A Debreceni Hús csoport az ország második legnagyobb húsgyártója, a tőkehús előállításból húsz, a húskészítménygyártásból tíz százalékkal részesedik. Tavalyi árbevétele 130 millió euró volt, alkalmazottainak száma eléri az ezer főt. A Penta közép-európai befektetői csoport öt tulajdonos tőkealapját kezeli, jelen vannak Prágában, Pozsonyban, Moszkvában, Varsóban és Limassolban. A csoport portfóliótársaságai kilencszázmillió eurós árbevételt realizáltak, egyebek között magánbanki, energetikai, egészségügyi és légiközlekedési tevékenységgel. A szlovák húspiacon 2007 elején jelentek meg, megszerezték északi szomszédunk negyedik legnagyobb húsgyártóját, majd az idén júniusban a Mecom csoport bekebelezésével Szlovákia legnagyobb húsüzemének is tulajdonosaivá váltak. A cseh húselőállító piacon az év második felében terjeszkednének.
A debreceni ügyletről, amelyhez a közelmúltban járult hozzá a szlovák és a magyar versenyhivatal, szerdán döntött a Debreceni Hús Zrt. tulajdonosi közgyűlése. A tranzakció eredményeként a Penta 98,9 százalékos részesedést szerzett a magyar társaságban. A befektetést a Penta egyik tulajdonosa, Jozef Spirko felügyelőbizottsági elnök azzal indokolta, hogy közép-európai húsholding létrehozását határozták el, s ebben kulcsszerepet szánnak a debreceni feldolgozónak. Román Gyula, aki a felügyelőbizottság egyik tagjaként tevékenykedik tovább, úgy nyilatkozott, hogy a húsipar helyzetének bonyolult volta, a hatékonyság növelésére ösztönző kényszerek arra a meggyőződésre juttatták a magyar húsgyártásból húsz százalékot birtokló debreceni csoportot, hogy erős partner után nézzenek. Kifejtette, mindent megtesznek azért, hogy a megalakuló közép-európai húsholding sikeres tagjaként működjenek tovább.
A csoport elhatározása némiképp meglepte a szakmát, ugyanis a társaság egyike volt annak a két magyar feldolgozónak, amelyik tavaly novemberben eredményesen pályázott a hárommilliárd eurós uniós intervenciós forrásból történő részesedésre. A forrást kilencven százalékban dán húsüzemek kötötték le, ám mellettük a Pick Szeged és a Debreceni Hús Zrt. is lehetőséget nyert arra, hogy piacvédő beavatkozásként magántároláshoz hűtési és tárolási támogatást vehessen igénybe. A debreceniek mintegy száz tonna húst vásároltak fel 260–280 forintos kilónkénti áron, majd öt hónapnyi, a közösség által finanszírozott tárolás után az idén májusban 360–380 forintos átlagáron értékesítették azt.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András