Szétesőben van a daytoni torzszülött?

Radovan Karadzsics kézre került, de mi lesz a művével? Ez a kérdés izgatja mind Szarajevót, mind Banja Lukát azzal, hogy ez utóbbi városban, a Szerb Köztársaság székvárosában a boszniai szerb entitás létezését nem kötik össze azokkal a bűncselekményekkel, amelyeket Radovan Karadzsics és Ratko Mladics a vádirat szerint elkövetett, s amely bűnös tevékenység – etnikai tisztogatás, sőt véres népirtás – következményeként született meg a boszniai szerbek állama az államban.

Tudósítónktól
2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boszniai-Hercegovina felszabdalása ellen született meg a daytoni megállapodás, amely lezárta ugyan a véres boszniai háborút, ám amellett, hogy saját entitás létrehozásával jutalmazta meg az agresszort, valamennyit azzal sújtotta, hogy egy működésképtelen rendszert hagyott Boszniára. A három nemzet két entitása közötti ellentétek nem oldódtak fel. Dayton fenntartása egyik nemzetnek, egyik entitásnak sem érdeke, csak a nemzetközi közösségnek, amely katonai jelenlétével is igyekszik életben tartani Richard Holbrooke által nyélbe ütött – akkor egyedüli lehetségesnek tűnő – megoldást. Holbrooke-nak ugyanis érthetően a legfontosabb a háború befejezése volt, s ez a megoldás vezetett a leggyorsabban a békéhez.
Három törekvés azonosítható most Boszniában. Az egyik a bosnyákok által képviselt cél, hogy helyreálljon Bosznia-Hercegovina egysége, megszűnjön az összetett, nehézkesen működő rendszer. A másik a szerbeké, akik legszívesebben kiválnának Boszniából, s Szerbiához csatlakoznának. Mivel ennek jelenleg nincs realitása – még emlegetése is károkat okoz a Szerb Köztársaságnak –, a minél nagyobb önállóságra törekednek Bosznia-Hercegovinán belül, ami még inkább megnehezíti az életet a közös hazában. A harmadik a nemzetközi közösségé, amely a jelenlegi helyzetet tartaná fenn csakis azért, nehogy elmérgesedjen a helyzet. A diplomaták pontosan tudják, hogy a daytoni megállapodás hosszú távon nem jó, nem hoz fellendülést a háborúban elpusztított országnak.
Haris Silajdzic, a háromtagú boszniai-hercegovinai elnökség bosnyák elnöke egyértelműen fogalmazta meg a szarajevói politikai elvárást, hogy a múlt ne tartsa fogva a jövőt: „Karadzsicsot letartóztatták, Milosevics halott, politikai projektumuk Boszniában pedig él. Valamennyiünk kötelessége eltörölni a genocídium következményeit”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.