HM-cégek: jól fizető nyugállomány

A honvédelmi tárca a hivatalos közlések szerint takarékoskodik, de a tulajdonában lévő haditechnikai cégeknél továbbra sem látni jelét a költekezés visszafogásának. A társaságok árbevétele 2007-ben meghaladta a 42 milliárd forintot, több mint 2500 főt alkalmaznak, köztük több száz nyugállományú katonatiszttel, akik a fizetésük mellett megkapják a kiemelt nyugdíjukat is. A jelenleg is szolgáló katonák életkörülményeinek javítására azonban egy fillért sem fordítanak a HM-cégek bevételeiből.

2009. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a Honvédelmi Minisztérium (HM) takarékossági okokból beszüntette a honvédség idei rendezvényeit, átadta értékes ingatlanjait a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, és hétmilliárd forintos tartalékot képezhet a költségvetési forrásaiból, a szaktárca tulajdonában álló cégeknél változatlan az élet.
A HM tulajdonában álló haditechnikai társaságoknál jelenleg több mint 2500 személy dolgozik csaknem 200 ezer forintos átlagbérért. Az alkalmazottak közül több száz fő nyugállományú katonatiszt, akik természetesen a keresetük mellett megkapják kiemelt nyugdíjukat is. A szaktárca társaságainál általában szakértőként vagy tanácsadóként alkalmazott nyugállományú tisztek havi jövedelme így elérheti akár a bruttó 500–800 ezer forintot. A társaságok árbevétele a 2007-es adatok alapján összességében meghaladta a 42 milliárd forintot, a cégek adózás előtti nyeresége is több mint félmilliárd forint volt, ebből a pénzből azonban egy fillért sem költöttek a jelenleg is szolgáló katonák életkörülményeinek javítására, akik nagy többségükben még mindig bruttó 100-120 ezer forintos fizetésért dolgoznak a Magyar Honvédségnél.

*

A HM cégeinek vezetői arra hivatkoznak, hogy nekik nem közvetlenül a honvédségi alakulatok tagjainak életkörülményeivel kell foglalkozniuk, mert olyan „szolgáltatók”, amelyek önállóan gazdálkodnak.
A HM tulajdonában lévő hadicégek közül a leggazdagabb a HM Ei Zrt. Ennél a társaságnál évek óta közel kétezer embert alkalmaznak, miközben az esetek többségében a cég csupán állami közvetítőként vesz részt a közbeszerzésekben. A HM Ei Zrt.-hez tartozik például a honvédségi objektumok üzemeltetése, amely a legnagyobb üzlet a honvédségi szolgáltatások közül. Üzemeltetés címén egyes társaságok több száz milliós megbízásokat kapnak a HM Ei Zrt.-től, köztük a sokat vitatott őrzés-védelmi feladatokra.
Mint arról beszámoltunk, őrzés-védelemre a HM hét-nyolc milliárd forintot költ egy évben, miközben katonapolitikai szakértők szerint ezt a munkát alapvetően a katonákkal is lehetne végeztetni.
A HM Ei Zrt. elnöke egyébként jelenleg Nagy Imre, a KISZ Központi Bizottságának utolsó vezetője.
A cég több mint 35 milliárd forintos árbevételéből 380 millió forint adózás előtti nyereséget produkált 2007-ben. A HM Ei Zrt.-nél foglalkoztatottaknak mintegy négy százaléka nyugállományú katonatiszt, akik az itt kapott fizetésük és egyéb juttatásaik mellett a kiemelt nyugdíjukat is élvezik. A társaság tájékoztatása szerint az alkalmazottak átlagbére közel 205 ezer forint, a nyugállományú tisztek viszont ennél többet is kereshetnek.
A HM második legnagyobb haditechnikai társaságát, a HM Currus Zrt.-t elsődlegesen az MH eszközeinek javítására, a logisztikai ellátórendszerében való részvételre hozták létre. A társaság 2,8 milliárd forintos árbevételéből mindössze 40,2 millió forintot számolt el adózás előtti eredményként.
Ács János vezérigazgató közlése szerint ez többek között azért lehetséges, mert a HM Currus Zrt. „a HM stratégiai javítóbázisa, ebből fakadóan a békeidőszaki feladatokon túl kapacitás-fenntartási és rendelkezésre állási kötelezettsége is származik”. A cég állandó megbízásairól a BTR páncélozott harci járművek tervezett korszerűsítésén túl nem sokat tudni, mégis 278 munkavállalót foglalkoztat, átlagosan 184 ezer forintos bérért, akik közül nyolcan nyugállományú katonatisztek. Utóbbi alkalmazottakra a cégvezetés magyarázata szerint azért van szükség, mert nélkülözhetetlen a szakértelmük „a műszaki előkészítés, fejlesztés, termelésirányítás, minőségbiztosítás területén”.
A HM-nek két kisebb haditechnikai cége van még, a HM Armcom Zrt. és a HM Arzenál Zrt.
Ezek a cégek sem maradtak el árbevételben sokkal a Currus Zrt.-től. Az Armcom egymilliárd forintot, az Arzenál pedig csaknem 2,4 milliárdot számolhatott el árbevétel címén 2007-ben. Az adózás előtti eredmények viszont ezeknél a cégeknél is csak néhány tíz millió forintra tehetők a könyvelésük szerint.
A munkatársak száma azonban ezeknél a vállalatoknál is több mint négyszáz fő, a fizetések pedig átlagosan közel 180 ezer forintra tehetők. A két kisebb HM-cégnél is dolgoznak nyugállományú tisztek. Tizenhat ilyen státusú alkalmazott kap a HM Armcom Zrt.-nél és a HM Arzenál Zrt.-nél is fizetést a nyugdíja mellé. A HM haditechnikai cégeinek vezetői persze csak az átlagbérek mértékéről voltak hajlandók beszámolni lapunknak. Ebbe pedig minden alkalmazott fizetése beleszámít, a takarítónőtől a kiemelt tanácsadókon és mérnökökön át a vezérigazgatóig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.