Sem a magyar, sem a lengyel gazdák nem szállítanak léalmát az Agrana üzemeinek egészen addig, amíg a termelési költségeket elismerő árat nem kínálnak a gazdálkodók számára – tájékoztatta lapunkat Jakab István a lengyel parasztszövetség vezetőivel folytatott tegnapi varsói tárgyalásokat követően. A megállapodás szerint a termelők minimálisan 12 eurócentet – jelen árfolyamon 27 forintot – kérnek az alma kilójáért a feldolgozó által felkínált hét-nyolc eurócenttel szemben, ami legalább megközelíti a 30-34 forintos önköltségi árat. Magyarországon tegnap Vásárosnamény és Anarcs mellett Mátészalkán is demonstráció kezdődött; ott egy másik feldolgozó, az Eszat Kft. telephelyét vették blokád alá mintegy húsz járművel a tiltakozók.
– Varsóba érkezve megdöbbenéssel értesültünk róla, hogy a korábban nálunk a cukoriparban is érdekelt feldolgozócég ottani közleményeiben az szerepel, hogy Magyarországon olcsóbban tudnak almát venni a gazdáktól, mint Lengyelországban. Vagyis ugyanazokkal a trükkökkel próbálják a gazdákat a minősíthetetlenül alacsony ár elfogadására bírni, mint nálunk – tájékoztatta lapunkat Jakab István. Közölte: a lengyel agrárminiszter is fogadja a magyar érdek-képviseleti tárgyalódelegációt, amely azzal a céllal érkezett Varsóba, hogy egyeztetett álláspontot alakítson ki a léalma kérdésében, s hasson oda, hogy a kormányok közösen lépjenek fel a termelők védelmében az Európai Unió illetékes szerveinél.
Emlékezetes, Budai Gyula a hétfőn megkezdett blokád előtt levélben kérte Gráf József agrárminisztertől, hogy gyakoroljon nyomást a feldolgozókra az elfogadható ár eléréséért. A levélre Gráf József nem reagált, Gőgös Zoltán viszont úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy a minisztérium nem vesz részt a feldolgozók zsarolásában. Dékány András, az agrártárca sajtófőnöke lapunk érdeklődésére üdvözlendőnek minősítette, hogy a gazdakörök vezetője Tilky Attila fideszes országgyűlési képviselővel egyetemben a helyszínen tájékozódik az árakról.
Az ügynek sajátos színezetet ad, hogy a hazai legnagyobb almafelvásárló cég, az Agrana-Juice Kft. ahhoz az osztrák tulajdonú cégcsoporthoz tartozik, amelyik annak idején részt vett a magyar cukorgyártás privatizációjában. A cégcsoport által megszerzett üzemekből ma már csak egy működik, Kaposváron. A mostanság a sűrítményben érdekelt Agrana az utóbbi években a magyar cukorgyártás leépítésének egyik főszereplője volt.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében