Ezzel a titokminiszter megcáfolta Veres János volt pénzügyminiszter parlamenti nyilatkozatát, amely szerint a kormányt meglepetésként érte az értékpapírok eladása, ezért nem reagáltak időben.
*
Mint ismert, Veres a leváltását követően a „keleti gazdasági kapcsolatokért” felelős kormánybiztos lett. A sajtó többször beszámolt arról, hogy egyes, főként amerikai vélemények az Európai Unió területére irányuló ellenséges lépésként értékelték az orosz Szurgut tulajdonszerzését a Molban, a moszkvai külügyminisztérium viszont hétköznapi piaci tranzakciónak nevezte. A Mol részvényeinek több mint 21 százalékát ugyanis egy másik cégtől, az osztrák OMV-től vette meg az orosz társaság.
Ficsor Ádám azonban tegnap azt közölte: egyértelmű, hogy feladata van a magyar államnak, illetve a nemzetbiztonságnak a stratégiai jelentőségű olajvállalat függetlenségének megőrzésében. Ebben pedig egyetértés van a kormányoldal és az ellenzék között. Arra a kérdésünkre, hogy a kormány hasonlóan jár-e el, mondjuk a magyar földterületek külföldi felvásárlását célzó zsebszerződések esetében, vagy a vízszolgáltatók eladásakor is, azt válaszolta: természetesen minden olyan területen, amely gazdasági, stratégiai jelentőségű, van feladata a nemzetbiztonsági szolgálatoknak, és tenni is fogja a dolgát. A Mol résztulajdonának eladásával kapcsolatban viszont azt hangsúlyozta: a vevő részéről egyértelmű, hogy energiastratégiai célok is vannak a háttérben. Ezért lépéseket kell tenni Magyarország energiabiztonsága érdekében. Ficsor arra hivatkozott, hogy az Európai Unióban is új megfontolások kerültek előtérbe arra vonatkozóan, miként kell viszonyulni azokhoz a gazdasági szereplőkhöz, akik kívülről akarnak befolyást szerezni egyes stratégiai nagyvállalatokban.
Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke azt hangsúlyozta: a kormány állításával ellentétben a nemzetbiztonsági szolgálatok tájékoztatást adtak arról, hogy a Mol környékén mi várható. Ennek ellenére nem indultak védekező lépések. Az újságírók felvetésére reagálva megerősítette, a Mol részvényeit egyáltalán nem kellett volna értékesíteni, ez okozta ugyanis az alapvető gondokat, és most jelentősen leszűkíti a kormány védekezésének lehetőségeit. Ezekről a lehetőségekről viszont biztonsági okokra hivatkozva Simicskó István és Ficsor Ádám sem nyilatkozott.
Emlékezetes, Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója a napokban úgy nyilatkozott, hogy a Szurgut tulajdonosi körben való megjelenése nem ellenséges, hanem nem barátinak, előre nem egyeztetettnek minősíthető. Az OMV tulajdonszerzését és kiszállását pedig egy rossz játéknak nevezte. A cégvezető elmondta azt is: a Mol egyelőre nem kívánja növelni az orosz kitermelési kapacitásait, így nem lát stratégiai együttműködési lehetőségeket a Szurguttal, melyet a Mol pénzügyi befektetőként definiál.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban