Elhibázott válságkezelés
Az országgyűlési képviselőkhöz fordult a Levegő Munkacsoport, hogy ne szavazzák meg a kormány „válságkezelő” javaslatát. A civil szervezet szerint a kispénzű emberek pénztárcája helyett többek között a tehergépkocsik útdíjának országos bevezetésével, a pazarló fogyasztás visszaszorításával (különös tekintettel a túlzott energia- és anyaghasználatra), a súlyosan környezetszennyező, nagy nyersanyag- és energiaigényű tevékenységek fokozottabb megadóztatásával és az állami támogatásaik megvonásával, a külföldi vállalkozásoknak és személyeknek nyújtott indokolatlan pénzügyi segítség megszüntetésével kellene az államot többletbevételekhez juttatni. (H. Gy.)
Fapusztítás Böszörményben
Hajdúböszörményben több helyi polgár kereste fel a Zöld Kört az ellen tiltakozva, hogy a város belterületén vitatható módon vágtak ki fákat. Egy esetben hat-hét kifejlett és egészséges japánakácot termeltek ki. A fák hátrahagyott tönkjei nem árulkodnak betegségről, a fasor nem lógott be légvezetékbe és a szomszédos telkek üresek. Másik esetben az engedélykiadást követő hétvégi napokban öt termetes tuja és három galagonya esett áldozatul a fairtásnak. A város egyik legforgalmasabb utcája pedig az idős fák kivágásával vált sivárrá. (zoldkor.hu)
Gyógynövény a klímasebekre
Két zöldalgatörzs genetikai állományát írta le egy nemzetközi kutatócsapat, és találtak pár gént, amelyek lehetővé teszik a szén-dioxid elnyelését, ezáltal segítenek fenntartani az óceánok kémiai egyensúlyát – közölték az amerikai Science tudományos magazin múlt heti számában. A tanulmány azt is megállapítja, hogy a szénelnyelésen keresztül az algáknak az éghajlatváltozásra is van hatásuk. A mikroszkopikus zöld növények évmilliókkal ezelőtt már megtisztították a Föld légkörét. Tudósok reményei szerint újra megtehetik, segíthetnek eltüntetni az üvegházhatású gázokat. (greenfo.hu)
Vizsgálják a német GMO-mentességet
Az Európai Bizottság megvizsgálja a német kormánynak azt a bejelentését, amelynek értelmében a jövőben tilos lesz az országban a genetikailag módosított (GMO) kukorica termesztése. Miközben az Európai Bizottság – nem utolsósorban az EU-n kívüli nyomásra – általánosságban támogatja a génkezelt termékek forgalmazását és esetenként termesztését, néhány uniós tagállam, köztük Magyarország és Franciaország nem engedélyezi ezen növények telepítését. Németország (amelynek nem egy cége foglalkozik kísérletezéssel a génmódosítás területén) a napokban jelentette be, hogy megtiltja a génkezelt vetőmagok termesztését. A német állam szemléletváltását már korábban lehetett érzékelni, amikor Magyarország és Ausztria mellé állt a génmódosított növények elleni harcban. (MTI)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András