A hétfőn hajnali öt órától meghirdetett blokád a magyar almasűrítmény-gyártás több mint kétharmadát kézben tartó osztrák tulajdonú Agrána vásárosnaményi, illetve Rauh mátészalkai feldolgozó üzeménél akadályozza az almabeszállítást. Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója ennek kapcsán felhívta a szerződéssel rendelkező gazdákat, ne próbálkozzanak beszállítással, mert addig, amíg a kölcsönösen elfogadható megállapodás létre nem jön, egyetlen teherautónyi gyümölcsöt sem engednek a két üzem területére. A Magosz ezért azt javasolja az almatermesztőknek, hogy a blokád végéig ne is szedjék le az almát a fáról. A beszállításokat megakadályozó demonstráció meghirdetéséről a vásárosnaményi gazdatanácskozáson részt vevő termelők egyhangúlag döntöttek, a blokád meghirdetésével a jelenlévő térségi országgyűlési képviselők is egyetértettek.
A szabolcsi almatermesztők tiltakozó akciójukkal azt szeretnék elérni, hogy az ipari alma kilójáért a feldolgozók legalább 30 forintos nettó árat fizessenek, amit azzal indokolnak, hogy gyakorlatilag ennyi a léalma előállításának önköltségi ára, ami nem a feldolgozóhoz beszállítva és felöntve, hanem a termelés helyén, vagyis az almáskertekben értendő. Ezzel szemben a feldolgozók mindössze 17–20 forintot kínálnak az almáért – nem a gyümölcsöskertben, hanem beszállítva és felöntve.
A termelők által követelt minimális ár reális voltát támasztják alá az agrártárca háttérszámításai, s a Debreceni Egyetem Agrárcentrumának összegzései is, sőt Jakab Ferenc szabolcsi almásgazda állításai szerint a hétfői tárgyalásukon az Agrána egyik vezetője is elismerte, hogy 28 forint alatt képtelenség előállítani a léalmát.
Tilki Attila (Fidesz) országgyűlési képviselő megkérdezte, vajon kinek áll érdekében a magyar almatermelők tönkretétele. Kifejtette, semmi esélyt nem lát arra, jóllehet maga Gráf József vállalkozott közvetítő szerepre a feldolgozók és a termelők között, hogy létrejöjjön a gazdák számára elfogadható megállapodás. Szerinte ehhez nincs meg a kormánypárti képviselők támogatása, ami a közös nyomásgyakorláshoz nélkülözhetetlen lenne. Budai viszont bejelentette, felvette a kapcsolatot Demendi Lászlóval, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Agrárkamara elnökével, az MSZP parlamenti képviselőjével, aki reményei szerint ott lesz a következő termelők és feldolgozók közötti tárgyaláson. Budai szerint azért van esély az előrelépésre, mert a feldolgozók vezetői ígértet tettek rá, kísérletet tesznek arra, hogy tulajdonosaikkal megértessék a magyarországi helyzet speciális voltát. Ennek kapcsán Rácz Imre megyei gazdaköri elnök elmondta, az ezredfordulón a jelenleg is hazánkban érdekelt multinacionális cégek előfinanszírozását igénybe véve számos gazda újította fel ültetvényét, telepített friss almáskerteket. Bevétel híján viszont nem fogják tudni teljesíteni lassan esedékessé váló fizetési kötelezettségeiket.
Budai utalt rá, hogy arra kérik Gráf Józsefet: gyakoroljon nyomást a feldolgozókra. Az igazgató emlékeztetett, az almapiac anomáliáinak csökkentése érdekében a miniszter a múlt héten felvetette, hogy az alma egy részét „lakossági segítséggel” is ki lehetne vonni a sűrítmény-alapanyag piacról.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban