Remélhetőleg négy-öt éven belül minden rászoruló számára elérhető lesz egy különleges eljáráson alapuló kezelés. Lényege, hogy a beteg egyik rokonának egészséges őssejtmagjából „operálják ki” a szükséges DNS-szakaszt, vagyis gént, amelyet egy vírusvektorral juttatnak be a beteg rosszul funkcionáló örökítőanyagának helyére. Ilyen terápiát már két évvel ezelőtt is végzett Maródi László, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Infektolgiai és Immunológiai tanszékének vezetőjének teamje Ellen Fischerrel és a hannoveri csoporttal karöltve. Egy olyan kisfiút kezeltek így, aki kisimmunológiai betegsége miatt vérzékenységgel, ekcémával, csekély vérlemezszámmal és súlyos fertőzésekkel küszködött. A mostani kontrollvizsgálatok szerint eredményes volt az eljárás.
A tanszéken évek óta működik molekuláris genetikai és immun-diagnosztikai laboratórium, ám meglehetősen szűk helyen voltak kénytelenek dolgozni, sejtlaboratóriumuk pedig egyáltalán nem volt. A tegnap átadott 263 négyzetméteres új épületrészben viszont ennek a kulcsfontosságú részlegnek a kialakítására is alkalom nyílt, s ezzel megkezdődhetett az allogén – azaz nem a beteg őssejtjeire épülő – kezelések előkészítése. Saját génkezeletlen őssejttel jelenleg is dolgoznak a DEOEC II. számú Belgyógyászati klinikáján. Ám ez immunhiányos elváltozások esetén nem megfelelő módszer, mivel e betegségek esetében az őssejt is hordozza a hibás gént. A súlyos – számos esetben élettel összeegyeztethetetlen állapotot előidéző – kórtüneteknél a hatékony gyógymód beindításhoz azonban az kell, hogy az orvosok készségszinten sajátítsák el a szükséges technológiát. Természetesen elengedhetetlen a megfelelő tapasztalat is. Az új laborban éppen ezért állati sejteken és sejtvonalakon gyakorolják a nagy reményekre jogosító géncserés beavatkozásokat.
A laboratórium másik fő tevékenysége diagnosztikai jellegű: ezt már korábban is magas színvonalon végezték a tanszéken, most viszont nagyobb helyen, jobb felszereltséggel folytathatják a munkát a centrum és a tanszék közös fejlesztésének köszönhetően. Az elmúlt négy és fél évben 414 genetikai vizsgálatot végeztek, kétharmad részben saját erőből, egyharmad részben OEP-finanszírozással.
A legutóbbi időkig anyagi okok
miatt senkit nem kellett elküldeni vagy várólistára tenni, ám mára a tanszék saját forrásai kimerültek. Ezért jelenleg két beteg is várakozik, hogy elvégezzék a számukra nélkülözhetetlen vizsgálatot.
Az OEP-finanszírozás hiányossága miatt Maródi László levélben fordult az egészségügyi miniszterhez segítségért. Paragh György centrumelnök pedig bejelentette: minden lehetéses fórumon tárgyalásokat kezdeményeznek a sokak számára nélkülözhetetlen diagnosztikai eljárás megfelelő finanszírozása érdekében.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében