A debreceni képtárigazgató – értesülve a lajstromozási kötelezettségről – a múlt héten Moszkvába utazott, hogy tájékozódjon a bürokratikus eljárás időigényességéről. A helyszínen döntött úgy, hogy nem kockáztatja az augusztus közepére tervezett megnyitót, ehelyett szeptember 25-én lesz a vernisszás. Az új dátum egybeesik a Modem kétéves születésnapjával, ráadásul ez az időpont a szoc-art egyik atyjának, a New Yorkban élő Vitalij Komarnak is megfelel, így rész tud venni a megnyitón. Az eseményre 16 orosz művészt várnak – köztük a világhírű Blue Noses csoport két tagját –, és remélhetőleg ott lesz Andrej Jerofejev, a kiállítás kurátora is. A neves kurátor részvétele azért kérdéses, mert Párizsban rendezett kiállításával a hatóságok szerint megsértette Oroszország jó hírnevét, kiállításokról kicenzúrázott képekből rendezett moszkvai tárlata pedig vallási indulatok szítására is alkalmas volt, s emiatt bűnvádi eljárást indítottak ellene. Amíg a hivatalos eljárás tart, csak ügyészi engedéllyel hagyhatja el Moszkvát az ifjabbik Jerofejev, így a debreceni vernisszáson való megjelenése is attól függ, kap-e arra az időpontra távozási engedélyt. A Jerofejev fivérek hatalommal szembeni kritikus magatartása egyébként nem új jelenség, bátyja, Viktor világszerte ismert író, szintén éles bírálója volt a sztálini személyi kultusznak és a korszak máig ható negatív következményeinek.
A Modemben kiállítandó képzőművészeti alkotások között számos olyan van, ami korábban magára vonta a cenzúra haragját, ám állítólag mégsem azért esnek ilyen bonyodalmas procedúra alá, mert témájuk és ábrázolásmódjuk sérelmes lenne a jelenlegi hatalomra nézve, hanem azért, mert nem múzeum, hanem egy magánalapítvány vállalta a Magyarországra szállítás megszervezését. Ennek pedig az az oka, hogy bár a Modem májusban múzeummal – a Tretyakov képtárral – kezdte meg a kiállítás előkészítését, nem tudta velük befejezni, mert Andrej Jerofejevet időközben kirúgták a nagy hírű képtárból – tájékoztatott Gulyás Gábor.
A hivatalos indoklás szerint a műveket tartalmazó kamion addig nem indulhat el Moszkvából, amíg az orosz kulturális minisztérium munkatársai nem készítenek írásos nyilatkozatot minden egyes alkotás művészi besorolásáról és anyagi értékéről. A tárlaton 64 alkotó munkáit láthatja majd a közönség – ilyen nagyszabású kortárs orosz kiállítás 1949 óta nem volt Magyarországon. Ám amíg annak idején politikai okokból jött létre (az egykori Nemzeti Szalonban) a tárlat, a debreceni kiállítást kizárólag művészeti szempontok motiválják.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter