A börtönben ismerkedett meg a két tettestárs, dr. J. Zoltán László és Zs. Árpád, akik gazdasági bűncselekmények miatt töltötték büntetésüket. A jogász végzettségű férfi korábban a fővárosban büntetőbíróként és ügyvédként is tevékenykedett. Az intézetben határozták el, hogy közös csalásokat hajtanak végre. Miként arról lapunk már februárban beszámolt, a páros egy elvesztett, Tóth Norbert nevére kiállított személyi igazolvány segítségével hat pénzintézetnél azzal próbálkozott, hogy hamis bírósági ítéleteket benyújtva, 8–12 millió forint összeget azonnali beszedés formájában átutaltasson Zs. Árpád számlájára. Ez azonban nem sikerült, a veszélyeztetett érték így is elérte a hatvanmillió forintot.
A Nemzeti Nyomozó Iroda gazdaságvédelmi főosztályának kiemelt főnyomozója, Ambrus Péter őrnagy lapunknak elmondta, a házkutatásokkor újabb bűnesetekre derült fény. A később elfogott Zs. Árpád csaknem száz város lapjában olyan hirdetéseket adott föl, hogy BAR-listán lévőknek pénzbefizetés nélküli hitelt tud szerezni autó vásárlásához. A férfit telefonon keresték fel, ekkor a csaló megbeszélte áldozatával, hogy az ügylethez a kiszemelt kocsi és a saját adataira, valamint az átíráshoz, illetve az eredetiség-vizsgálathoz szükséges összegre, azaz ötvenezer forintra van szükség. Az ügyfelek így postán elküldték az adatokat és a pénzt. Többet a férfit nem lehetett elérni. A gyanúsított lakásán hatvan levelet foglaltak le a nyomozók, de szerintük ez csak a jéghegy csúcsa.
Ezenkívül a Vatera nevezetű árverési portálon ajánlott a két férfi különféle műszaki cikkeket megvételre. Ambrus elmondta, számítógéphez való monitorokat, televíziókat, mobiltelefonokat kínáltak a gyanúsítottak. Miután a licitáló kifizette az áru ellenértékét – amely esetenként 20–50 ezer forintot jelentett –, a terméket a csalók nem küldték el, mert nem is volt a birtokukban. A nyomozók azt gyanítják, hogy százas nagyságrendű lehet ebben az esetben a sértettek száma, pontos adataik azonban nincsenek.
Nehezíti a felderítést, hogy az ország számos területéről valók az áldozatok, s több eljárás van folyamatban. A nyomozók arra számítanak, hogy még több sértett jelentkezik, bár sokan a pár tízezer forintos veszteség miatt nem tesznek feljelentést. A bűncselekményből származó milliókat több számlán helyezték el, igaz mindegyiket a Tóth Norbert névre kiállított személyi igazolvánnyal nyitották. A számlák zárolása még most is tart. A gyanúsítottak jelenleg előzetes letartóztatásban vannak.
Mutatjuk a leglátványosabb képeket, amelyeket az Origo olvasói készítettek a havas Magyarországról