Provokatív politikai pimaszságok

Izgalmasnak ígérkezik a debreceni Modem nyári idénye. Augusztustól a szocializmust ironikus vizuális megoldásokkal deheroizáló orosz szocart alkotásokat vonultat fel Andrej Jerofejev kurátor.

2008. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecenben a nyár végén nyílik a Lenin visszamegy a sírba című szocart kiállítás, amely – csakúgy, mint a Jerofejev kurátorságával rendezett novemberi párizsi tárlat, illetve a bűnvádi eljárást kiváltó tavaszi moszkvai Cenzúrázott képek című bemutatón szereplő 85 „botránykép” – a hatalom és művészet kapcsolatát hivatott boncolgatni. Az Alex Melamid és Vitalij Komar nevével fémjelzett irányzat 1972 óta van jelen az orosz művészetben, s mivel a hatalom természete azóta sem sokat változott arrafelé – mondja Jerofejev –, a szocart áramlathoz tartozó művészek most is a tartalommal éles ellentétben álló formák alkalmazásával operálva tartanak görbe tükröt az általuk szélsőségesnek ítélt hatalmi megnyilvánulások elé. Az egyik legélesebb, a cenzori tiltást provokáló „tükör” a Blue Noses csoport filmje, amiben Oszama bin Laden, George Bush és Vlagyimir Putyin látható egy ágyban félreérthető – vagy inkább félreérthetetlen pozitúrában. A filmet a novemberi párizsi kiállításra nem engedték ki az orosz hatóságok, ám Jerofejev tegnap Debrecenben már bemutatta a provokatív képsorokat, s reményei szerint a többi 84 betiltott alkotásból is jó néhányat láthat majd a Modembe látogató közönség.
A peresztrojka idején felerősödött szocart – aminek mindenkit derűre fakasztó előzményei között olyan művek szerepeltek, mint Szokol szibériai játékfigurába oltott Brezsnyevjei, radarszerű fülekkel ábrázolt Andropovjai, vagy Komar és Melamid kettős önarcképe, amin az alkotók a szocreál ábrázolásban megszokott lenini és sztálini pózban, ruhában és háttérrel jelentek meg – 2006-ig szabadon virágzott Oroszországban. Akkor egy konzervatívabb kultúrpolitikai irányvonal jelent meg, elkezdték betiltani azokat a műveket. amelyek a hivatalos kultúrpolitika megítélése szerint alkalmasak Oroszország lejáratására. A betiltott vizuális alkotásokból Jerofejev idén márciusban kiállítást rendezett Moszkvában. A tárlaton szereplő képek a szexualitás és mezítelenség sajátos ábrázolása mellett olyan kényes témákat is görbe tükör alá vettek, mint a vallásos érzület. A kurátor kérdésünkre elmondta, kiállítottak olyan vallásos tárgyú képet, is ahol a szenteket Mickey Mouse-ként ábrázolták. A vallásos érzületet kétségkívül sértő megközelítés irritálta a pravoszláv egyházat, büntetőfeljelentést tettek Jerofejev ellen különböző valláshoz tartozók közötti ellentét szítása miatt. A büntetőper tárgyalására várhatóan néhány héten belül sor kerül, addig a művészettörténész csak ügyészi engedéllyel hagyhatja el Moszkvát, Debrecenben is így tudott tegnap megjelenni. A körülötte zajló botránysorozat azonban már e héten is új fordulatot vett, ugyanis a Tretyjakov-képtár modern művészeti galériájánál betöltött státusát megszüntették. Saját állítása szerint azért, mert a galéria ezen részlegét be akarja zárni a nagy hírű képtár, a felszabaduló ingatlant pedig – ami egyébként a Kremllel szemben található – a moszkvai polgármester felesége érdekeltségi körének szánják szálloda céljára – véli tudni a hatalom fricskázásában élen járó orosz művészeti kurátor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.