Ha nem futja az önerőből

Mekkora önerővel vágjunk bele a lakásvásárlásba? A válasz a legtöbb vevő számára egyszerű: annyival, amennyi csak van. Ez az összeg általában elég szűkre szabott. A bankok szerint legalább az ingatlan értékének húsz-harminc százalékát érdemes előteremteni valahonnan. Ha ez mégsem sikerül, akkor sincs veszve minden, de ebben az esetben fel kell készülni arra, hogy a bankok magasabb kockázatot vállalnak, és ennek bizony ára van – a magasabb kamat.

Csécsi László
2008. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyi pénzre van szükség a lakásvásárláshoz? Erre a kérdésre természetesen csak a vásárló jövedelmét és az ingatlan értékét ismerve lehet tanácsot adni, de általánosan elmondható, hogy legalább a lakás értékének 20-30 százalékának a számlánkon kell lennie ahhoz, hogy biztonságban érezhessük magunkat. Persze a bankoknak vannak ajánlataik az ennél kevesebb pénzzel rendelkezőknek is, de az önerő nélküli konstrukciók nem mindenkinek elérhetők.
A pénzintézetek szerint egy két középkorú keresőből álló családnak legfeljebb a jövedelme 20-25 százalékát szabad törlesztésre fordítania, vagyis ha mindkét szülő 120 ezer forintot visz haza, akkor 50-70 ezer forintos törlesztőrészletet engedhetnek meg maguknak. A bankok szerint arra is figyelni kell, hogy legalább a fizetésük 5-10 százalékát félre tudják tenni, ami a fenti példa esetén havi 12–24 ezer forintos megtakarítást jelent. E szerint a számítás szerint a családnak a törlesztésen és a megtakarításon túl 150-170 ezer forintja marad a megélhetésre. A jelenleg érvényes ajánlatok szerint ekkora törlesztőrészlettel, 20-25 éves futamidőre körülbelül 7-8 millió forintot kaphatnak az ügyfelek, ebből kell fedezniük a lakás árának 70-80 százalékát. Vagyis ha 2-3 millió forint önerőt tudnak előteremteni, akkor 10-11 millió forintos lakásban gondolkodhatnak.
Persze ezt a számítást rengeteg tényező befolyásolhatja, egyebek között az, hogy a megvásárolt lakáson kívül más fedezetet is tudnak-e nyújtani, jogosultak-e állami kamattámogatásra, vagy hogy hol fekszik a megvásárolni szándékozott ingatlan.
A lapunknak nyilatkozó pénzintézetek szerint a lakáshitelt keresőknek általában rendelkezésére áll a megfelelő önerő, leggyakrabban az első otthonukra gyűjtő fiataloknak nincs elég pénzük az elinduláshoz. Nekik azonban több lehetőségük is van a hiányosság áthidalására. A legegyszerűbb megoldás, ha a hiteligénylőnek kiemelkedően magas fizetése van. Amennyiben még azt is igazolni tudja, hogy hosszabb ideje dolgozik a munkahelyén, akkor a bankok többsége nem ódzkodik akár a teljes összeg megfinanszírozásától sem. Ha nem elég nagy a jövedelem, akkor az egyik legjobb megoldás az állami támogatás igénybevétele lehet. A kamattámogatás mellett az állam közvetlen támogatásokat is nyújt: ilyen a lakásépítési, lakásvásárlási kedvezmény, illetve a fiatalok otthonteremtési támogatása, ismertebb nevükön a szocpol és a félszocpol. További lehetőség lehet a Fészekrakó program, valamint a közalkalmazottak, ügyészek, bírák, igazságügyi alkalmazottak részére nyújtott állami kezességvállalás. Ezek igénybevételével akár a fedezetként felajánlott ingatlan hitelbiztosítéki értékének száz százalékáig is nyújthat hitelt a bank. Ez az érték a lakás állapotától, fekvésétől is függ, és a piaci érték 60–100 százaléka között változhat. Van még egy megoldás azok számára, akik nem rendelkeznek önerővel, mégpedig az, ha egy családtagjuk fedezetként felajánlja a saját ingatlanát a megvásárolni kívánt lakás mellé. Ebben az esetben önerő nélkül is megvásárolható a kinézett lakás.
Mivel az alacsony önerő a bankok számára magasabb kockázatot jelent, ennek ára van, amelyet a hitelintézetek meg is fizettetnek az ügyfeleikkel. Ezek költsége bankonként változó lehet. Előfordulhat, hogy a bank egyszeri költséget számol föl, más esetben az önerő nélküli hitelt folyósítási jutalék megfizetése mellett finanszírozza. Ez változó lehet, de akár a három százalékot is meghaladhatja. Ha ezek közül egyiket sem alkalmazza a hitelintézet, akkor viszont fel kell készülnünk rá, hogy a kockázatok a magasabb kamatokban mutatkoznak majd meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.