A „pimasz” oroszok

Egy hónapos csúszással, és az eredetileg tervezett repertoárhoz képest kissé más kollekcióval, de úgy tűnik, szeptember 25-én megnyitja kapuit az orosz kortárs alkotók műveit bemutató nagyszabású kiállítás Debrecenben.

2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Andrej Jerofejev nevével fémjelzett párizsi megatárlat legjobbjainak Debrecenbe hozataláról még a Tretyjakov-galériával kezdődtek tárgyalások tavaly őszszel. Ám időközben onnan a politikai és egyházi tekintélyeknek egyaránt fityiszt mutató provokatív gyűjteményvezetőt eltávolították, sőt bűnvádi eljárás is indult ellene. Mindez azonban kevés lett volna a szocart kollekció Debrecenbe jutásának megakadályozásához, kellett még a grúz–orosz konfliktus is, amelyre hivatkozva a kollekció gardírozását a Tretyjakov helyett vállaló moszkvai műgyűjtők társasága is kihátrált az ügyletből. Gulyás Gábor, a Modem vezetője úgy tájékoztatott: levelet kaptak, amelyben a társaság arra való hivatkozással zárkózik el az együttműködéstől, hogy amikor az ország háborút visel, nem engedhető meg, hogy az országot külföldön kifigurázzák.
Ezek után maradt a szocart irányzatból a Blue Noses kollekciója, amelyet Lenin visszamegy a sírba? Kék orrok – cenzúrázatlanul címmel mutat be a Modem. A Vjacseszlav Mizin és Alekszander Saburov politikai hovatartozáshoz, szexualitáshoz való provokatív viszonyukat igencsak naturista felfogásban bemutató fotók minden bizonnyal vegyes érzelmeket váltanak ki a cívisváros konzervatívnak mondható közönségéből. Ám az alkotások mindenféle konvencióval szembemenő kamaszos lendülete, a világot irányító „nagyok” pimasz kifigurázása, a megvalósítás profizmusa minden bizonnyal sokakat levesz majd a lábáról. Csakúgy nagy érdeklődés várható, mint Velencében, Londonban, vagy Sao Paulóban, ahol a Blue Noses gegjei komoly politikai vihart kavartak.
A jelen orosz képzőművészet legismertebb alkotópárosa provokatív valóságmegjelenítése mellett a Merre tart Oroszország? című kiállításon sokkal finomabban hangolt alkotásokkal is találkozhatunk, bár szocart alkotók természetesen abban a körben is jelen vannak.
A művek jó része már a hét elején Debrecenben volt, ám a vámolási procedúra elhúzódása miatt az érdeklődő újságírók többnyire csak a művek csomagolását láthatták. Gulyás Gábortól megtudtuk viszont, hogy a művek a legjobb orosz gyűjteményekből, az Art4.ru Kortárs Művészeti Múzeumból és a pARTner Project Galleryből származnak, biztosítási értékük több mint hatmillió euró. A kiállítás kurátorai Jevgenyij Bereznerk, Irina Csireva és Natalia Tarasova, a fő művekkel jelentkező alkotók között pedig olyan nevek bukkannak fel, mint Ilja Kubakov, Vitalij Komar, Alekszander Melamid, Erik Bulatov, Oleg Kulik és Borisz Orlov.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.