Lehallgatási ügy Spanyolországban

Nem mindennapi hatalmi játszma zajlik a madridi autonóm tartományban, amelynek az a tétje, hogy a fejleményeket részben a páholyból követő kisebbségi spanyol szocialista kormány meg tudja-e gyengíteni a fővárosban és a tartományban is hoszszú ideje kormányzó jobboldalt. A háttérben a néppárton belüli rendezetlen személyi ellentétek húzódnak meg, amit most lehallgatási botrány is fűszerez.

2009. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Esperanza Aguirre, a 2004-ben távozó José María Aznar kormányfő egyik feltétlen híve évek óta alig leplezett ellenszenvvel viseltetik a nála jóval népszerűbb madridi főpolgármester, Alberto Ruiz-Gallardón ellen. Tavaly a Néppárt részben az említett, továbbra is rendezetlen személyi ellentétek és a feszült légkörű kampány miatt nem tudott magának megnyerni bizonytalan szavazókat, és veszítette el az általános választásokat. A José Luis Rodríguez Zapatero kormányfő által vezetett spanyol szocialisták nyertek ugyan, de az egyre súlyosabb gazdasági válság miatt januárban érezték elérkezettnek az időt, hogy a sajtó segítségével megpiszkálják a néppárti ellentéteket.
A lehallgatásától és az ellene felhasználható titkos dossziék készítésétől tartó Aguirre tavaly nyáron fontolóra vette, hogy saját titkosszolgálatot hoz létre, de vetélytársa, Ruiz-Gallardón is ilyen előkészületeket tett. És érdekes módon a központi kormány madridi főügyészsége nem látott semmi kivetnivalót a két vetélytárs óvintézkedéseiben. Ahogy súlyosbodott a spanyol gazdasági válság, és hárommilliósra duzzadt a munkanélküliség, a közvélemény úgy tudott meg egyre többet a korrupciós esetekről, és a figyelem azért is fordul a botrány részletei felé, mert mindinkább a szocialisták malmára hajtják a vizet: a szálak már-már elérték a szocialisták egyik célját, „a nagyvadat”, a volt néppárti elnököt, José María Aznart. Erre már Aznar hűséges híve, Aguirre is kitálalt, és közölte, hogy a szocialisták szokása a politikai célzatú kémkedés, hiszen ezt csinálják 1982-es hatalomra jutásuk óta, és például 1995-ben azért kellett távoznia Narcís Serrának, az akkori védelmi miniszternek, mert a királytól kezdve mindenkit megfigyelt.
Az sem véletlen, hogy miért most tárgyalja a sajtó ezt a botrányt: a Néppárt madridi belügyei után nyomozó állami hatóságok valós korrupciós szálakat tártak föl, és a logikus gondolkodásról leszoktatott potenciális választók most nem a március elsején tartandó galíciai és baszkföldi tartományi választások néppárti programját tanulmányozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.