Több hétig húzódó, eredménytelen tárgyalássorozatot követően tegnap megkezdték háromhetes demonstrációjukat a szabolcsi gazdák, tiltakozásul az önköltségi ár felét sem elérő felvásárlói ár ellen. A tegnapi tüntetést megelőzően Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szövetségi igazgatója levélben kérte Gráf József agrárminisztert, hogy a tárgyalásos rendezés érdekében törvényes eszközökkel – az Agrana-Juice Kft.-nek és a Rauch Hungária Kft.-nek nyújtott állami támogatások felhasználásával, illetve a feldolgozónak fizetett támogatások és a folyamatban lévő pályázatok elbírálásának felfüggesztésével – gyakoroljon nyomást a sűrítménygyártókra a termelők költségeit sem elérő almaárért. A levélre Gőgös Zoltán államtitkár válasza az volt, hogy a kormány nem fogja zsarolni a feldolgozókat a termelők érdekében, a blokád jogosságát viszont elismeri.
Fejes János vásárosnaményi almatermelő gazda a blokádról tegnap azt mondta: erőt kell mutatnunk, különben jövőre még 10 forintot sem fognak adni a felvásárlók a termésünkért. Az erődemonstráció első hathatós megnyilvánulása az volt, hogy nem engedték ki az Agrana telephelyéről a sűrítményszállításra odaérkezett kamionokat. A kamionokról Szigeti Zoltán, az Agrana ügyvezető igazgatója úgy nyilatkozott, hogy nincs a tartályukban semmi, csupán a költségek csökkentése miatt szeretnék, ha a kamionok üresen elhagyhatnák a telephelyet. A termelők között viszont az terjedt el, hogy sűrítménnyel vannak telerakva, és azért szeretnék elszállítani, hogy meg ne romoljon. Tegnap egyébként az ottani termelők tizenegy lengyel Agrana-telephelyet szintén blokád alá vettek. Jakab István, a Magosz elnöke és Tilki Attila fehérgyarmati polgármester, országgyűlési képviselő (Fidesz) ma Varsóba utazik, hogy egyeztessenek arról, a lengyel gazdák mennyiért hajlandók eladni terményüket.
A helyzet kezelésére a Magosz megkezdte a tárgyalásokat a többnyire étkezési minőségű, de a piaci viszonyok miatt léalmaként értékesített gyümölcs kiskereskedelmi eladására. Jakab István tájékoztatása szerint a CBA-lánc késznek mutatkozik az alma folyamatos felvásárlására, kilónként 80 forintos áron.
Ősszel Demonstrálnak a tejtermelők is. Várhatóan szeptemberre tolódik a tejtermelők demonstrációja – írta tegnapi számában a Világgazdaság. A lap szerint az ágazati szereplők elsősorban a Tesco és az Auchan piaci magatartásával elégedetlenek. A két üzlethálózat ugyanis dömpingáron értékesít egyes termékeket.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében