Csúszik a Szoc-art a Modemben

Ötszázalékos vámot kell fizetnie a Modemben rendezendő Szoc-art kiállítás képei után az orosz törvények szerint a debreceni galériával szerződő moszkvai alapítványnak. A vámfizetést lajstromozás és értékbecslés előzi meg, ami egy hónapot is igénybe vehet, így a szocreál heroizmusnak fityiszt mutató ironikus alkotások a tervezett augusztus 14. helyett csak szeptember 25-től lesznek láthatók Debrecenben – tudtuk meg Gulyás Gábortól, a Modem Modern és Kortárs Művészeti Központ vezetőjétől.

2008. 08. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceni képtárigazgató – értesülve a lajstromozási kötelezettségről – a múlt héten Moszkvába utazott, hogy tájékozódjon a bürokratikus eljárás időigényességéről. A helyszínen döntött úgy, hogy nem kockáztatja az augusztus közepére tervezett megnyitót, ehelyett szeptember 25-én lesz a vernisszás. Az új dátum egybeesik a Modem kétéves születésnapjával, ráadásul ez az időpont a szoc-art egyik atyjának, a New Yorkban élő Vitalij Komarnak is megfelel, így rész tud venni a megnyitón. Az eseményre 16 orosz művészt várnak – köztük a világhírű Blue Noses csoport két tagját –, és remélhetőleg ott lesz Andrej Jerofejev, a kiállítás kurátora is. A neves kurátor részvétele azért kérdéses, mert Párizsban rendezett kiállításával a hatóságok szerint megsértette Oroszország jó hírnevét, kiállításokról kicenzúrázott képekből rendezett moszkvai tárlata pedig vallási indulatok szítására is alkalmas volt, s emiatt bűnvádi eljárást indítottak ellene. Amíg a hivatalos eljárás tart, csak ügyészi engedéllyel hagyhatja el Moszkvát az ifjabbik Jerofejev, így a debreceni vernisszáson való megjelenése is attól függ, kap-e arra az időpontra távozási engedélyt. A Jerofejev fivérek hatalommal szembeni kritikus magatartása egyébként nem új jelenség, bátyja, Viktor világszerte ismert író, szintén éles bírálója volt a sztálini személyi kultusznak és a korszak máig ható negatív következményeinek.
A Modemben kiállítandó képzőművészeti alkotások között számos olyan van, ami korábban magára vonta a cenzúra haragját, ám állítólag mégsem azért esnek ilyen bonyodalmas procedúra alá, mert témájuk és ábrázolásmódjuk sérelmes lenne a jelenlegi hatalomra nézve, hanem azért, mert nem múzeum, hanem egy magánalapítvány vállalta a Magyarországra szállítás megszervezését. Ennek pedig az az oka, hogy bár a Modem májusban múzeummal – a Tretyakov képtárral – kezdte meg a kiállítás előkészítését, nem tudta velük befejezni, mert Andrej Jerofejevet időközben kirúgták a nagy hírű képtárból – tájékoztatott Gulyás Gábor.
A hivatalos indoklás szerint a műveket tartalmazó kamion addig nem indulhat el Moszkvából, amíg az orosz kulturális minisztérium munkatársai nem készítenek írásos nyilatkozatot minden egyes alkotás művészi besorolásáról és anyagi értékéről. A tárlaton 64 alkotó munkáit láthatja majd a közönség – ilyen nagyszabású kortárs orosz kiállítás 1949 óta nem volt Magyarországon. Ám amíg annak idején politikai okokból jött létre (az egykori Nemzeti Szalonban) a tárlat, a debreceni kiállítást kizárólag művészeti szempontok motiválják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.