Az év első felében több mint 11 ezer befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt, és csaknem 21 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt. A számok azt mutatják, hogy 15 százalékkal csökkent a használatba vett lakások száma, az építési engedélyek száma pedig mindössze egy százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban – jelentette tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A felmérés szerint az év első felében használatba vett lakások nagyobbik része lakossági szervezésben épült, saját használatra; az új otthonok közel felét családi házakban helyezték el. Átlagot meghaladó, 22 százalékos visszaesést a vállalkozói lakásépítéseknél mértek, az értékesítésre szánt lakásoknál és a többszintes, több lakásos építkezéseknél 19 százalékos a csökkenés.
A statisztikai hivatal gyorsjelentése megállapítja azt is, hogy a korábbi tendenciákkal ellentétben leginkább a kis lakások építése szorult vissza, míg a 60 négyzetméter felettiek aránya növekedett. Az új lakások átlagos alapterülete 91 négyzetméter, 5 négyzetméterrel nagyobb, mint az előző év hasonló időszakában. Az építkezések Budapesten és a községekben mutatják a legkedvezőtlenebb képet; a fővárosban egynegyeddel, a kisebb településeken egyötöddel esett vissza a lakásépítés. Dél-Alföld az egyetlen régió, ahol ebben a fél évben emelkedett – 9 százalékkal – a használatba vett lakások száma. Az építési szándék alakulását jelző új építési engedélyek – mutat rá a felmérés – ugyancsak a fővárosban és a községekben estek vissza az átlagosnál nagyobb mértékben, míg a városokban 10 százalékkal nőtt a számuk. Közép- és Nyugat-Dunántúlon, a Dél-Alföldön 16-18 százalékkal több, az Észak-Alföldön és a Dél-Dunántúlon pedig egyharmaddal, illetve egynegyeddel kevesebb új engedélyt adtak ki idén, mint egy évvel korábban.
Az üdülőépítéseknél az új engedélyek száma 26 százalékkal haladja meg az előző évit, míg a használatba vételhez kiadott jóváhagyások száma 30 százalékkal marad alatta az előző évi adatnak. Az idei év első felében 650 üdülő építésére kértek engedélyt, s alig 200 üdülő építése fejeződött be, átlagosan 66 négyzetméteres nagysággal.
A KSH adatai szerint a 2008 első fél évében kiadott új építési engedélyek alapján a beépíteni tervezett terület a lakóépületek esetében megközelíti a kétmillió négyzetmétert, ami ebben a szegmensben nem jelent fejlődést. A nem lakás céljára szolgáló épületeknél ugyanakkor 37 százalékos növekedést mutatnak a számok az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Ezen a területen jelentős fejlődés mutatkozott: a mezőgazdasági célt szolgáló épületeknél a az előző évinek a duplája, míg a kereskedelmi épületeknél és a szálláshely-szolgáltató, vendéglátó létesítményeknél több mint 50 százalékkal növekedett a beépítésre szánt terület nagysága.
– Sajnálatos, de nem meglepő a KSH statisztikája, a probléma azonban korántsem új keletű. A kormányzat jelenlegi tétlenségéből arra lehet következtetni, hogy még a visszaesés megállása is messze van, nem hogy a fellendülés – fogalmazott megkeresésünkre a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének (Malosz) elnöke. Varjasné Székely Éva úgy látja: a visszaesést már a 2004-es kormányzati intézkedések is előre vetítették, amikor bevezették a telekáfát, lecsökkentették a személyi jövedelemadó-kedvezményt, megszüntették az áfa-visszatérítést és az illetékmentesség határát is leszállították 30 millióról 15 millió forintra. A Malosz elnöke szerint csak ezek az intézkedések 35 százalékkal növelték meg a költségeket, miközben folyamatosan csökken a fizetőképes kereslet.
Cucurella szelleme? Hajhúzásért piros lap és az év védése a női Eb rangadóján + videó
