Cannabiskrémmel a bőrrák ellen?

A marihuána hatóanyagához hasonló cannabisszármazék szabályozza az emberi bőr faggyúmirigyeinek zsírtermelését – fedezték fel magyar, brit és német kutatók a közelmúltban. Az amerikai sajtóban nemrégiben vezető hírként napvilágot látott tudományos felfedezés jelentőségét az adja, hogy a bőr saját, cannabisszármazékaihoz hasonló hatóanyagai valószínűleg krémekkel is bejuttathatók a bőrbe. Segítségükkel várhatóan eredményesen lehet majd kezelni bizonyos bőrdaganatokat, az ekcémát, illetve a népbetegségnek számító aknét.

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bíró Tamás bőrgyógyász docens és munkacsoportja 1995 óta foglalkozik a faggyúmirigy szerepével a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának Élettani Intézetében. A kutatáshoz úgynevezett halhatatlan sejteket használnak. Ezeket 13 évvel ezelőtt úgy hozta létre a csoporttal szorosan együttműködő, Németországban élő görög kutató, Christos Zouboulis, hogy kiiktatta a sejthalált beindító genetikai kódot. Az eljárásra azért van szükség, mert a normálisan működő mirigysejtek a faggyú kibocsátását követően azonnal elpusztulnak, így meglehetősen körülményes lenne velük kísérletezni – tudtuk meg Bíró Tamástól a mostani tudományos eredmény egyik részletét.
A magyar K+F forrásokból finanszírozott alapkutatás eredményeként felfedezték: a korábban érdektelennek tartott faggyúsejtek igen nagy élettani fontossággal bírnak, zsírtermelésük egyensúlya kulcsfontosságú a bőr védekezőképességének fenntartásában, helyreállításában. Működésüket tanulmányozva fedezték fel azt is, hogy endocannabionidokat, vagyis a marihuána hatóanyagával rokon anyagokat termelnek. Ezeket korábban az agyban mutatták ki kutatók, az emberi bőrben viszont Bíró Tamás csoportja azonosította őket.
A kutatások közben azt is felfedezték, hogy az endocannabionidok felelősek a faggyúmirigysejt működéséért: ha fokozódik a mennyiségük, extrém módon megnő a faggyúmirigy zsírtermelése. Ha viszont eltűnnek a bőrből az endocannabionid-vegyületek, gyakorlatilag eltűnik a zsírtermelés is. Vagyis, ha túl sok cannabionid termelődik, akkor akné kialakulásával, ha kevés, bőrszárazsággal, súlyosabb esetben ekcémával kell számolni. Hiánya pedig daganatképződéshez vezethet, ugyanis kiderült, hogy ezek a vegyületek felelnek a természetes sejthalál beindításáért is.
A korszakos felfedezés előretörést ígér az említett betegségek kezelésében, ám egyelőre alapkutatási fázisban van, és még sok kérdés megválaszolatlan – mutatott rá Bíró Tamás. Nem tudni például, hogy milyen mechanizmus tartja egyensúlyban a cannabionidok termelődését. Az sem világos, pontosan, melyik az a cannabionid, ami kielégíti a terápiás elvárásokat, viszont nem jut be a központi idegrendszerbe, vagyis nincs tudatmódosító hatása. Biztató, hogy a bőrben termelődő anyagok egyike, a cannabidiol megfelel ez utóbbi elvárásnak. Valószínűleg szintetikus úton is előállítható, s krémmel bejuttatható a bőrbe. Az viszont még kérdés, terápiás szempontból valóban „ő” lesz-e az igazi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.