A cukoripar leépítése után léalmabotrány

A magyar cukoripar leépítése után most az almatermelőket sodorja a csőd szélére az európai sűrítménygyártás döntő többségét kezében tartó osztrák Agrana-csoport. A cég által kínált rendkívül alacsony felvásárlási árak ellen immár nemzetközivé vált a tiltakozás. A magyar gazdák mellett tegnap a lengyel termelők tizenegy helyszínen helyezték blokád alá az Agrana feldolgozóüzemeit.

2008. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a magyar, sem a lengyel gazdák nem szállítanak léalmát az Agrana üzemeinek egészen addig, amíg a termelési költségeket elismerő árat nem kínálnak a gazdálkodók számára – tájékoztatta lapunkat Jakab István a lengyel parasztszövetség vezetőivel folytatott tegnapi varsói tárgyalásokat követően. A megállapodás szerint a termelők minimálisan 12 eurócentet – jelen árfolyamon 27 forintot – kérnek az alma kilójáért a feldolgozó által felkínált hét-nyolc eurócenttel szemben, ami legalább megközelíti a 30-34 forintos önköltségi árat. Magyarországon tegnap Vásárosnamény és Anarcs mellett Mátészalkán is demonstráció kezdődött; ott egy másik feldolgozó, az Eszat Kft. telephelyét vették blokád alá mintegy húsz járművel a tiltakozók.
– Varsóba érkezve megdöbbenéssel értesültünk róla, hogy a korábban nálunk a cukoriparban is érdekelt feldolgozócég ottani közleményeiben az szerepel, hogy Magyarországon olcsóbban tudnak almát venni a gazdáktól, mint Lengyelországban. Vagyis ugyanazokkal a trükkökkel próbálják a gazdákat a minősíthetetlenül alacsony ár elfogadására bírni, mint nálunk – tájékoztatta lapunkat Jakab István. Közölte: a lengyel agrárminiszter is fogadja a magyar érdek-képviseleti tárgyalódelegációt, amely azzal a céllal érkezett Varsóba, hogy egyeztetett álláspontot alakítson ki a léalma kérdésében, s hasson oda, hogy a kormányok közösen lépjenek fel a termelők védelmében az Európai Unió illetékes szerveinél.
Emlékezetes, Budai Gyula a hétfőn megkezdett blokád előtt levélben kérte Gráf József agrárminisztertől, hogy gyakoroljon nyomást a feldolgozókra az elfogadható ár eléréséért. A levélre Gráf József nem reagált, Gőgös Zoltán viszont úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy a minisztérium nem vesz részt a feldolgozók zsarolásában. Dékány András, az agrártárca sajtófőnöke lapunk érdeklődésére üdvözlendőnek minősítette, hogy a gazdakörök vezetője Tilky Attila fideszes országgyűlési képviselővel egyetemben a helyszínen tájékozódik az árakról.
Az ügynek sajátos színezetet ad, hogy a hazai legnagyobb almafelvásárló cég, az Agrana-Juice Kft. ahhoz az osztrák tulajdonú cégcsoporthoz tartozik, amelyik annak idején részt vett a magyar cukorgyártás privatizációjában. A cégcsoport által megszerzett üzemekből ma már csak egy működik, Kaposváron. A mostanság a sűrítményben érdekelt Agrana az utóbbi években a magyar cukorgyártás leépítésének egyik főszereplője volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.