Szájer József európai parlamenti képviselő tudatta: az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordul a brüsszeli Fidesz-frakció a vízágyúbeszerzés finanszírozása körüli ellentmondások tisztázására. A politikus elmondta: azt kérik a független korrupcióellenes szervezettől, hogy vizsgálja meg a botrányos tender körülményeit, többek között azt, hogy szabályos volt-e a pénzek felhasználása a rendőrségi eszközök megvásárlásához.
Mint arról többször beszámoltunk, a 2006 októberében speciális rendőrségi járművek – köztük vízágyúk – beszerzéséről szóló tender kiírásában még az szerepelt, hogy uniós alapból fedezik a költségeket. Ehhez képest lapunk megtudta: a vízágyúkat nem uniós pénzekből, hanem a határőrizet megerősítésére létrehozott schengeni alap hazai forrásrészéből finanszírozták. Azonban kérdéses, mennyiben tekinthető a határ védelmét szolgáló eszköznek egy vízágyú, és hogy az eszközbeszerzés elszámolását az unióban elfogadják-e.
Szájer József hangsúlyozta: nemcsak a pénzek felhasználásának szabályosságát kellene górcső alá venni, hanem, hogy a magyar kormány manipulált-e adatokat, illetve hogy az érintett európai bizottsági tisztségviselők eleget tettek-e tájékoztatási kötelezettségüknek, amikor nem adtak felvilágosítást a Magyar Nemzet újságírójának a témával kapcsolatos kérdéseire. A fideszes politikus kiemelte: a két hét múlva esedékes európai parlamenti ülésen napirend előtt szólalnak föl a témában, ezzel egyidejűleg írásbeli kérdéseket tesznek fel az illetékes uniós vezetőknek, és felveszik a kapcsolatot Jacques Barrot-val, az unió igazságügyért, szabadságjogokért és biztonsági kérdésekért felelős biztosával is.
Emlékezetes, bár Bajnai Gordon fejlesztési miniszter korábban azt állította, hogy 2006 nyarán intézkedtek a vásárlásról, ezzel szemben a vízágyútender kiírása 2006. október 20-án jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben, amikor Budapest utcáin és az ország több pontján már egy hónapja tüntettek Gyurcsány Ferenc és kormánya ellen.
Holnap jön az igazi tél!