Százmilliók a válság magyarázására

Háromszázmillió forintos pályázatot írt ki a kancellária arra, hogy a gazdasági válságról az ő értelmezésükhöz igazodó műsorok, tudósítások jelenjenek meg a médiában. Ugyanakkor szakértők szerint a pályázat törvénysértő, mivel a médiatörvény kimondja: a műsor tartalmába nem szólhat bele a kiíró.

2009. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombatig lehetett ajánlatokat benyújtani azon a pályázaton, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) írt ki a nemzetközi gazdasági válsággal kapcsolatos lakossági tájékoztatásra. A tenderen írott és elektronikus médiumok, illetve civil szervezetek indulhattak. A kancellária összesen 300 millió forintot különített el a témával foglalkozó műsorok, riportok támogatására. A MeH honlapján olvasható magyarázat szerint rendkívül fontos a tájékoztatás, mert a válsággal kapcsolatos lakossági és vállalkozói tudatosság alacsony.
Ugyanakkor aggályos, hogy a kiírásban az szerepel: a pályázó „a pályázatban leírt szakmai tartalmi és ütemezési kérdésekben elfogadja a Támogató (vagyis a MeH – a szerk.) útmutatásait és tudomásul veszi, hogy az ettől való eltérés a támogatási szerződéstől való elállást eredményezi”. Magyarán: a kancellária akarja megszabni, hogy a támogatott műsorszámot milyen tartalommal és mikor adja le a pályázó.
Farkas Attila Erik médiajogász lapunknak elmondta: a pályázati kiírás ezen kikötése egyértelműen jogszabálysértő, ugyanis a médiatörvény kimondja, hogy a műsorszolgáltató önállóan határozza meg műsorainak tartalmát, másrészt a támogató a műsorszolgáltató felelősségét, illetve szerkesztői szabadságát érintő módon nem befolyásolhatja a támogatott műsorszám tartalmát, műsorbeli elhelyezését. A szakértő rámutatott: az Alkotmánybíróság két határozata is azt mondta ki, hogy sem a kormány, sem más államigazgatási szervezet nem gyakorolhat döntő tartalmi befolyást a sajtóra. Farkas Attila Erik kiemelte: a pályázat nyertesei a médiatörvény értelmében nem kötelesek elfogadni a kancellária előírását, amely jogsértő módon felülírná a kétharmados médiatörvényt. Hozzátette: ha ezek után a MeH elállna a szerződéstől, az érintett pályázó pert indíthatna a kancellária ellen, amelyet minden bizonnyal meg is nyerne.
Szalai Annamária, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) Fidesz által delegált tagja a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: feltehetőleg sértheti a médiatörvényt az említett pályázat, amennyiben annak kiírója beleszólna a műsorszámok tartalmába, illetve hogy azokat mikor tűzzék műsorra.
Lapunk megkeresésére Kisfaludy Zoltán, a MeH szakállamtitkára minderre úgy reagált: „nem a tartalmat, hanem a támogatásban részesíthető feladat jellegét határozta meg a Miniszterelnöki Hivatal”, továbbá nem szabták meg a műsorszám műsorbeli elhelyezését sem, kizárólag azt kötötték ki, hogy meddig kell felhasználni a támogatási összeget. A szakállamtitkár szerint a kiírás nem sérti a médiatörvényt. Kisfaludy Zoltán tájékoztatása szerint a pályázatokat egy négyfős szakmai zsűri bírálja majd el, és az ő javaslatuk alapján a Miniszterelnöki Hivatal hozza meg a végső döntést február végén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.