Somogyban az orvhalászokkal van a legtöbb gond

Nem csak a tyúkot és a zártkerti szerszámokat, a halat is gátlástalanul lopják a kisebb-nagyobb tavakban gazdag Somogyban. Siófok jegyzőjének, Szélyes Miklósnak és munkatársainak nyaranként a strandlopási ügyek is temérdek munkát adnak. Kéki Zoltán címzetes kaposvári főjegyző a viszszatérő szabálysértőkkel szembeni szigort hiányolja. Egy, a neve elhallgatását kérő hatósági ember „sötét lónak” nevezte az orvhorgászat és orvhalászat felderítésének és megtorlásának mai gyakorlatát.

2008. 11. 15. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Somogyban nem az a legnagyobb gond, hogy a rendőrség úgyszólván számolatlanul zúdítja a jegyzőkre a szabálysértésnek minősített ügyeket, hanem hogy hiányoznak a visszatérőkkel, elsősorban a külterületi zártkertfosztogatókkal szemben alkalmazható szigorúbb eljárás jogszabályi feltételei. Kaposvár címzetes főjegyzője, Kéki Zoltán emellett arról is beszélt lapunknak, hogy nem volna szabad lényeges eltérésnek lennie a különböző településtípusokon kirótt szabálysértési bírságoknak.
– Faluhelyen, ahol mindenki ismer mindenkit, a szabálysértési eljárásnál meglehetősen elnéző az illetékes előadó vagy a jegyző. Miért is sújtanák akár tizenöt-húszezer forinttal is tyúklopásért vagy kisebb értékű zártkerti szerszámok eltulajdonításáért a falubelit? Nagyobb településeken viszont nincs ismerős vagy barát, ott az „elkövetőt” leggyakrabban nem is ismeri a bírságot megállapító előadó – mondja a kaposvári jegyző.
Kéki Zoltán az egységes eljárási gyakorlat érdekében a körjegyzőségekhez utalná a szabálysértési ügyeket. Mindazonáltal szigorúbb rendőrségi eljárást is szükségesnek tartana a visszatérő szabálysértőkkel szemben. Azt viszont cáfolta, hogy a rendőrség szabálysértési ügyekben „nyomozásra késztetné” az önkormányzatot.
Ez utóbbit erősítette meg Kemény Gábor őrnagy, a város megbízott rendőrkapitánya, aki lapunknak elmondta: miután számítógépükben pontosan tárolják a szabálysértők adatait is, a hatóság kellő tájékoztatást kap az üzletszerűen tevékenykedő elkövetőkről.
– Áldja, vigye! – válaszolta röviden Siófok jegyzője arra a kérdésünkre, hogy, nyomoz-e a város rendőrsége szabálysértési ügyekben. Szélyes Miklós szerint gyakori, hogy ismeretlen tettes megjegyzéssel a rendőrség és a jegyző is lezárja az ügyeket. Az üdülőváros aljegyzőjétől, Zsarnovszky Judittól pedig azt tudtuk meg, hogy Siófokon 2007-ben 214 szabálysértési ügy, benne nyolcvanegy lopás adott munkát a hivatalnak, idén október végéig pedig 139 szabálysértéssel, ezen belül negyvenegy lopással kellett foglalkozniuk.
Az orvhorgászat és az orvhalászat felderítésében jeleskedő Balatoni Vízirendészet bűnügyi osztályvezetője ugyancsak pontos szabálysértési és bűncselekményi statisztikai adatokkal szolgált. Nagy Jenő őrnagy elmondta: négy év alatt megközelítőleg nyolcvan gyanúsított személyt hallgattak ki hallopás elkövetése miatt. Közülük négyet ítélt a városi bíróság letöltendő szabadságvesztésre, tizenkettőre felfüggesztett börtönbüntetést mért ki, a többiek megúszták pénzbüntetéssel. Az őrnagy állítja: nem adnak át „befejezetlen munkát” a város önkormányzatának.
Ez idő tájt Somogyban elsősorban a fenyőfát lopják kicsiben-nagyban, de hamarosan a karácsonyi asztalra szánt élőhal-igényt is kezdik „kielégíteni” az orvhorgászok és a nagyüzemi eszközökkel dolgozó rapsic orvhalászok. A tulajdonosok bosszúságára gyorsan fogy a ponty a privát halastavakból, és hamarosan a Balatont is „megtámadják” az illegális halászatra berendezkedett, gyakran az alföldi megyékből érkező tolvajbandák.
– A szó hivatalos értelmében balatoni hallopásról nem beszélhetünk, „csak” illegális, engedély nélküli vagy nem megengedett eszközökkel történő horgászásról. Ez egyébként egy „sötét ló”. A szakhatóság büntet, ha húszezer forint alatti a kifogott hal értéke, ám ha a rendőrség a rapsic lakásának hűtőládájában több tíz kilónyi süllőt is talál, akkor már bűncselekményről beszélünk. Addig viszont már nemigen jut el a nyomozás. És nem képes követni a kilopott hal útját azokhoz a balatoni vendéglőkhöz, amelyek ki tudja, honnan, de mindig friss halból kínálják a pontyhalászlét vagy a citrommal a szájában sütött fogast – mondja egy, a neve elhallgatását kérő hatósági ember.
Értesülésünk szerint Somogyban évenként 150-180 esetben kell hivatalból elrendelt közigazgatási eljárást indítani illetéktelen horgászat vagy halászat miatt. Van olyan ügy, amit egy-két hét alatt lezárnak, de gyakori, hogy a rapsic elérhetetlen vagy hónapokon át packázik a hatósággal. Nem ritka továbbá, hogy egyszerűen nyoma vész. „A hallopások és szabálysértések miatti eljárások a mai szabályozás szerint gyakran esélytelenek és hatástalanok” – olvasható a nemrégen elfogadott Nemzeti Halászati Stratégiában.
És természetesen Somogyban is várat magára a haszonállat- és terménylopásokra, továbbá a zártkertek fosztogatására berendezkedett, kisstílű bűnözőket megfékező, hatásos rendőri stratégia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.