Lezárta a vizsgálatot a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Traubi Hungária Zrt. védjegybitorlásaival összefüggésben, s megállapította, hogy a cég által forgalmazott termék megsértette a Traubisoda több védjegyét – értesült lapunk. Ezért az iroda a társaság két vezető tisztségviselőjével, Salamon Berkowitzcal és Sz. Gáborral szemben áru hamis megjelölése és iparjogvédelmi jogok megsértése miatt vádemelést javasol a Veszpémi Városi Ügyészségen – mondta el lapunk érdeklődésére Egri Sándor őrnagy, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának munkatársa.
Több mint tíz büntetőeljárás összevonása után, három évvel ezelőtt indult el a vizsgálat az NNI-nél. A gazdaságvédelmi nyomozók a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegylajstromának adataiból indultak ki. Ezek alapján kiderült, hogy a Traubi Hungária Zrt. a Traubisoda védjegyeinek utánzásával, átvételével és megsértésével 2001. október 15. és 2007. szeptember 11. között állított elő és hozott forgalomba különböző űrtartalmú és címkéjű üdítőitalokat.
*
A termékeken használt címkék több eleme, illetőleg a negyedliteres palack megjelenése sértette az eredeti termék különböző védjegyeit. A vizsgált időszak alatt legalább 3,8 millió darab jogsértő terméket állítottak elő, és értékesítettek. Ezzel a társaság 10 és 20 millió forint közötti vagyoni hátrányt okozott a jogosultaknak. A szabadalmi hivatal adatai szerint a védjegy tulajdonosa a Warimpex AG, a védjegy jogos használója pedig a debreceni Ráthonyi Kft., amely ma is gyártja a népszerű üdítőitalt.
A gyanúsítottak azzal védekeztek, hogy a védjegyet jogosan használták, s még a Warimpex AG sem tulajdonosa a Traubisodának. Berkowitz szerint minden jog az övék, csak a nyilvántartásban nem vezették ezt át. Az NNI egyébként bevonta az üzletek polcairól a jogsértően előállított és értékesített termékeket, de a telephelyen nem foglalta le az árukészletet. Úgy tudjuk azért nem, mert arra nincs adata az NNI-nek, hogy az üdítőket a Traubi Hungária Zrt. jelenleg is forgalmazná.
A Warimpex AG és Berkowitz közötti jogvita 1987-ig nyúlik vissza, amikor az osztrák cég 1994-ig szóló szerződést kötött a Badacsonyi Állami Gazdasággal (BÁG) az üdítőital gyártására és forgalmazására. A BÁG balatonvilágosi üzemét a szerződés lejárta előtt privatizálta Berkowitz első vállalkozása, a Centrals Kft., amely azonban jogsértő módon 1994 után is folytatta a termelést, amikor már csak a debreceni Ráthonyi Kft.-nek volt érvényes védjegye az üdítőitalra. A magyarországi ortodox zsidó közélet alakjaként is számon tartott Salamon Berkowitz újabb és újabb cégei használati, védjegy- és bitorlási „ellenperek” indításával, sorozatos fellebbezésekkel késleltették az ellenük indított eljárások lezárulását, miközben százmillió forintos nagyságrendű köz- és magántartozást halmoztak föl.
Újabb részletek derültek ki a budapesti hajóbalesetről, óriási az anyagi kár