Őseink lehetnek az avarok is

Egymás tőszomszédságában késő avar és kora Árpád-kori kemence-, valamint cserépedény-maradványokra bukkantak a nyíregyházi Jósa András Múzeum régészei a napokban a szabolcsi megyeszékhelyen. A lelet újabb bizonyítéka lehet annak a még nem bizonyított hipotézisnek, hogy az avarok találkozhattak és keveredhettek honfoglaló eleinkkel, s mint ilyenek a jelenlegi népesség egyik ősének tekinthetők.

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb nagy jelentőségű leletre bukkantak a nyíregyházi Jósa András Múzeum régészei, ezúttal a szabolcsi megyeszékhelyen, egy sportkomplexum építési területén. A talajszinttől mindössze 15-20 centiméterre több tucat kemence maradványai kerültek elő. Nagy Márta ásatásvezető közlése szerint csak hétfőn öt kemence darabjait találták meg, ezek valószínűleg sütő-, illetve fazekaskemenceként funkcionálhattak. Utóbbi feltételezést erősítheti, hogy a kemencék egymás közelében, nagyon sűrűn helyezkednek el, és egy régi patak vagy folyócska medrét látszanak kirajzolni. A régészek úgy vélik, hogy két település maradványát sikerült fellelniük, egyik késő népvándorlás kori – minden valószínűség szerint avar –, a másik viszont kora Árpád-kori. Mindkettőt fejlett háziiparra utaló kemencés kultúra jellemzi. A korszakok azonosításában a körülöttük talált cserépedény-töredékek segítenek. Míg az avarok idejét a kézzel formált sütőharangok jellemzik, addig a kora Árpád-kori kultúra a jellegzetes hullám-, illetve egyenes vonalas díszítéseiről ismerhető fel. Bár a településnyomokat és tárgyakat még alaposabb vizsgálat alá kell vetni, két település foglalkozási profiljának azonossága, illetve közelségük döntő bizonyíték lehet arra, hogy az avarok és a honfoglaló magyarok találkoztak. Sőt, nagy valószínűséggel egymás szomszédságában éltek, egymással rendszeresen érintkeztek, esetleg házasodtak.
Nagy Márta kérdésünkre elmondta, a két településen 15-20 ház maradványait is sikerült azonosítani, sírokat azonban nem találtak, és fémtárgyak sem kerültek elő. Ám bíznak abban, hogy a temetkezési helyre is rábukkannak, ennek ugyanis óriási jelentősége lehet a hipotézis bizonyításában.
Találtak viszont sírokat Tiszavasváriban, a Wienerberger cég agyagbányáinak régészeti feltárásakor. Néhány napja egy kora avarkori – VI. századi – településre bukkantak 14 ház maradványával, és megtalálták a falu temetőjét is 41 sírral, köztük a közösség előkelőségének nyughelyét is. Lukács József ásatásvezető régész elmondta, hogy az avar középréteghez tartozó vezetőt két arany fülbevalóval és rangját jelző díszes övcsattal temették el. Tavaly viszont a mostani lelet közelében, ugyancsak egy tiszavasvári agyagbánya nyitásakor késő avarkori, azaz VIII. századi település került elő 77 ház maradványával és 89 sírral. A sírokban ugyan kevés volt a lelet, ami azt mutatja, hogy a szegények nyughelyét sikerült feltárni. Ennek ellenére rendkívül értékes a felfedezés. A lakhelyek és sírok nagy száma ugyanis arra utal, hogy a területet folyamatosan lakták az avarok, és e jelentős számú népesség minden bizonynyal ott volt még a honfoglalás idején is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.