Kockázati befektető a Debreceni Húsnál

Csaknem százszázalékos részesedést szerzett a Penta kockázati tőkebefektetési társaság a Debreceni Hús csoportban. A korábban a Román Gyula elnök-tulajdonos által jegyzett R-KON Kft. érdekeltségi körébe tartozó Debreceni Hús Zrt.-t, a Szole-Meat Kft.-t, a Kapuvári Hús Zrt.-t, valamint a Csaba Hús Zrt.-t magában foglaló portfólió átadásáért cserébe információink szerint a magyar szakmai befektetőnek részesedést ígértek a Penta által uralt szlovákiai húságazatban.

2008. 07. 07. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Debreceni Hús csoport az ország második legnagyobb húsgyártója, a tőkehús előállításból húsz, a húskészítménygyártásból tíz százalékkal részesedik. Tavalyi árbevétele 130 millió euró volt, alkalmazottainak száma eléri az ezer főt. A Penta közép-európai befektetői csoport öt tulajdonos tőkealapját kezeli, jelen vannak Prágában, Pozsonyban, Moszkvában, Varsóban és Limassolban. A csoport portfóliótársaságai kilencszázmillió eurós árbevételt realizáltak, egyebek között magánbanki, energetikai, egészségügyi és légiközlekedési tevékenységgel. A szlovák húspiacon 2007 elején jelentek meg, megszerezték északi szomszédunk negyedik legnagyobb húsgyártóját, majd az idén júniusban a Mecom csoport bekebelezésével Szlovákia legnagyobb húsüzemének is tulajdonosaivá váltak. A cseh húselőállító piacon az év második felében terjeszkednének.
A debreceni ügyletről, amelyhez a közelmúltban járult hozzá a szlovák és a magyar versenyhivatal, szerdán döntött a Debreceni Hús Zrt. tulajdonosi közgyűlése. A tranzakció eredményeként a Penta 98,9 százalékos részesedést szerzett a magyar társaságban. A befektetést a Penta egyik tulajdonosa, Jozef Spirko felügyelőbizottsági elnök azzal indokolta, hogy közép-európai húsholding létrehozását határozták el, s ebben kulcsszerepet szánnak a debreceni feldolgozónak. Román Gyula, aki a felügyelőbizottság egyik tagjaként tevékenykedik tovább, úgy nyilatkozott, hogy a húsipar helyzetének bonyolult volta, a hatékonyság növelésére ösztönző kényszerek arra a meggyőződésre juttatták a magyar húsgyártásból húsz százalékot birtokló debreceni csoportot, hogy erős partner után nézzenek. Kifejtette, mindent megtesznek azért, hogy a megalakuló közép-európai húsholding sikeres tagjaként működjenek tovább.
A csoport elhatározása némiképp meglepte a szakmát, ugyanis a társaság egyike volt annak a két magyar feldolgozónak, amelyik tavaly novemberben eredményesen pályázott a hárommilliárd eurós uniós intervenciós forrásból történő részesedésre. A forrást kilencven százalékban dán húsüzemek kötötték le, ám mellettük a Pick Szeged és a Debreceni Hús Zrt. is lehetőséget nyert arra, hogy piacvédő beavatkozásként magántároláshoz hűtési és tárolási támogatást vehessen igénybe. A debreceniek mintegy száz tonna húst vásároltak fel 260–280 forintos kilónkénti áron, majd öt hónapnyi, a közösség által finanszírozott tárolás után az idén májusban 360–380 forintos átlagáron értékesítették azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.