Gripenek jutnak Horvátországba is?

Horvátországban és Szlovákiában is Gripen vadászgépeket kívánnak eladni a közeljövőben – tudtuk meg. Ehhez jó alapot szolgáltatnának a Magyarországon már meglévő katonai kiszolgálóbázisok. Az új vadászgépüzlet első lépése egy regionális együttműködés lehetne, a korábban már felmerült magyar–szlovén közös légtérellenőrzésbe a sikeres NATO-csatlakozás után bekapcsolódhatna Horvátország is.

2009. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gripeneket vásárolhat Horvátország, miután csatlakozik a NATO-hoz – értesült lapunk. A svédek kiterjesztenék a vadászgépparkjukat Kelet-Közép-Európa azon országaira, ahol hamarosan le kell cserélni az elavult szovjet technikát. Ennek az elképzelésnek már volt képviselete Magyarországon, korábban védelempolitikai szakértők körében felmerült például, hogy 2009-től a magyar Gripenek ellenőrizzék a szlovén légteret is. Ez lett volna az első lépés ahhoz, hogy végül a déli szomszédjainknak is új Gripeneket adjanak el vagy bérbe. A magyarországi MiG–29-es vadászgépek kivonásával úgy tudjuk, ismét szóba jöhet ez. Egy idő után tehát közös légtérellenőrzésre tehetnek javaslatot Szlovéniának és Horvátországnak is a kecskeméti és a veszprémi katonai bázisok földi kiszolgáló, légi irányító rendszerének kihasználásával. A közös légtérvédelem jó üzletet jelentene Magyarországnak, és szélesebb katonai együttműködést is, sőt fontos lépés lenne hazánk katonai védelme szempontjából. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a délkelet-európai miniszterek informális találkozója után elkötelezte hazánkat Horvátország NATO-csatlakozása mellett Zágrábban. Horvátország csatlakozása és egy mélyebb együttműködés azért sem lényegtelen Magyarország számára, mert 2009–2010-ben mi töltjük be a NATO kapcsolattartó nagyköveti megbízását a montenegrói Podgoricában.
– A közös légtérellenőrzés híve vagyok, és ezt elmondtam a svéd védelmi bizottság képviselőinek is, akikkel a napokban Budapesten találkoztam – erősítette meg Simicskó István (KDNP). – Szükség lenne egy szárazföldi együttműködésre is Horvátországgal a NATO-csatlakozásuk után, vagyis egy közös magyar–horvát alakulatra, ahogyan az más környező államokkal már jól működik – tette hozzá. A Gripen vadászgépek eladásáról szóló információink kapcsán annyit mondott: ehhez más gyártóknak, például az amerikaiaknak is lesz egy-két szavuk. Az viszont tény, hogy a svédek szeretnének terjeszkedni abban térségben, ahol lecserélik az orosz vadászgépeket. Az is előfordulhat, hogy Szlovákiát is megkeresik majd, hiszen hamarosan Pozsonynak is megoldást kell találnia arra, hogy a volt szovjet vadászgépek helyett milyen fegyvereket szereznek be a hadseregük számára.

Beszélhet a „Gripen-gróf”. Mensdorff-Pouilly grófot, a British Aerospace hadiipari konszern ügynökét, a magyar Gripen vadászgépvásárlások tevékeny részesét az osztrák hatóságok pénzmosás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték a hét végén. Van der Kwast svéd főügyész ezzel kapcsolatban a Népszabadságban nagyon fontosnak nevezte azt a momentumot, hogy a gróf immár beismerte: pénzeket fizetett ki Csehországban, vagyis hamarosan beszélni fog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.