Kiengedték az országból a bűnözőket?

Kevés rendőr állt szolgálatban Veszprémben, amikor a helyi kézilabdacsapat világhírű beállósát meggyilkolták. A bűncselekményről már hajnali háromkor értesültek a rendőrök, de csak délután ötkor adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot – ismerte el tegnap Bencze József országos rendőrfőkapitány a parlament szakbizottságának ülésén. Ráadásul Magyarországon nem létesítettek ideiglenes áteresztő ellenőrző pontokat a határon. Ez a mulasztás hozzájárult ahhoz, hogy a bűnözők kiadatására akár hónapokat kell várni.

2009. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vita az enyingi maffiáról. Balázs Árpád, Siófok fideszes polgármestere tegnap a távirati irodának azt mondta, a lakosság visszajelzéseiből határozottan arra lehet következtetni, hogy egy szervezett enyingi bűnözőcsapat ténykedése keseríti meg a környéken élők életét. Ez a banda ugyan megpróbálta, de nem tudta átvenni a hatalmat a siófoki éjszakai élet felett – nyilatkozta. Tudomása szerint a romák nyári siófoki felvonulása erődemonstráció volt, egyfajta dacos reakció arra, hogy nem tudták kiterjeszteni a befolyásukat a siófoki vendéglátósokra. A felvonulók egyike sem helyi roma volt, hanem mindenki Enyingről, illetve a szomszédos megyéből érkezett, a felvonulók csapatát pedig egy Fejér megyéből érkezett vajda vezette – tette hozzá. A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Bíró Gábor kedden azt közölte: a rendőrségnek nincsenek hiteles, tényszerű információi arról, hogy a veszprémi brutális támadás gyanúsítottjai és a Siófokon felvonult 150-200 fős társaság azonos kör lenne. Draskovics Tibor rendészeti miniszter tegnap utasította az országos rendőrfőkapitányt, vizsgálják ki, hogyan fordulhatott elő a siófoki incidens és milyen intézkedéseket tett a helyi rendőrség. (MN)


Kevesebb rendőr állt szolgálatban Veszprémben azon az éjszakán, amikor Marian Cozmát meggyilkolták a nyílt utcán, mint az országosan átlagosan jellemző – közölte tegnap Bencze József a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén. Az országos rendőrfőkapitány Kontrát Károly fideszes képviselő kérdéseire válaszolva azt is elárulta, hogy a rendőrség ugyan már hajnali háromkor értesült a bűncselekményről, de csak délután három óra körül azonosította az elkövetőket és öt óra tájban adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot. A késlekedés indokaként a főkapitány arra hivatkozott, hogy csak akkor vehetnek üldözőbe valakit, ha már megalapozott a gyanú, ehhez a döntéshez azonban nem találtak bírót. Hozzátette: a rendőrségnek rendkívüli érdeke fűződik ahhoz, hogy minden bizonyítékot törvényesen gyűjtsön be, mivel ezek elveszhetnek az eljárás későbbi szakaszában. – Tehát a nemzetközi elfogatóparancs kiadása előtt megalapozott gyanúval kellett élnünk – mondta az országos rendőrfőkapitány. Amikor viszont a bűnözők beazonosíthatók voltak, már nem tartózkodtak Magyarországon. Elismerte ugyanakkor, hogy ideiglenes áteresztő ellenőrző pontokat nem létesítettek, hogy már a határon elfoghassák a tetteseket. Az egyik bűnöző ráadásul félrevezetésül egy hírt adott le arról a rendőrségnek, hogy az elkövetők Románia felé vették az irányt. (Draskovics Tibor erről korábban kérdésünkre azt mondta, mivel az Európai Unióban a határok nyitottak, semmi jelentősége, hogy Hegyeshalmon innen vagy túl fogták el őket.) A kormányülés után sajtótájékoztatón felvetettük, hogy lapinformációk szerint a még szökésben lévő Sztojka Iván állítólag nem kívánja élve feladni magát. – A rendőrség ezzel is számol, így nekünk kell megkeresnünk; adott esetben ellenállhat, de ezt a helyzetet is meg kell oldanunk – hangsúlyozta Bencze József.
Bencze József beszélt arról is: a Gyurcsány Ferenc kormányfővel tartott találkozóján megállapodtak arról, hogy a február 24-i kabinetülésre egy javaslatot tesznek le a rendőrség helyzetének javításáról. Gyurcsány Ferenc a kormányülés után közölte: azt kérte a főkapitánytól, hogy pontosan határozza meg azokat a térségeket és településeket, ahol úgy látja, jelentős gond van a mindennapok nyugalmával. Ezt követően az érintett megyei főkapitánnyal együtt mondja el, hogy az adott településeken konkrétan milyen lépéseket tesznek. Az erőszakos bűnelkövetőkkel szemben nulla tolerancia van – jelentette ki a miniszterelnök.
A bizottsági meghallgatáson Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter elismerte, hogy Magyarországon az elmúlt években negyven százalékkal nőtt a garázda cselekmények és húsz százalékkal a testi sértések száma, amely „a polgárok egy részét joggal irritálja”. Megerősítette azt is, hogy az ország egyes területein, például Borsod megyében romlott a helyzet, ezért határozottabb rendőri jelenlétre van szükség ezekben a térségekben. A tárcavezető azonban nem beszélt a rendőrség létszámának, és költségvetésének – a nemrég elfogadott kétmilliárd forintos gyorssegélyen túli – növeléséről. Draskovics a kormányülés utáni sajtótájékoztatón lapunknak válaszolva kijelentette, hogy a kormány megítélése szerint a rendőrség az alapvetően szükséges pénzügyi eszközökkel rendelkezik.
Lázár János, a szakbizottság fideszes elnöke arra hívta fel a miniszter figyelmét, hogy nem elvonni kell a rendőröket a jelenleg jó közbiztonsággal rendelkező körzetekből, hanem új rendőri erőkre, létszámnövelésre van szükség. A képviselő az állam nyílt megtámadásának nevezte azt a hevesi esetet, amikor intézkedő rendőröket csaltak ki egy helyszínre azzal a szándékkal, hogy megverjék, vagy meggyilkolják őket.
Aki így meg meri támadni a rendőrt, az nem áll messze attól, hogy másnap Veszprémben gyilkoljon – utalt a nemzetközi botrányt kavaró veszprémi brutális gyilkosságra a politikus. Mint mondta, ezek a térségek válságövezetek, ahol tartós rendőri jelenlétet kötelessége biztosítani a kormánynak.
Draskovics erre reagálva elismerte, hogy a rendőrök elleni erőszak egyre durvább az országban, még ha nem is nőtt az ilyen cselekmények száma az elmúlt években. A miniszter azonban az ülésen minden igyekezetével megpróbálta összemosni az ilyen bűncselekményeket az utcai demonstrációkkal, amelyekre többször is visszatért a válaszaiban. Bírálta a bíróságokat és az ügyészséget, mondván: ha az utcai demonstrációkon a rendőrökre támadó személyeket felmentik, joggal gondolhatják mások is, hogy ez kis kockázattal megtehető.
Átfogó javaslattervet készít az ország közbiztonságának és társadalmi békéjének megerősítése érdekében jövő csütörtökig az Országos Cigány Önkormányzat – tájékoztatta a szervezet szerdán az MTI-t. Egyúttal mély részvétét fejezte ki a vasárnap hajnalban Veszprémben meggyilkolt román kézilabdázó, Marian Cozma családjának.

Még egymillió. Egymillió forinttal növelte Marian Cozma feltételezett gyilkosának nyomravezetői díját a negyven tagból álló Veszprém Megyei Közgyűlés. A tagok mindegyike 20-20 ezer forintot ajánlott fel, és a közgyűlés még 200 ezer forinttal járult hozzá a nyomozás sikeréhez. A felajánlással kétmillió forintra emelkedett a nyomravezetői díj. (M. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.