Galuska László szerint a Horváth Ágnes, az előző egészségügyi miniszter irányításával kialakított finanszírozási rendszer alkotmányellenes, nem biztosítja az egyenlő hozzáférést az egészségügyi ellátáshoz. A nyolc leggyakoribb daganatos betegség PET-vizsgálatára ugyan van OEP-keret, ám az elsősorban fiatal férfiakat sújtó hererák finanszírozását már nem vállalják, azzal az indokkal, hogy nem fordul elég gyakran elő ahhoz, hogy felkerülhessen az OEP-listára. Az új egészségügyi kormányzattól azt reméli a szakma, hogy bővíti a vizsgálható daganatfajták számát, erről már folynak tárgyalások – fűzte hozzá Galuska László. Pozitívumként említette, hogy korábban a betegeknek hónapokat kellett várni a PET-vizsgálatra, most viszont az OEP-finanszírozott eseteknél a várakozási idő nem éri el a húsz napot.
Debrecenben ötven éve folyik nukleáris gyógyítás, a május óta Bukarestbe is szállított fluordezoxid-glukózt (FDG), ami az egyik legszélesebb körben használható radiogyógyszer, tíz éve gyártják. Az intézetben lévő berendezésben hatezer, OEP-keret terhére elvégzendő vizsgálathoz elegendő FDG-t állítanak elő, ebből háromezret helyben, háromezret a budapesti OIT PET-centrumában használnak fel. A román PET-centrumnak heti három-négy alkalommal szállítanak a Debreceni Repülőtérről FGD-t.
Az FDG – az agydaganatok vizsgálatában óriási jelentőségű C11 mellett – a PET-vizsgálat kulcsfontosságú anyaga. A beteg szervezetébe juttatott FDG-ben lévő glukóz ugyanis a daganatokban sokkal jobban feldúsul, mint az egészséges sejtekben, a fluor izotóp által kibocsátott pozitron pedig elektronnal találkozva radioaktív sugárzássá alakul, amelyet megfelelő detektorok segítségével felfognak. A PET- kamerán megjelenő „kép” így pontosan megmutatja, hol, milyen rákos elváltozással kell számolni, és azt is, mennyire előrehaladott a
betegség.
Egy vizsgálat ezer euróba kerül, ebből a jelzőanyag költsége mintegy 33 százalék. Jelenleg terápia és vizsgálat csak a debreceni PET/CT központban van, a két budapesti PET-központ csak diagnosztizál.
A magyar egészségügy sajátos képződménye a kecskeméti központ, ahol az állami intézmény saját költségből vásárolta meg a félmilliárd forintos költségű PET-készüléket, ám OEP-finanszírozást nem kapott hozzá, mert a PET-centrumokról szóló egészségügyi miniszteri rendeletben nem szerepel.
Komoly fertőzésveszélynek tesszük ki magunkat, ha így kezeljük a nyers húst