Kaposvár az európai utat választotta

Amikor baj van, nem elvenni, adni kell az embereknek – figyelmeztet Kaposvár polgármestere. A már jó ideje ellenszélben is sikeresen politizáló Szita Károly most a nemzetközi pénzügyi, gazdasági válság somogyi megyeszékhelyet is érintő sodrását állítaná meg, elsősorban a vállalkozások életben tartását és a munkahelyek megőrzését segítő döntésekkel. A polgármester a minap kijelentette: a helyi vállalkozók több mint felének jövőre nem kell iparűzési adót fizetnie, s hogy ne omoljon össze a súlyos helyzetbe került építőipar, Kaposvár előre hoz tizenhárommilliárd forintnyi beruházást.

2008. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzati hatalommal szembeni politizálásban már nagy rutint szerzett, ám most helyi politikusként a nemzetközi pénzügyi, gazdasági válsággal került szembe. És mert eközben a kormány válságkezelő stratégiáját is élesen bírálja, kétfrontos harcot kell vívnia.
– Adódnak olyan feladatok, amelyek közös cselekvésre szólítják fel a kormányt és az önkormányzatokat. Ilyen a gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak enyhítése, amely azt követelné meg, hogy biztonságot adjunk az embereknek: megőrizhessék a munkahelyüket, és akik még nem dolgoznak, munkahelyhez jussanak. Szomorúan látom, hogy a válság kedvezőtlen hatásainak elhárításában a magyar kormány más utat jár, mint az európaiak, rossz döntéseket hoz. Az európai kormányok arról vitatkoznak, hogy miként csökkenthetnék az adókat, és segíthetnék a rendkívül szorult helyzetbe került kis- és középvállalkozásokat. Ez nálunk szóba sem kerül. Itt csak a nadrágszíj-meghúzásról beszélnek.
– Úgy tűnik, magára marad az önkormányzat a válságkezelésben. Melyek a helyi gazdaság szereplőinek leggyakoribb felvetései, milyen problémákkal keresik meg a polgármestert?
– Nemcsak ők jönnek hozzám, én is felkeresem őket, beszélgetek velük, és a tanácsaikat kérem. Elmondják: eddig többé-kevésbé meg tudták oldani a likviditási problémáikat, de most hiába mennek el a bankba. Vagy nem kapnak hitelt, vagy ha igen, megfizethetetlen kamatot állapít meg a pénzintézet. A kaposvári vállalkozókat most két dolog foglalkoztatja, az egyik, hogy lesz-e jövőre munkájuk, és megtarthatják-e az alkalmazottaikat, a másik, hogy kedvező hitel híján miként tudják megoldani az átmeneti problémáikat, kitől remélhetnek segítséget.
– Ön kitől kér tanácsot e kétségtelenül súlyos gondok önkormányzati orvoslásához?
– Október közepén felkészült gazdasági vezetőkből, munkaügyi szakemberekből és egyetemi oktatókból létrehoztunk egy gazdasági tanácsot, hogy felmérjük a helyzetet, és megtudjuk: mit várnak el a vállalkozások a kormánytól és az önkormányzattól. Kiderült: a kormány nemcsak válságmentes időben, de most sem csökkenti az adókat, pedig a megoldás kulcsa mindig az ő kezében van. A szocialisták azonban ahelyett, hogy kinyitnák a kaput, még egyet fordítanak a záron. Magunkra maradtunk, és mi öt pontban fogalmaztuk meg teendőinket. Előre hozzuk a 2010–2011-ig tervezett, együttesen tizenkétmilliárd forintot kitevő beruházásainkat – száz önkormányzati bérlakás építése már meg is kezdődött –, járulékfizetés-átvállalással harmincmillió forintról hatvanmillióra emeltük azoknak a vállalkozásoknak a támogatását, amelyek új munkaerőt alkalmaznak. Lehetőséget adunk a vállalkozóknak a helyi adófizetés három vagy hat hónapos átütemezésére, és nem emeltük meg az önkormányzat által kivethető épület-, telek- és iparűzési adót. De ennél is tovább mentünk. Feltehetőleg nem sok város dönt a miénkhez hasonló, radikális adócsökkentésről. Mi a 7947 kaposvári vállalkozó közül 4108-nak elengedtük a jövő évi iparűzési adóját. Ez utóbbiak azok a kisvállalkozások, amelyek évi adóalapja nem éri el a 2,5 millió forintot. Ide tartoznak például a kisiparosok, kiskereskedők, fodrászok, cipészek. Mindezeken túl a lakáspiaci ár hetven százalékáért csábítjuk Kaposvárra a hiányszakmákban dolgozókat, és kedvezményes telkeket is kijelöltünk számukra.
– Az adóbevétel-kiesés állítólag 150– 160 millió forinttal kurtítja meg a város költségvetését, és úgy tudjuk, a központi költségvetés megnyirbálása miatt együttesen 716 millió forinttal kevesebb jut majd a kötelező önkormányzati feladatokra.
– Nehéz évünk lesz 2009, de elsősorban nem az adóbevétel-kiesés növeli a hiányt. Kaposvár óvodáinak, általános és középiskoláinak költségvetését 277 millió forinttal érinti az állami normatíva megkurtítása, a kommunális és a közművelődési feladatok támogatásának csökkentése és a béremelés elmaradása együttesen 716 millió forinttal növeli a költségvetési hiányunkat, és nyilvánvalóan a hitelkötelezettséget is. Ez pedig a kormányzat számlájára írandó. Tudomásul kell venni, hogy jövőre nem jut mindenre, de a kötelező feladatokra lesz pénz. Most a válságkezelés a legfontosabb, mert ez érinti az embereket, és ők – úgy tűnik –, csak ránk számíthatnak.
– A város két MSZP-s országgyűlési képviselője, Kolber István és Lamperth Mónika sajtóközleményben reagált az ön országos visszhangot kiváltó adópolitikai bejelentésére, és kétségbe vonták a beruházások előrehozásának fedezetét. Úgy tudjuk, miközben élesen bírálják a polgármester válságkezelési bejelentéseit, ők nem szólaltak meg választóik előtt.
– Mert védhetetlen az álláspontjuk. Azért bánt ez a magatartás, a közleményben küldött üzenet, mert a megfogalmazására fordított fél óra alatt azon is gondolkodhattak volna, hogy miként segíthetnének a kaposváriaknak gondjaik megoldásában, az előbbre jutásban. Segítséget várnék tőlük, és segítséget várnak a kaposváriak is. Az ajtónk nyitva áll. A baj, hogy még csak nem is kopogtatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.