Gyurcsány volt cégét is bírálta az ÁSZ

Gazdaságilag kedvezőtlenül érintették a honvédelmi tárca irányítása alá tartozó Zrínyi egyetemet az Állami Számvevőszék szerint azok a megállapodások, amelyeket külsős cégekkel, köztük a korábban Gyurcsány Ferenc volt kormányfő érdekeltségébe tartozó Perfekt Rt.-vel kötött az oktatási intézmény vezetése.

2009. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több cégen keresztül szervezték ki 1999-től kezdve a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) oktatásának egy részét. A társaságok egyike a néhány évig Gyurcsány Ferenc bukott kormányfő érdekeltségébe tartozó Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt. volt, amely egy vállalkozásszervező levelező tanfolyam tandíjbefizetéseinek csaknem nyolcvan százalékát „gombolta le” az állami oktatási intézményről. Mivel a külsős tanfolyamok díja diákonként hetvenezer forintra is rúgott egy szemeszterben, évente összességében több száz millió forint kerülhetett a koordináló magáncégekhez.
A szerződések folyamatos módosításai alapján a ZMNE ráadásul egyre kedvezőtlenebb helyzetbe került, hiszen rendre több kötelezettség hárult rá, miközben ezért alig kapott valamit cserébe.

*

Nem véletlen, hogy később Szekeres Imre honvédelmi miniszter vizsgálatot indított az ügyben, bár nem állapítottak meg visszaélést. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésében azonban kiemelten foglalkozik a Perfekttel, és a belső vizsgálatra hivatkozva megállapítja: kedvezőtlenek voltak a céggel kötött szerződések.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Perfekt – felhasználva a ZMNE infrastruktúráját, oktatóit és részvételi lehetőségét az állami felvételi rendszerben – rendhagyó módon évekig úgy folytatott külső képzést, hogy az egyetem által toborzott diákoktól beszedte a költségtérítést, és a hallgatói befizetések terhére gondoskodott a tanárok, illetve az oktatásban részt vevő egyéb személyek díjazásáról. Magyarán az egyetem levelező tanfolyamaira úgy jelentkezhettek a leendő hallgatók, hogy a költségtérítésre befizetett összegek nagy része a Perfekthez folyt be.
Amikor azonban a társaság Gyurcsány cége, vagyis az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Rt. tulajdonába került, a helyzet a ZMNE szempontjából tovább romlott. Ettől kezdve folyamatosan módosítgatni kezdték az eredeti együttműködési megállapodás feltételeit. A Perfekt Rt.-nek papíron ugyanis hallgatókat kellett volna szereznie a külső képzésekre, és ezzel összefüggésben marketingtevékenységet is kellett folytatnia. Tantermeket és oktatástechnikai eszközöket kellett volna biztosítania az órákhoz, és el kellett volna látnia a hallgatókat tananyaggal.
A később határozatlan idejűvé változtatott megállapodást viszont 2002-ben megváltoztatták. Megszabták például, hogy a beszedett hallgatói befizetésekből a Perfekt a képzésekkel összefüggő költségei fedezésére, átalánydíjként a befizetett teljes bruttó öszszeg kilencven százalékára jogosult, és az általa beszerzett oktatási segédanyagokért, tankönyvekért járó teljes bevétel is megilleti. A módosítást Szilvásy György volt polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter, a cég akkori vezetője írta alá. Abban az időben pedig, amikor Gyurcsány Ferenc már kiszállt a Perfektből, és a társaságot Erdős Ákos cége vette át, újabb együttműködési kontraktust írtak alá. Ebben már az szerepelt, hogy a helyiségeket és az oktatástechnikai eszközöket is az egyetemnek kell szolgáltatnia a Perfekt által „beszervezett” diákoknak, és a ZMNE fizeti a tanári, vizsgáztatói, konzulensi óradíjakat is. A cégnek már nem volt kötelező kinyomtatnia vagy megvennie a jegyzeteket, tankönyveket sem, ezeket a „lehetőségéhez képest kellett biztosítania”.
Döntően – mint ahogyan arra az Állami Számvevőszék jelentése is utal – csak 2006-ban változott meg a helyzet, mert a díjazást a felek a „tényleges gazdasági helyzethez” igazították. A ZMNE részesedése a tandíjból a 2005–2006-os tanév második felétől – 2006. február 1-jétől – növekedett. Ettől kezdve már 25 százalék illette meg az egyetemet a diákoktól beszedett díjakból, és megkaptak 19 százalékot az oktatással kapcsolatos költségekre is. Addig viszont több száz millió forintot pumpáltak ki igencsak megkérdőjelezhető módon külső társaságokba a tisztképző oktatási bevételeiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.