Folytatódik a titkosszolgálati keringő

A Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója, Dobokay Gábor már jó ideje az Információs Hivatal műveleti helyettese – tudtuk meg. Ez azt jelenti, hogy az Orbán-kormány polgári elhárításának vezetője a második embere a polgári hírszerzésnek.

2009. 05. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghallgatás. Ma délben hallgatja meg a parlament nemzetbiztonsági bizottsága Ficsor Ádám titokminisztert a Mol részvényeinek eladása és a Bolíviában lelőtt Rózsa-Flores Eduardo ügyében. Az ülésen ezúttal részt vesz az ellenzék is, hiszen a tájékoztatást a Fidesz és a KDNP kezdeményezte. Információink szerint a zárt ülésre a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter meghívta szakértőként Hernádi Zsoltot, a Mol vezérigazgatóját és Hetesy Zsoltot, az Információs Hivatal főigazgatóját is.


Dobokay Gábort az Orbán-kormány idején nevezték ki a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére, miközben az Információs Hivatal (IH) főigazgatói székébe Pető Tibor került. Ebben az időszakban Kövér László, a Fidesz országos választmányának jelenlegi elnöke töltötte be a titokminiszteri posztot. A Medgyessy-kabinet megalakulását követően 2002-ben Dobokay Gábort és Pető Tibort is leváltották. Az NBH élére Zsohár Istvánt, az IH vezetőjének pedig Czukor Józsefet nevezték ki. Chladek Istvánt, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatóját ugyancsak leváltották, és rendelkezési állományba került, miközben a helyére Hetesy Zsoltot nevezték ki.
Azóta „sok víz lefolyt a Dunán”. Az NBH-hoz ugyanis a Moszkvából hazatérő Zsohár már főosztályvezetőnek nevezte ki Laborc Sándort, a polgári elhárítás jelenlegi vezetőjét, akinek a személye gyakorlatilag felborította a konszenzust a szocialisták és a Fidesz között nemzetbiztonsági kérdésekben. A Laborc-korszak előzménye, hogy 2004-ben Medgyessy Péter menesztette az IH főigazgatóját, Czukor Józsefet, és a helyére Zsohár István került át. Az NBH vezetését így Zsohár korábbi helyettese, Galambos Lajos vette át. Laborc emiatt ekkoriban még csak egy lépést léphetett előre a ranglétrán, Galambos műveleti helyettesévé vált. Galambos Lajos viszont, többek között az Egymásért Egy-Másért Alapítvány botrányos titkosszolgálati kapcsolatai miatt, 2007 májusában lemondott a főigazgatói posztról, és elhárult az akadály Laborc főigazgatói kinevezése elől. Gyurcsány Ferenc kormányfőt még az sem tántorította el ebben, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottsága nem támogatta az új főigazgató kinevezését. Váltás történt az IH élén is, hiszen Zsohár István 55 éves korában, 2007 októberében, súlyos betegségben váratlanul elhunyt. A helyére Hetesy Zsolt, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatója került.
A vezetőváltások tehát a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál bizalmi alapon, a székek „forró cseréjével” történnek évek óta. Akiket pedig látszólag végképp eltávolítanak a hivatalokból, jól fizető állásokat kapnak az állami szektorban. Galambos Lajos információink szerint például most a nemzetbiztonsági szempontból is igen jelentős Mavir biztonsági főtanácsadója, amely az egész magyar villamosenergia-hálózat működéséért felel. Czukor József pedig a leváltását követően szlovén nagykövet lett. A megbízatása nemrég járt le, a helyét némi diplomáciai iskola után Havril András, a Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke veheti át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.