Kutatják az univerzum keletkezését

Megkezdte működését tegnap a világ legnagyobb részecskegyorsítója, a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet laboratóriuma. Az első protonnyaláb óránként 20 kilométeres sebességgel haladt végig a 27 kilométeres hadronütköztető gyűrűben. Az emberiség valaha épített legnagyobb mérőberendezése a várakozások szerint adatokat szolgáltat majd a világűr keletkezésekor kialakult állapotokról – tájékoztatott Raics Péter fizikus, egyetemi docens.

2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz kilométeres óránkénti sebességgel száguldott végig az első protonnyaláb a világ legnagyobb részecskegyorsítójának 27 kilométeres alagútjában. A genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) részecskefizikai laboratóriuma tegnap kezdte meg működését. Ezzel földrészünk ismét a tudomány élvonalába került, csakúgy, mint akkor, amikor a CERN-en elkezdtek dolgozni Európa legkiválóbb fizikusai – hangsúlyozta Raics Péter.
A gyorsító – vagy más néven nagy hadronütköztető – fő célja az elméleti fizika teóriáinak kísérleti ellenőrzése. Csak az ütközéseknél fellépő nagy energiakoncentrációban lehet felfedezni új részecskéket és igazolni a feltételezett jelenségeket, végső soron pedig jobban megérteni az univerzum keletkezését és működését. Minél nagyobb az energiakoncentráció, annál nagyobb az esély az új felfedezésre. Habár az elméleti számítások eredménye egyezik a kísérleti adatokkal, számos kérdésre keresnek választ a tudósok. Nem sikerült például igazolni a részecskék tömegét keltő, úgynevezett Higgs-részecske létét, nincs adekvát válasz a tömeg keletkezésére sem, s máig nem értik a fizikusok, hogy miért nincsenek antianyagból levő galaxisok az univerzumban. Az is talány továbbá, hogy mi alkotja a világegyetem sötét anyagát. A nagy hadronütköztető 27 km-es alagútja 100 méterrel a föld felszíne alatt található. Valójában két gyorsítócsőről van szó, amelyben csaknem fénysebességgel, ellenkező irányban keringenek a protonok, s az alagút négy pontján óriási energiával öszszeütköznek.
Magyar részről 50-60 kutató, az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének, a Debreceni Atommagkutató Intézetének munkatársai, valamint a Debreceni Egyetem szakemberei csatlakoztak e kísérletekhez. A debreceni fizikusok a hadrongyűrű legnagyobb detektorának, a CMS-nek (Compact Muon Solenoid) a megalkotásában vettek részt.
Remélhetőleg az atommagkutató egy másik nagy jelentőségű európai tudományos projekt motorja is lesz a jövőben. Egy spanyol és egy svéd város mellett ugyanis a debreceni intézmény is pályázik az anyagkutatásokban legkorszerűbbnek tekinthető neutronspallációs rendszer telepítésére. A kutatóbázis helyszínéről jövőre várható döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.