülttábor lakóiból, illetve egy közelben lévő, 125 ezer ember lakta városból kerültek ki – fele tíz év alatti gyermek, akik a fenyegető vérhasjárvány miatt kezelés nélkül egy hét alatt meghaltak volna.
A doktor szerint, bár a kormányzat azt ígérte, hogy fél év alatt mindenki visszaköltözhet állami segítséggel renovált otthonába, a szegények esetében több éves menekülttábori tartózkodással kell számolni.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó