A kormányzati hatalommal szembeni politizálásban már nagy rutint szerzett, ám most helyi politikusként a nemzetközi pénzügyi, gazdasági válsággal került szembe. És mert eközben a kormány válságkezelő stratégiáját is élesen bírálja, kétfrontos harcot kell vívnia.
– Adódnak olyan feladatok, amelyek közös cselekvésre szólítják fel a kormányt és az önkormányzatokat. Ilyen a gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak enyhítése, amely azt követelné meg, hogy biztonságot adjunk az embereknek: megőrizhessék a munkahelyüket, és akik még nem dolgoznak, munkahelyhez jussanak. Szomorúan látom, hogy a válság kedvezőtlen hatásainak elhárításában a magyar kormány más utat jár, mint az európaiak, rossz döntéseket hoz. Az európai kormányok arról vitatkoznak, hogy miként csökkenthetnék az adókat, és segíthetnék a rendkívül szorult helyzetbe került kis- és középvállalkozásokat. Ez nálunk szóba sem kerül. Itt csak a nadrágszíj-meghúzásról beszélnek.
– Úgy tűnik, magára marad az önkormányzat a válságkezelésben. Melyek a helyi gazdaság szereplőinek leggyakoribb felvetései, milyen problémákkal keresik meg a polgármestert?
– Nemcsak ők jönnek hozzám, én is felkeresem őket, beszélgetek velük, és a tanácsaikat kérem. Elmondják: eddig többé-kevésbé meg tudták oldani a likviditási problémáikat, de most hiába mennek el a bankba. Vagy nem kapnak hitelt, vagy ha igen, megfizethetetlen kamatot állapít meg a pénzintézet. A kaposvári vállalkozókat most két dolog foglalkoztatja, az egyik, hogy lesz-e jövőre munkájuk, és megtarthatják-e az alkalmazottaikat, a másik, hogy kedvező hitel híján miként tudják megoldani az átmeneti problémáikat, kitől remélhetnek segítséget.
– Ön kitől kér tanácsot e kétségtelenül súlyos gondok önkormányzati orvoslásához?
– Október közepén felkészült gazdasági vezetőkből, munkaügyi szakemberekből és egyetemi oktatókból létrehoztunk egy gazdasági tanácsot, hogy felmérjük a helyzetet, és megtudjuk: mit várnak el a vállalkozások a kormánytól és az önkormányzattól. Kiderült: a kormány nemcsak válságmentes időben, de most sem csökkenti az adókat, pedig a megoldás kulcsa mindig az ő kezében van. A szocialisták azonban ahelyett, hogy kinyitnák a kaput, még egyet fordítanak a záron. Magunkra maradtunk, és mi öt pontban fogalmaztuk meg teendőinket. Előre hozzuk a 2010–2011-ig tervezett, együttesen tizenkétmilliárd forintot kitevő beruházásainkat – száz önkormányzati bérlakás építése már meg is kezdődött –, járulékfizetés-átvállalással harmincmillió forintról hatvanmillióra emeltük azoknak a vállalkozásoknak a támogatását, amelyek új munkaerőt alkalmaznak. Lehetőséget adunk a vállalkozóknak a helyi adófizetés három vagy hat hónapos átütemezésére, és nem emeltük meg az önkormányzat által kivethető épület-, telek- és iparűzési adót. De ennél is tovább mentünk. Feltehetőleg nem sok város dönt a miénkhez hasonló, radikális adócsökkentésről. Mi a 7947 kaposvári vállalkozó közül 4108-nak elengedtük a jövő évi iparűzési adóját. Ez utóbbiak azok a kisvállalkozások, amelyek évi adóalapja nem éri el a 2,5 millió forintot. Ide tartoznak például a kisiparosok, kiskereskedők, fodrászok, cipészek. Mindezeken túl a lakáspiaci ár hetven százalékáért csábítjuk Kaposvárra a hiányszakmákban dolgozókat, és kedvezményes telkeket is kijelöltünk számukra.
– Az adóbevétel-kiesés állítólag 150– 160 millió forinttal kurtítja meg a város költségvetését, és úgy tudjuk, a központi költségvetés megnyirbálása miatt együttesen 716 millió forinttal kevesebb jut majd a kötelező önkormányzati feladatokra.
– Nehéz évünk lesz 2009, de elsősorban nem az adóbevétel-kiesés növeli a hiányt. Kaposvár óvodáinak, általános és középiskoláinak költségvetését 277 millió forinttal érinti az állami normatíva megkurtítása, a kommunális és a közművelődési feladatok támogatásának csökkentése és a béremelés elmaradása együttesen 716 millió forinttal növeli a költségvetési hiányunkat, és nyilvánvalóan a hitelkötelezettséget is. Ez pedig a kormányzat számlájára írandó. Tudomásul kell venni, hogy jövőre nem jut mindenre, de a kötelező feladatokra lesz pénz. Most a válságkezelés a legfontosabb, mert ez érinti az embereket, és ők – úgy tűnik –, csak ránk számíthatnak.
– A város két MSZP-s országgyűlési képviselője, Kolber István és Lamperth Mónika sajtóközleményben reagált az ön országos visszhangot kiváltó adópolitikai bejelentésére, és kétségbe vonták a beruházások előrehozásának fedezetét. Úgy tudjuk, miközben élesen bírálják a polgármester válságkezelési bejelentéseit, ők nem szólaltak meg választóik előtt.
– Mert védhetetlen az álláspontjuk. Azért bánt ez a magatartás, a közleményben küldött üzenet, mert a megfogalmazására fordított fél óra alatt azon is gondolkodhattak volna, hogy miként segíthetnének a kaposváriaknak gondjaik megoldásában, az előbbre jutásban. Segítséget várnék tőlük, és segítséget várnak a kaposváriak is. Az ajtónk nyitva áll. A baj, hogy még csak nem is kopogtatnak.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat