Ficsor meghazudtolta Verest

Semmilyen meglepetés nem érhetett minket a Mol részvényeinek felvásárlása ügyében – jelentette ki tegnap lapunk kérdésére válaszolva Ficsor Ádám titokminiszter a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülése után. Ficsor közlése szerint a polgári hírszerzésnek és az elhárításnak is voltak információi az orosz Szurgutnyeftyegaz (Szurgut) részvényvásárlási szándékairól a Molban, bár a tranzakció igen gyorsan zajlott. A szolgálatok tehát kielégítették a Gyurcsány-kabinet hírigényét az orosz szándékokról.

2009. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel a titokminiszter megcáfolta Veres János volt pénzügyminiszter parlamenti nyilatkozatát, amely szerint a kormányt meglepetésként érte az értékpapírok eladása, ezért nem reagáltak időben.
*
Mint ismert, Veres a leváltását követően a „keleti gazdasági kapcsolatokért” felelős kormánybiztos lett. A sajtó többször beszámolt arról, hogy egyes, főként amerikai vélemények az Európai Unió területére irányuló ellenséges lépésként értékelték az orosz Szurgut tulajdonszerzését a Molban, a moszkvai külügyminisztérium viszont hétköznapi piaci tranzakciónak nevezte. A Mol részvényeinek több mint 21 százalékát ugyanis egy másik cégtől, az osztrák OMV-től vette meg az orosz társaság.
Ficsor Ádám azonban tegnap azt közölte: egyértelmű, hogy feladata van a magyar államnak, illetve a nemzetbiztonságnak a stratégiai jelentőségű olajvállalat függetlenségének megőrzésében. Ebben pedig egyetértés van a kormányoldal és az ellenzék között. Arra a kérdésünkre, hogy a kormány hasonlóan jár-e el, mondjuk a magyar földterületek külföldi felvásárlását célzó zsebszerződések esetében, vagy a vízszolgáltatók eladásakor is, azt válaszolta: természetesen minden olyan területen, amely gazdasági, stratégiai jelentőségű, van feladata a nemzetbiztonsági szolgálatoknak, és tenni is fogja a dolgát. A Mol résztulajdonának eladásával kapcsolatban viszont azt hangsúlyozta: a vevő részéről egyértelmű, hogy energiastratégiai célok is vannak a háttérben. Ezért lépéseket kell tenni Magyarország energiabiztonsága érdekében. Ficsor arra hivatkozott, hogy az Európai Unióban is új megfontolások kerültek előtérbe arra vonatkozóan, miként kell viszonyulni azokhoz a gazdasági szereplőkhöz, akik kívülről akarnak befolyást szerezni egyes stratégiai nagyvállalatokban.
Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke azt hangsúlyozta: a kormány állításával ellentétben a nemzetbiztonsági szolgálatok tájékoztatást adtak arról, hogy a Mol környékén mi várható. Ennek ellenére nem indultak védekező lépések. Az újságírók felvetésére reagálva megerősítette, a Mol részvényeit egyáltalán nem kellett volna értékesíteni, ez okozta ugyanis az alapvető gondokat, és most jelentősen leszűkíti a kormány védekezésének lehetőségeit. Ezekről a lehetőségekről viszont biztonsági okokra hivatkozva Simicskó István és Ficsor Ádám sem nyilatkozott.
Emlékezetes, Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója a napokban úgy nyilatkozott, hogy a Szurgut tulajdonosi körben való megjelenése nem ellenséges, hanem nem barátinak, előre nem egyeztetettnek minősíthető. Az OMV tulajdonszerzését és kiszállását pedig egy rossz játéknak nevezte. A cégvezető elmondta azt is: a Mol egyelőre nem kívánja növelni az orosz kitermelési kapacitásait, így nem lát stratégiai együttműködési lehetőségeket a Szurguttal, melyet a Mol pénzügyi befektetőként definiál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.