Bírósági ügyintézőből van kevés

Újra kell gondolni a hatásköröket a bíróságokon. Nincs szükség lényegesen több bíróra, de növelni kellene a bírák munkáját segítő jogi asszisztensek és legfőképpen a főiskolai végzettségű igazságügyi ügyintézők számát – véli a Somogy Megyei Bíróság elnöke. Újkéry Csaba, aki egyben a kaposvári főiskolai ügyintézőképzés egyik alapítója, kénytelen volt tudomásul venni, hogy finanszírozási okból a diákok Pécsre kerülnek.

2008. 12. 07. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat év kemény küzdelmével értük el, hogy 1992-ben akkreditálták az elsőként Kaposvárott indított hároméves, főiskolai diplomát nyújtó igazságügyi, igazgatási ügyintézőképzést. Azóta több ezren szereztek diplomát itt, majd később az ország több régiójában indított képzés során – mondta lapunknak Újkéry Csaba, a Somogy Megyei Bíróság elnöke, aki a kaposvári származású és a Pécsi Tudományegyetemen dolgozó Kengyel Miklós jogászprofesszorral közösen harcolta ki ezt a hazai igazságszolgáltatásban egyedülálló felsőfokú képzést, amely a bíróságokon túl az ügyvédi irodák, a közigazgatás és a rendőrség számára is szakembereket bocsát ki.
Miután Kaposvárott már csak egy, úgynevezett kifutó évfolyama van a levelező tagozatos ügyintéző-képzésnek, azt vetettük fel Újkéry Csabának: nem sérelmes-e számára a képzés Pécsre helyezése. – Mivel mi kapartuk ki a gesztenyét a tűzből, kétségtelenül bánt bennünket, de sérelemről nem beszélnék. Azért sem, mert hallgatólagos megállapodásunk van arról, hogy a képzés visszakerülhet Kaposvárra – mondta a megyei bírósági elnök. Majd arról beszélt, hogy a Pécsi Tudományegyetem Jogtudományi Karával a kezdetekről jó a Somogy Megyei Bíróság kapcsolata. – Nemcsak az egyetemi oktatók jártak át onnan Kaposvárra, hanem mi is tanítottunk, és tanítunk most is Pécsett. Egyébként pedig be kellett látnunk: az egyetem jogi karának a fejkvóta miatt szüksége volt a több száz fős hallgatói létszámot jelentő képzésre – fogalmazott.
A széles intézkedési hatáskörrel felruházott, önálló aláírási joggal rendelkező ügyintézők rendkívül sok segítséget nyújthatnak a bíróknak, és gyorsíthatják a bírósági munkát. – Nem a bírói létszámot kell növelni, hanem a mellettük dolgozó ügyintézőkét. Ezzel erősödhetnek a bírósági segédhivatalok. Úgy gondolom, a mai feladatmennyiséget – a fővárosi, a Pest megyei bíróság kivételével – el lehet látni a jelenlegi bírói létszámmal – tette hozzá Újkéry, aki azt is kiemelte: náluk minden fellebbviteli tanácson, azaz két-két bíró mellett dolgozik egy főiskolai végzettségű ügyintéző.
– Persze anyagilag is el kellett ismerni a felsőfokú diplomát. A főiskolát végzett és több éve dolgozó ügyintéző jövedelme már elérheti az egyetemet végzett fogalmazóét – sorolta az eredményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.