S-Bahnt Budapestre?

Nagy ívű, de soha meg nem valósuló tervek helyett kisebb, de reális lépésekkel lehet a főváros és az agglomeráció közlekedésén javítani – állítja Csanádi Csaba, a Fidelitas hét végén megrendezésre kerülő szakmai konferenciájának egyik előadója.

2008. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészítette a főváros tervező intézete, a Főmterv, s már a kormány előtt van a magyar főváros vasúti kapacitásait jobban hasznosító, a német főváros, Berlin példája nyomán S-Bahnnak nevezett városi-elővárosi vasúti rendszer fejlesztési terve – mondta lapunknak Csanádi Csaba közlekedési szakértő, aki Scheller Istvánnal, Budapest korábbi főépítészével, Lányi Andrással, az Élőlánc Magyarországért Mozgalom, Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetőjével, valamint több fővárosi kerület polgármesterével együtt részt vesz a Fidelitas Városálom 2010 elnevezésű konferenciáján, amelyet szombaton délelőtt tartanak az Uránia moziban. A budapesti S-Bahn terve azonban azoknak a jól hangzó, de soha meg nem valósuló fővárosi projekteknek a sorát szaporítja, amelyek végül finanszírozási nehézségek miatt kerültek le a napirendről. Csanádi Csaba szerint a városi vasútfejlesztés árcéduláján 420 milliárd forint áll majd, ami nagyságrendileg hasonló a 4-es metróprojekt 526 milliárdos árához, s amelynek forrásait ma sem látni még. Ehhez még hozzá kell venni a hiányzó három Duna-hidat (darabja 70-80 milliárd), a meglévő HÉV-vonalak felújítását, a kocsik cseréjét, és máris látható, hogy nem lesz pénz a magyar S-Bahnra.
A szakember szerint az okozza a legnagyobb nehézséget, hogy a városi nagy fejlesztések, új lakónegyedek tervezésénél nem hagytak helyet a leendő kötött pályás kapcsolatnak. De még így is lehetne javítani az agglomeráció vasúti közlekedésén, például összekötni a körvasút segítségével több sugárirányú vonalat. Így Vácról Újpest érintésével el lehetne jutni Monorra, Ceglédre vagy Esztergom– Óbuda irányából a Ferencvárosi pályaudvaron át Kelenföldre. Ezek a szerelvények fél óra alatt áthaladnának a fővároson, végpontjaik csatlakoznának az IC-vonatokhoz. Ma egy hasonló túra több óra bumlizást jelent az utasok számára.
Az elővárosi közlekedésben nagy lehetőségek vannak, ráadásul kiszámítható, jó üzlet is – emelte ki Csanádi Csaba. Jó irányba tett lépésként értékelte az új BKV-vezér Kocsis Istvánnak azt a tervét, hogy a MÁV és a HÉV-cégek agglomerációt érintő üzemeltetési jogait egy állami tulajdonú konzorciumba rendezné. Csak arra kell nagyon figyelni, hogy ha működő tőkét vonnak be a szolgáltatás fejlesztésébe, akkor nem szabad kiengedni a többséget az állam kezéből. Számos korábbi privatizáció bizonyítja – érvelt a szakember –, hogy a jövedelmező tevékenységeket nem tanácsos magánosítani. Az elővárosi forgalom vonzóbbá tételéhez kétségtelenül szükség lesz külső források bevonására: peronokat, állomásépületeket, P+R parkolókat, kerékpártárolókat kell építeni. Emellett meg kell oldani az elővárosi és a fővárosi járatok összehangolását, összekötését, közös megállókba terelését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.