Gripeneket vásárolhat Horvátország, miután csatlakozik a NATO-hoz – értesült lapunk. A svédek kiterjesztenék a vadászgépparkjukat Kelet-Közép-Európa azon országaira, ahol hamarosan le kell cserélni az elavult szovjet technikát. Ennek az elképzelésnek már volt képviselete Magyarországon, korábban védelempolitikai szakértők körében felmerült például, hogy 2009-től a magyar Gripenek ellenőrizzék a szlovén légteret is. Ez lett volna az első lépés ahhoz, hogy végül a déli szomszédjainknak is új Gripeneket adjanak el vagy bérbe. A magyarországi MiG–29-es vadászgépek kivonásával úgy tudjuk, ismét szóba jöhet ez. Egy idő után tehát közös légtérellenőrzésre tehetnek javaslatot Szlovéniának és Horvátországnak is a kecskeméti és a veszprémi katonai bázisok földi kiszolgáló, légi irányító rendszerének kihasználásával. A közös légtérvédelem jó üzletet jelentene Magyarországnak, és szélesebb katonai együttműködést is, sőt fontos lépés lenne hazánk katonai védelme szempontjából. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a délkelet-európai miniszterek informális találkozója után elkötelezte hazánkat Horvátország NATO-csatlakozása mellett Zágrábban. Horvátország csatlakozása és egy mélyebb együttműködés azért sem lényegtelen Magyarország számára, mert 2009–2010-ben mi töltjük be a NATO kapcsolattartó nagyköveti megbízását a montenegrói Podgoricában.
– A közös légtérellenőrzés híve vagyok, és ezt elmondtam a svéd védelmi bizottság képviselőinek is, akikkel a napokban Budapesten találkoztam – erősítette meg Simicskó István (KDNP). – Szükség lenne egy szárazföldi együttműködésre is Horvátországgal a NATO-csatlakozásuk után, vagyis egy közös magyar–horvát alakulatra, ahogyan az más környező államokkal már jól működik – tette hozzá. A Gripen vadászgépek eladásáról szóló információink kapcsán annyit mondott: ehhez más gyártóknak, például az amerikaiaknak is lesz egy-két szavuk. Az viszont tény, hogy a svédek szeretnének terjeszkedni abban térségben, ahol lecserélik az orosz vadászgépeket. Az is előfordulhat, hogy Szlovákiát is megkeresik majd, hiszen hamarosan Pozsonynak is megoldást kell találnia arra, hogy a volt szovjet vadászgépek helyett milyen fegyvereket szereznek be a hadseregük számára.
Beszélhet a „Gripen-gróf”. Mensdorff-Pouilly grófot, a British Aerospace hadiipari konszern ügynökét, a magyar Gripen vadászgépvásárlások tevékeny részesét az osztrák hatóságok pénzmosás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték a hét végén. Van der Kwast svéd főügyész ezzel kapcsolatban a Népszabadságban nagyon fontosnak nevezte azt a momentumot, hogy a gróf immár beismerte: pénzeket fizetett ki Csehországban, vagyis hamarosan beszélni fog.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András