Hommage á Pablo Picasso

Pablo Picasso negyven sokszorosított grafikája, valamint hatvankilenc kortárs művész, közöttük jó néhány világhírű alkotó Picasso előtt tisztelgő munkája látható augusztus végéig a veszprémi Dubniczay-palotában. A tárlat anyaga Szeged és Szombathely után érkezett a királynék városába, a zárás után Pécsre utazik tovább.

P. Szabó Ernő
2008. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Magyarországon a papírra készült alkotások távolról sem élvezik azt a megbecsülést, amelyet megérdemelnének, a veszprémi kiállítás különleges figyelmet érdemel. Részben azért, mert a negyven Picasso-mű, közöttük Balzac Az ismeretlen remekmű című novellájá-hoz készült illusztrációsorozat jelzésszerűen a pálya egészét bemutatja, érzékelteti a művész rend-
kívüli sokoldalúságát, vitalitását,
kreatív erejét. „Nem azt festem, amit látok, hanem amit gondolok” – emelik ki a rendezők a szállóigévé vált kijelentést, hogy hangsúlyozzák: Picasso annak a világnak a művésze volt, amelynek lényeges történéseit immár nem a látható világ, az itt és most realisztikus vissza-tükrözésével, hanem a felszín mögötti erők, értékek megragadásával, megmutatásával lehet csak kifejezni. Ezért különösen fontosak azok a papírra készült Picasso-művek is, amelyek az emberiség nagy mítoszaihoz kapcsolódnak.
Ambroise Vollard, a híres galériások egyik leghíresebbike kezdeményezte, hogy a művész a novellához illusztrációkat készítsen, amelyek 1931-ben reprezentatív albumban meg is jelentek. Más, irodalmi vonatkozású lapok is láthatók a tárlaton, például a Rimbaud-portré. Olyan egységet, egyben tágasságot ígérnek a nyomatok, amely azután a festői, szobrászati életműven kapta meg igazi dimenzióit, s amely nemcsak a szakemberekre, a nagyközönségre, de a művésztársakra is nagyon nagy hatást gyakoroltak. Éppen ezért tűnt nagyon sikeresnek Wieland Schmied művészettörténész kezdeményezése, hogy az örökifjúnak vélt művészt kilencvenedik születésnapján neves kortárs alkotók köszöntsék munkáikkal. Amikor azonban 1973-ban, kilencvenkét éves korában a művész meghalt, még csak negyven alkotás készült el, amelyeket, mintegy nekrológként, a berlini Nationalgalerie be is mutatott. A későbbi években azonban a további huszonkilenc felkért festő, szobrász, grafikus is elküldte műveit a szervezőnek, így Veszprémben Richard H. Meyer német galerista, műgyűjtő, illetve a szervezésben közreműködő bambergi Böttingerhaus Művészeti Galériának köszönhetően a teljes összeállítás látható. Nemcsak a Picasso előtt tisztelgő művészek rangja, Európa- vagy éppen világhíre miatt izgalmas ez a műegyüttes sem, hanem elsősorban azért, mert az ünnepelthez méltóan változatos az anyag. Alfred Hrdlicka a Minotau-rusz-sorozat fontosságát emeli ki, Roy Lichtenstein a húszas évek több nézőpontból ábrázolt fejeiből, csendéleteiből alkot új kompozí-
ciót, Jiri Kolar a feketére festett
sávokkal mintegy „kitakarja” az egyik leghíresebb Picasso-mű, az Avignoni kisasszonyok felületét, hogy a néző új részleteket képzelhessen bele. David Hockney talapzatra helyezett portrészoborként ábrázolja Picasso fejét, amely előtt ő csak fejet hajtva jelenhet meg, Michelangelo Pistoletto viszont csak a közismert galambmotívumot emeli ki, helyezi tükörfelületre, hogy a néző egységben szemlélhesse a picassói világot, a mű környezetét és önmagát. Igen, a tárlat legnagyobb érdeme tán ez: többféle nézőpont együttes alkalmazásával lehetővé teszi, hogy miközben élvezzük az egyes alkotásokat, közelebb jussunk a XX. századi egyetemes művészet különböző törekvéseihez, amelyek mozgása sajnálatos módon oly sokáig elkerülte a kortárs magyar művészet világát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.