Drága Kalasnyikovok

Hétmilliárd forintnál is nagyobb összeget kíván elkölteni a Honvédelmi Minisztérium (HM) a következő öt évben a szovjet Kalasnyikov gépkarabélyok modernizációjára. Fegyverszakértők szerint nagy tételben feleennyi pénzből a világ legjobb fegyvereit megvehetnék a hadseregnek az amerikai hadsereg által is használt kiegészítőkkel.

2009. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 7,26 milliárd forintos keretből 7700 gépfegyvert szerelnének fel kiegészítőkkel egy prototípus alapján, amelynek már meg is kezdődött a tervezése. Egyelőre 110 gépkarabélyt kívánnak korszerűsíttetni, és ha az „új típus” beválik, akkor megrendelést adnának a többi fegyverre is. Információink szerint egyébként a Magyar Honvédségnél 164 ezer Kalasnyikov áll a raktárakban, és a hadsereg ezeknek a tizedét sem használja.
Egy Kalasnyikov modernizációja a HM programja szerint csaknem egymillió forintjába kerül majd az adófizetőknek.
*
Ebből az összegből a szaktárca tájékoztatása szerint jelentősen növelik a Magyar Honvédségnél rendszeresített gépkarabély alkalmazhatóságát, például gránátvetővel, különböző típusú nappali és éjszakai irányzékokkal, lézeres célmegjelölőkkel, taktikai lámpával szerelik fel a fegyvereket.
Az általunk megkérdezett fegyverszakértők szerint azonban a modernizáció több mint kérdéses. Az igaz, hogy ezzel rendszerben tarthatják az elavult készletek egy részét, és munkát adhatnak egy hazai fegyvergyártónak, de óriási pazarlás belevágni egy ilyen programba. A piacon ugyanis jelenleg a világ legjobb gépkarabélyának tartott HK–416-os fegyvert kiskereskedelmi áron darabonként 2700 euróért (mai árfolyamon közel 810 ezer forintért) vásárolhatják meg. Nagy tételben pedig az ilyen gépfegyver is fél áron beszerezhető. Ugyanez a helyzet a modern irányzékokkal is. A világ egyik legnépszerűbb optikai célzóeszközének – amelyet az amerikai hadsereg is alkalmaz – darabja 1300-1500 dollárba kerül ma a kiskereskedelemben, egy nagy tételű állami megrendelés esetén viszont ez is jóval olcsóbban beszerezhető. A HM által említett, gépkarabélyra szerelhető gránátvető pedig pár száz dolláros tétel, vagyis 30-40 ezer forint az ára, ha nem több ezret akar vásárolni belőle valaki. A honvédség tehát a világ egyik legjobb gépfegyveréhez juthatna hozzá a legtökéletesebbnek mondott kiegészítőkkel annyi pénzért, amennyit most a régi Kalasnyikovokra akarnak elkölteni. Ez viszont csak a kiskereskedelmi árak alapján igaz, a költségeket csaknem a felére csökkentené, hogy nagy tételben, egy állami megrendelőnek sokkal kevesebbet kellene fizetni az eszközökért.
Maga a modernizáció a HM közlése szerint persze csak abban az esetben valósul meg – és a tervezett összeg is kizárólag akkor realizálódik –, ha az ajánlattevők által elkészített gépkarabély-prototípusok valamelyike maradéktalanul megfelel az elvárásoknak. A tervezett forrást is csak abban az esetben használják fel, ha a prototípus a csapatpróbák során, a gyakorlatban is jól vizsgázott.
Az viszont kérdés, hogy egyáltalán miért kell elkölteni csaknem százmillió forintot olyan fegyvertípusok kifejlesztésére, amelyek megrendelésekor a szakemberek szerint milliárdokat dobna ki az állam az ablakon.
A szaktárca ennek ellenére állítja: ez a megoldás jóval gazdaságosabb, mint új fegyverek beszerzése, hiszen csak a kiegészítő eszközök némelyike milliós értékű. Ráadásul más egyéb gépkarabélytípusok alapkészletébe a beszerzendő eszközök nem tartoznak bele, így új gépkarabélyok vásárlása már csak ezért is gazdaságtalan és indokolatlan lenne. A HM közölte azt is: az alakulatoknál végrehajtott csapatpróbák után, az észrevételek, javaslatok és tapasztalatok feldolgozását követően – előreláthatóan 2010-től – történhet meg az elkészített prototípuson a szükséges változtatások végrehajtása és nagyobb mennyiségű eszköz beszerzése. A fegyverekről tehát feltehetőleg a következő választási ciklusban születhet végső döntés.
Csampa Zsolt (Fidesz), aki az ügyben írásbeli kérdést tett fel Szekeres Imre honvédelmi miniszternek, lapunknak kijelentette: a következő kormánynak mindenképpen felül kell vizsgálnia a honvédségi beszerzéseket, és az is kérdés, hogy a katonák egyéni felszerelésének milyen szerep jut a jövőben. A képviselő szerint az sem elhanyagolható szempont, hogy a válság miatt a HM költségvetéséből hétmilliárd forintos tartalékot kellett képezni, ami nagyjából megfelel az említett modernizációra szánt öszszegnek. – A NATO ráadásul szerkezeti és stratégiai változtatásokat tervez, és ezek alapján is meg kell vizsgálni, hogy milyen korszerűsítésekre van szüksége a Magyar Honvédségnek – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.