Az Európai Neutronkutató Központ (ESS) helyszíne abban a városban lesz, amelyikben a legkevesebb pénzből a legmagasabb színvonalú beruházást lehet megvalósítani – mondta Mezei Ferenc, a hosszú hullámú neutronnyalábot előállító spallációs rendszer kifejlesztője. Az élő és élettelen anyag vizsgálatának harmadik évezredi technológiáját megvalósító megaberuházásra a svéd Lund, a spanyol Bilbao és Debrecen pályázik. Utóbbi azzal nyerhet, ha olcsóbb megoldást ajánl, mint versenytársai – jelezte a nemzetközi hírű tudós.
Az ESS jelenleg az EU egyik legnagyobb tervezett kutatásfejlesztési berendezése, amiben a hosszú hullámú neutronnyalábok segítségével vizsgálják majd a különféle anyagok szerkezetét. Az élettelen anyag esetében az ipar számára alkalmas új anyagok kifejlesztése, tulajdonságaik vizsgálata iránt van nagy érdeklődés, élő anyag esetében különösen a hidrogén elhelyezkedésének feltárása elé tekintenek nagy várakozással az élettudományi kutatók. A neutronspallációt békés célú anyagvizsgálati módszerként alkalmazó berendezés – aminek óriási előnye, hogy egyáltalán nem roncsolja a vizsgálat alá vett anyagot – jelenleg csak az Egyesült Államokban működik, épül egy Japánban, egyet pedig az Európai Unió kíván megvalósítani a versenyképessége megőrzése érdekében.
Mezei Ferenc fontosnak tartotta hangsúlyozni, az ESS megvalósításért éles verseny várható, ám a pályázó országoknak az utolsó pillanatig együtt kell működni – ezért kooperál szorosan Magyarország Spanyolországgal. A verseny ugyanis nem a minőség területén folyik, hanem abban, hogy ki tudja az elvárt színvonalat minél olcsóbban garantálni. Ebben pedig Debrecennek komoly esélyei lehetnek – vélte a tudós. Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora a versenyelőnyök között említette, hogy az egyetemmel szoros kooperációban Debrecenben működik a magyar tudományos élet egyik zászlóshajója, az MTA Atommagkutató Intézete. Kósa Lajos, a város polgármestere arra mutatott rá, hogy Debrecen infrastrukturális adottságai kedvezők, van autópálya-kapcsolat, rendelkezik működő repülőtérrel, oktatási rendszerébe beépítette a nemzetközi érettségit, ami vonzó lehet azon kutatók számára, akik családostul települnek az ESS helyszínére. Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára elmondta: az egyes nemzetek a befektetés arányában küldhetnek majd az ESS-be kutatókat, illetve használják ki annak kapacitásait, így megvalósításával egész Európa nagyot lép a tudásalapú társadalom felé.
Komoly fertőzésveszélynek tesszük ki magunkat, ha így kezeljük a nyers húst