Mélyponton a foglalkoztatás

Hat évvel ezelőtt dolgoztak olyan kevesen az országban, mint 2008 második negyedévében. Demográfiai okok miatt a következő nyolc év alatt mintegy 300 ezer fővel csökkenhet a munkában állók amúgy is kirívóan alacsony száma.

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy év alatt 75 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma a 15-től 64 éves népesség körében, a munkában állók aránya így mindössze 56 százalékos – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett második negyedéves foglalkoztatottsági jelentéséből. A nők mindössze fele dolgozik, a régiók közötti eltérések pedig tovább nőttek: tíz százalék feletti a munkanélküliség Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon, míg Közép-Magyarországon ötszázalékos a hivatalosan álláskeresőként nyilvántartottak aránya. A gazdasági pangásra és a munkahelyek számának csökkenésére utal, hogy a munkanélküliek fele egy éve vagy annál régebben próbál elhelyezkedni. A munkavállalók számának esését csak részben magyarázza a költségvetési intézményekben alkalmazottak számának lefaragása, a fő ok a megszorítóprogram hibás szerkezetében keresendő. A munkahelyek számának csökkenése ugyanis elsősorban az adóemelésekkel és a vásárlóerő csökkenésével hozható összefüggésbe, vagyis a Gyurcsány-csomag a munkaerőpiacot érintette a leghátrányosabban. A visszaesés következménye, hogy a gazdasági növekedés tartósan alacsony szinten marad, s tovább szűkül a háztartások fogyasztása. A friss KSH-adatok szerint a kormány felzárkózási (konvergencia-) programja a foglalkoztatottság alakulásának még az előjelét sem tudta eltalálni: az aktívak száma ugyanis nem nőtt, hanem csökkent, így az időarányos tervektől való eltérés immár 88 ezer fős lemaradást mutat. Összehasonlításképpen: a visegrádi államok közül 2004-től 2007-ig csak Magyarországon csökkent a foglalkoztatottak száma, miközben ugyanezen idő alatt Szlovákiában 121 ezerrel, Csehországban pedig 239 ezer fővel emelkedett a munkahelyek száma.
– Demográfiai okok miatt 2011-től még nagyobb mértékben csökken a munkában állók száma, elkezdenek ugyanis kikerülni a munkaerőpiacról a Ratkó-korszakban születettek, a helyükre lépő huszonévesek létszáma pedig arányaiban sokkal alacsonyabb – magyarázta Soós Lőrinc, a KSH volt elnökhelyettese. Soós hangsúlyozta: nyolc év alatt akár 300 ezerrel is csökkenhet a munkában állók száma. A statisztikai adatok és a valós helyzet közötti különbségre hívta fel a figyelmet Vukovich Gabriella demográfus, aki szerint a munkanélküliség fogalma nagyon szűkre szabott, míg a foglalkoztatotti lét meglehetősen tág értelmezést kapott az uniós normák szerint. A Nézőpont Intézet munkatársa elmondta, hogy a KSH-nál nyilvántartott munkanélküliek és a valóságban nem dolgozók száma között a különbség mintegy 120 ezer fő lehet. – Lehet vitatkozni a szociális juttatások munkához való kötéséről, ám ettől még nem lesz több munkahely – mondta Vukovich, aki ismét a cseh példát említette, ahol hazánkhoz hasonló lélekszámú lakosság mellett egymillióval több a munkahely.
– Egy év alatt 22 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma a kormány alkalmatlan gazdaságpolitikája miatt, amely munkahelyteremtés helyett csökkenti a még meglévő munkahelyek számát is, megakadályozva a gazdasági növekedés beindulását – fogalmaz tegnapi közleményében Bernáth Ildikó, a parlament foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának fideszes alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.