Futószalagon szünteti meg a szabálysértési eljárásokat a bíróság a tavaly április 11-i fővárosi Clark Ádám téri tüntetésen jogszerűtlenül megbilincselt és előállított emberekkel szemben. Tegnap két másik demonstrálóval együtt a Budai Központi Kerületi Bíróság megszüntette az eljárást Budaházy György, kedden pedig további hat személy ellen, akiket jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség (közkeletűbb nevén: passzív ellenállás) ürügyén vontak eljárás alá. A bíróság mindannyiuk esetében arra a megállapításra jutott, hogy nem követtek el szabálysértést, amikor a rendőri felszólítást követően nem hagyták el a helyszínt.
Az indoklásban a bíróság rámutatott, hogy bár a rendőrség a rendezvény bejelentésére elutasító határozatot hozott, azonban azt nem közölték a tüntetés szervezőivel. A Clark Ádám térre este kilenc órára bejelentett tüntetésre igyekvő békés tömeg feloszlatása azonban nemcsak ezért volt jogszerűtlen és indokolatlan – mutatott rá indoklásában a bíróság –, hanem azért is, mert a rendőrségi törvényben foglaltakkal szemben nem hagytak elegendő időt a jelenlévőknek a távozásra, ráadásul menekülőutat sem hagytak számukra.
Emellett nem volt világos a rendőrség felszólítása, mivel arra utasították az embereket, hogy a Szentendrei út felé induljanak, noha az több kilométerre van a Clark Ádám tértől. A bíróság kimondta, hogy a rendőrgyűrűből szabadulni nem tudó ötvenkét ember megbilincselésére semmilyen jogalapja nem volt a hatóságnak. A döntés utalt a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság 2007-es úgynevezett Bukta-ítéletére is, amely szerint még egy be nem jelentett tüntetést sem lehet feloszlatni, amennyiben megőrzi békés jellegét.
Korábban az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és a Független Rendészeti Panasztestület egyaránt elmarasztalta a rendőrséget a jogellenes intézkedések miatt.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a felmentettek személyes szabadság megsértése miatt kártérítési pereket indíthatnak a rendőrség ellen, és joggal illeti meg őket fejenként legalább 600 ezer forint. Ugyanakkor az ügyvéd bízik abban, hogy a rendőrség – követve a 2003-as gesztenyéskerti tüntetés jogtalan feloszlatása utáni peren kívüli megegyezés példáját – hajlandó lesz a bírósági út megkerülésével jóvátenni az általa okozott károkat. – Akik nem éltek jogorvoslattal a kiszabott bírság ellen, azok a határozattól számított egy éven belül ezt megtehetik – fűzte hozzá Gaudi-Nagy.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria