Törvénymódosítást javasol a Méasz

2008. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irreálisan alacsony árak, lánc- és körbetartozások, építőipari bűnözés – ezek voltak a fő témái a Kitörési lehetőségek az építőiparban címmel megrendezett konferenciának, amelyen szakmai szervezetek és több minisztérium is képviseltette magát. Mint arról a távirati iroda beszámolt, Földi Tamás, a Magyar Építőanyagipari Szövetség (Méasz) elnöke úgy foglalt állást, hogy a lánctartozás 90 százalékát az építőipari bűnözés gerjeszti. – A hárommillió forint tőkével alapított társaságok 120 millióért vállalják a 150 millió forintos munkát, amit alvállalkozókkal végeztetnek el. Utóbbiak később válaszút elé kerülnek, miszerint vagy megelégszenek a járandóságuk 80 százalékával, vagy mehetnek a bírósághoz. Mire a bíróság évek múlva dönt, egy fillért sem kap az alvállalkozó, mert a fővállalkozó tulajdonosa már a sokadik cégében teszi ugyanezt – szemléltette az építőiparban tapasztalható gyakorlatot a Méasz-elnök, aki a polgári (Ptk.) és a büntető (Btk.) törvénykönyv módosítását javasolta úgy, hogy az anyagon és a munkán mindaddig fennmaradna a szállító, illetve a munkát elvégző tulajdonjoga, amíg azt a megrendelő ki nem fizeti.
A javaslat szerint a Btk. úgy változna, hogy aki a tulajdonjog-fenntartással terhelt vagyont elvonja, öt évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető.
Az irreálisan alacsony vállalási ár megtiltásával közvetetten bár, de a lánctartozás felszámolásához is hozzájárult a kormány – jelentette ki a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Bajnai Gordon szerint az egyik fő gond az ágazat szétaprózottsága: Magyarországon közel 100 ezer építőipari vállalkozás működik, tízszer annyi, mint Ausztriában vagy Svájcban. Ez – mutatott rá – kihat a lánctartozásra is, hiszen a tőkeszegény és kicsi alvállalkozókkal könnyűszerrel „bánnak el” a fővállalkozók.
A miniszter bejelentette, hogy hamarosan működni kezd az az internetes portál, amelyen a minisztérium folyamatosan közzéteszi az építési jellegű uniós támogatásokat, valamint az építési közbeszerzéseket.
A konferencián szóba került a jelzálog témája. Az alvállalkozói jelzálogjog érvényesítését az általa is épített házon – arra az időszakra, amíg a fővállalkozó ki nem fizeti őt – már egy ideje engedi a jog, de csak akkor lehet bejegyezni azt, ha ehhez a fővállalkozó hozzájárul. Eddig nem is került sor bejegyzésre. Gadó Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára ígéretet tett arra, hogy ezt a szabályt módosítják. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a parlament előtt fekvő új Ptk.-ban rosszabb a helyzet, mivel abban – a kölcsönösség alapján – a fővállalkozónak is zálogjoga lenne az alvállalkozó vagyonán. Ezt is módosítani kívánják még a jogalkotási fázisban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.