Erdélyi magyar dilemmák

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párt az RMDSZ belső koalícióra vonatkozó ajánlatát az őszi romániai helyhatósági választásokra, ám Markó Béla leszögezte: lezárták a tárgyalásokat az MPP-vel, már csak Tőkéssel és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal (EMNT) hajlandók párbeszédet folytatni.
Mielőtt belemennék az erdélyi helyzet elemzésébe, a jobb megértés érdekében képzeljük el a következőt: Gyurcsány Ferenc öszszehív egy sajtótájékoztatót, ahol remegő hangon kijelenti, a haza nagyon nagy bajban van (ezt nem is olyan nehéz elképzelni, de most nem erről szól ez a cikk), ezért aztán a következő választásokra MSZP–Fidesz-nagykoalíciót ajánl. Ezt viszont ő úgy képzelte el, hogy a fideszes képviselők a szocialisták listáján jutnának be a parlamentbe, és mivel a rendszerváltást követő szabad választásokon eddig háromszor győzött az MSZP, és csak egyszer a Fidesz, ezért a nagykoalícióban három:egy arányban osztanák el a helyeket. Elfogadhatna-e a Fidesz egy ilyen ajánlatot? És ha igen, elmennének-e a választópolgárok a közös listára szavazni?
Pár nappal menjünk vissza az időben. Romániában ősszel parlamenti választások lesznek, és ekkor debütál a megreformált – és egyelőre még meglehetősen átláthatatlan – választási rendszer. Ennek lényege, hogy a listás választásról áttérnek az egyéni választókerületes szavazásra. Egy forduló lesz, és aki a leadott voksokból a legtöbbet kapja, az jut be a parlamentbe. Illetve nem biztos: hiába nyeri meg a választást, ha pártszínekben indult, de az alakulat országos szinten nem éri el az ötszázalékos bejutási küszöböt, akkor hiába a siker. Ettől nagy káosz várható, hiszen előfordulhat olyan helyzet is, hogy egy kerületben a harmadik-negyedik helyen befutott jelölt jut mandátumhoz.
Minden valószínűség szerint a kormányon lévő RMDSZ kérésére belekerült a törvénybe az úgynevezett alternatív parlamenti küszöb fogalma is: az a párt is bejuthat a törvényhozói testületbe, amely nem ért el ugyan öt százalékot, de legalább hat képviselői és három szenátori választókerületben megszerezte az első helyet. A tömbmagyar vidékek ezt a számot hozni tudják, így az RMDSZ elméletileg nyeregben érezheti magát. De csak elméletileg, mert az egyéni választókerületek meghozhatják a függetlenek kedvét is a parlamenti bársonyszékhez: sportolók, Lagzi Lajcsi-szerű manele-énekesek, helyi kiskirályok vehetik el a helyeket a pártoktól, hiszen alig pár ezer támogató aláírást kell összegyűjteniük az induláshoz.
Választási szakértők azt mondják: közvetlen módon a helyek alig tíz százaléka fog eldőlni (!) a voksok alapján, az összes többit a mindenható számítógép osztja ki, beszámítva a töredék szavazatokat is. Így aztán mindenki abban érdekelt, hogy mindenhol legyen jelöltje
– az RMDSZ például ötszáz indulóban gondolkodik, és olyan területeken is indít jelöltet, ahol egyáltalán nem élnek magyarok. Azt szinte lehetetlen megjósolni, hogy ki a biztos befutó. A jogszabály meghagyja a választási koalíció lehetőségét, és ha ez etnikai kisebbségek esetében köttetik, akkor arra is érvényes az alternatív parlamenti küszöb. A paragrafus azonban nem fogalmaz kristálytisztán, ezért – némi rosszindulattal – értelmezhető másként is.
Ilyen előzmények után elérkeztünk az idei tusnádfürdői táborhoz, ahol az MPP vezetősége megkérte Tőkés László EP-képviselőt, hogy a Markó Bélával folytatandó tárgyaláson mondja el a pártelnöknek, hajlandók választási szövetséget kötni az RMDSZ-szel annak érdekében, hogy biztosítva legyen a romániai magyarok parlamenti képviselete. (Az MPP négy prioritást tartott szem előtt: a képviselet biztosítása mellett a magyar szavazók mozgósítását, a szavazatok maximalizálását és a két alakulat önállóságának megtartását.) A bálványosi Markó–Tőkés-találkozón azonban komoly taktikai bakit követett el a püspök, akik csak közvetítésre kértek fel: a tárgyalás megkezdése helyett feltétel nélkül elfogadta Markó ajánlatát, mely választási szövetség helyett belső koalíciót, vagyis RMDSZ-listán való indulást javasolt 85:15 százalékos arányban. A választási koalícióról a tulipános szervezet képviselői azt mondták: nem kockáztatják a magyarság parlamenti képviseletét egy jogértelmezési vita miatt. Az MPP-nek ez nyilván nem tetszett, és arra kérte az RMDSZ-t: van idő, kérjék ki előzetesen a romániai állandó választási hatóság véleményét az alternatív küszöbről. Ezt nem tették meg, inkább lezártnak tekintették a tárgyalásokat a polgári oldallal, viszont folytatni akarják Tőkéssel és az EMNT-vel.
Nagyon úgy tűnik, Markónak kész forgatókönyve van a teljes folyamatra. Úgy akar az öszszefogást szorgalmazó politikus szerepében tetszelegni, hogy lehetetlen helyzetbe hozza ellenfelét, és a neki jobban elfogadható emberekből létrehozza saját szalonellenzékét. A 85:15 százalékos arány három-négy jobboldali képviselőt jelent, és erre minden bizonnyal megvannak a jelöltek, zömében Tőkés László környezetéből. Az egyik Szilágyi Zsolt, Tőkés László kabinetfőnöke (és az EMNT alelnöke), aki már volt RMDSZ-képviselő még a boldog békeidőkben. A másik a temesvári Toró T. Tibor, aki jelenleg éppen RMDSZ-képviselő, de Markó szemében ellenzéki, így – ha egyáltalán felkerül – az RMDSZ listán csak a másik oldal jelöltjeként kaphat helyet. A másik két hely valószínűleg a tömbmagyar vidék jelöltjeié – kell találni egy „szalonképes” kovásznai jobboldalit, és ha minden kötél szakad, akkor Hargita megyében még Szász Jenőt is listára lehet tenni, hiszen – gondolhatja Markó – egy fecske Bukarestben sem csinál tavaszt.
Ebben a meglehetősen balkáni történetben nagyon sajátos Tőkés szerepe – most azt kéri Szászéktól (RMDSZ-listán való indulást), amit ő tavaly – nagyon helyesen, és mint később kiderült, eredményesen is – nem vállalt. És arról nem is beszélve, hogy tavaly zömében az MPP tagjai gyűjtötték össze számára az induláshoz szükséges aláírásokat, és többnyire az ő szavazatukkal szerzett mandátumot az Európai Parlamentben. Nem tudni, miért barátkozott meg ennyire azzal az RMDSZ-szel, amely megfosztotta őt a tiszteletbeli elnöki címétől. Sokan beszélnek arról is, hogy az erdélyi magyar jobboldal csárdájában ő akar lenni az egyedüli dudás, és itt volt az alkalom Szász Jenő sarokba szorítására.
Múlt vasárnap az MPP vezetőségének sok rossz közül kellett választania. A polgári oldalnak ugyanis az a legismertebb márkajelzése, hogy ők nem az RMDSZ – most pedig be kell masírozniuk a tulipán alá. A megállapodás még rengeteg aknát rejt: kik lesznek a listára felkerülő személyek, és melyik választókerületben indulnak ők. A székelyek abba nem mennek bele, hogy Markó (vagy Tőkés) írja helyettük a listát az MPP jelöltjeiről, és azt sem fogják elfogadni, hogy politikai ejtőernyősök képviseljék őket. Főleg helyi szinten lesz vállalhatatlan a helyzet – akiket eddig kirúgtak állasukból, vagy megaláztak azért, mert a polgári oldalnak kampányoltak, most nem lehet őket arra kérni, hogy holnaptól hirdessék a tulipán mindenhatóságát. A szenátori választókerület kétszer akkora, mint a képviselői, ezért a két jelölt egymást népszerűsíti, így akár az is előfordulhat, hogy Szász Jenőnek Verestóy Attila szenátornak kell kampányolnia, és fordítva. Fordítsuk át megint anyaországira a képet: elképzelhető, hogy mondjuk Lendvai Ildikó valaha is Orbán Viktor mellett kampányoljon?
Erdélyben most valami hasonló készül, pedig az RMDSZ-listán való MPP-jelenlét egyszerűen vállalhatatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.