Megállt az orosz hadsereg

Lezárulhat a múlt pénteken a szakadár tartomány, Dél-Oszétia elleni grúz támadással kirobbant kaukázusi fegyveres konfliktus, miután a harcokba bekapcsolódott orosz elnök tegnap ideiglenes fegyverszünetet hirdetett. A grúz elnök vereségét hozó konfliktus rendezése nem ígérkezik egyszerűnek.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország befejezte grúziai békefenntartó hadműveletét, s egyben ideiglenes fegyverszünetet hirdet, mert elérte minden célját. Megvalósította a békefenntartó misszió (képünkön orosz békefenntartót gyászoló család) mandátumát: helyreállította a status quót, megvédte a rendet és a Dél-Oszétiában élő orosz állampolgárokat – mondta tegnap Moszkvában Dmitrij Medvegyev orosz államfő a Nicolas Sarkozy francia elnökkel tartott megbeszélése után. Közölte azt is, hogy a rendezést illetően a következőkben állapodott meg Sarkozyvel: az orosz katonák és a grúz fegyveres erők visszavonulnak a fegyveres konfliktus kezdete előtti pozíciókba, az erőszak alkalmazását el kell kerülni, szabad utat kell nyitni a humanitárius segélyeknek, s a nemzetközi közösség hozzálát a Dél-Oszétia és Abházia majdani státusa és a térség szilárd biztonsága garantálásához szükséges intézkedések megvitatásához.
Sarkozy – aki ma Tbiliszibe utazik tovább – szerint „normális dolog, hogy Oroszország meg akarja védeni határain belül állampolgárai és a határain túl az orosz anyanyelvű emberek érdekeit, de az is érthető, hogy a nemzetközi közösségnek érdekében áll Grúzia szuverenitásának, területi épségének és biztonságának megőrzése”. Kifejezte Európa készségét arra, hogy részt vegyen kaukázusi békefenntartó missziókban, mivel a konfliktus Európa határán zajlott.
Medvegyev nemzeti gyásznapot hirdetett mára, a grúz kormány pedig bejelentette: népirtás vádjával a hágai bírósághoz fordul.
*
Grúzia közben úgy döntött, hogy felmondja az orosz békefenntartók abháziai jelenlétéről 1994-ben kötött szerződést – jelentette be kedden Tbilisziben Mihail Szaakasvili grúz elnök. A grúz törvényhozás előtt tartott nagygyűlés 50-70 ezresre becsült hallgatósága előtt az államfő kijelentette: Grúzia mostantól Abháziát és Dél-Oszétiát Oroszország által megszállt területnek tekinti. A grúz csapatok kivonultak Abházia általuk ellenőrzött részéről, a Kodori-szorosból. Szaakasvili egyben bejelentette, hogy Grúzia kilép a volt szovjet tagköztársaságok nagy részét tömörítő Független Államok Közösségéből (FÁK).
Szergej Lavrov tegnap megerősítette: az orosz állampolgárok ellen „bűnöket” elkövető Mihail Szaakasvili grúz elnök nem lehet partner a majdani béketárgyalásokon, és legjobb lenne, ha távozna. Lavrov ugyanakkor kijelentette: senkit nem akarnak megbuktatni. „Ez távol áll az orosz politikai kultúrától, mint ahogy bárki trónra emelése is – ezzel mások foglalkoznak” – mondta.
A háború ártatlan áldozatai között újságírók is vannak. Tegnap meghalt egy holland újságíró a Gori grúz város elleni orosz bombázásban – erősítette meg az áldozat munkaadója, az RTL tévétársaság. Stan Storimans RTL-operatőrrel együtt már öt halálos áldozata volt a légitámadásnak. Maxime Verhagen holland külügyminiszter behívatta kedden a külügyminisztériumba Oroszország hágai nagykövetét, hogy magyarázatot kérjen a holland újságíró halálának körülményeiről.
Megszólaltak az amerikai elnökjelöltek is. John McCain, az amerikai republikánusok jelöltje úgy vélekedett, hogy az orosz vezetők célja „helyreállítani az orosz birodalmat”. McCain közölte, hogy beszélt a grúz elnökkel, és arról biztosította, hogy „ma mindannyian grúzok vagyunk”. Ellenfele, a demokrata párti Barack Obama azt az óhaját hangoztatta, hogy nemzetközi megfigyelőket küldjenek Grúziába az orosz csapatok távozásának és a tűzszünet tiszteletben tartásának ellenőrzésére. Itt az idő, hogy cselekedjünk, és ne csak beszéljünk – mondta az illinois-i szenátor.

Magyar helyzetjelentés. A magyar külügyi hatóságok felvették a kapcsolatot azzal a magyar állampolgárral, aki grúz házastársával együtt Tbiliszi és Gori között élte át a háborús konfliktus napjait. A neve elhallgatását kérő asszony lapunknak elmondta: felhívta őket a biztonsági főnök, és felajánlotta, hogy ha kell, megszervezik evakuációjukat. Bár a helyzet óráról órára változik, egyelőre nem élnek a lehetőséggel, és maradnak Grúziában. A helyzetről szólva elmondta: bár az emberek többsége kellően elő nem készített, öngyilkos akciónak tartja Szaakasvili elnök döntését a csütörtök esti támadásról, azzal javarészt egyetértenek, hogy vissza kell szerezni az elszakadt Dél-Oszétiát és Abháziát. Úgy vélik, hogy a szakadár területeken élő grúzok elleni atrocitások miatt fogyott el a türelem és volt szükség fegyveres fellépésre. Sokan úgy tartják, hogy ez Szaakasvili végének kezdete, de a személye elleni orosz fenyegetések miatt az alapvetően büszke grúzok egyelőre kitartanak mellette. Noha kezdetben nem volt pánik a lakosság körében, amikor az oroszok Gori ellen vonultak, a hangulat megváltozott, hiszen 1989–90 jutott mindenki eszébe, amikor a szovjet csapatok ugyanezen az útvonalon, a Roki alagúton keresztül érkeztek, és meg sem álltak Tbilisziig. A Grúziában tartózkodó magyar asszony és férje ismerősei közül öt személyt hívtak be pénteken tartalékos szolgálatra: közülük ketten elestek, egyikük elvesztette a karját, másikuk életveszélyes nyaklövést kapott, és csak az egyikük úszta meg a bevetést sértetlenül. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.