Öt személynek javasolt átadni mai áron csaknem négymilliárd forintnak megfelelő összeget a Gripen-gróf Magyarországon – írta meg a Format című osztrák lap. Az újság tegnapi cikke szerint Alfons Mensdorff-Pouilly azt javasolta megbízóinak, hogy Ausztriában négy személynek 250 millió schillinget (18,2 millió euró), Magyarországon öt személynek 180 millió schillinget (13,1 millió euró), Csehországban pedig húsz személynek több mint egymilliárd schillinget fizessenek ki közvetítőkön keresztül – az SFO gyanúja szerint korrupciós céllal. A hivatalosan „marketing célokra” kifizetett összegeket harmadik feleknek továbbították, a kifizetések igazolására utólag írtak szerződéseket, és Mensdorff korrupcióval manipulálta a politikai folyamatokat a Gripenek szállítójaként szereplő BA System javára – áll a lap szerint abban az aktában, amelyet állítólag a britek állítottak össze Mensdorff-Pouilly grófról.
Mint ismert, Alfons Mensdorff-Pouilly ellen 2007 óta nyomoznak a brit és az osztrák hatóságok európai vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban csalás gyanújával. Előző heti számában a Format arról írt, hogy birtokába került egy jelentés, amit a súlyos csalások ügyében illetékes brit hivatal (SFO) küldött tavaly júliusban az osztrák belügyminisztériumnak. A cikkben az is szerepelt, hogy az SFO magyarországi korrupcióval is gyanúsítja az osztrák üzletembert, aki tanácsadóként tevékenykedett az Eurofighter és a Gripen vadászrepülőgépek gyártásában egyaránt érdekelt British Aerospace (BAE) konszernnél. Az osztrák lap szerint többek között az MSZP-nek is juttattak 7,5 százalékos részesedést a kenőpénzekből még 2001 októberében, vagyis abban az időben, amikor a Gripenek bérleti szerződését megkötötte a magyar kormány.
Az osztrák üzletember nem kommentálta a Format cikkét. Két évvel ezelőtt azonban írásos nyilatkozatban utasította vissza azt a feltételezést, hogy jutalékra tett volna szert a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban.
Magyarország egy 2003-ben kötött megállapodás értelmében több mint kétmilliárd forintért lízingel Svédországtól tizennégy Gripen vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek. A szerződés eredeti változata szerint, amelyet még az Orbán-kormány írt alá 2001-ben, körülbelül feleennyibe került volna a beszerzés.
Nyakó István, az MSZP szóvivője visszautasította a Formatnak azt a – szintén az SFO-jelentésre utaló – állítását, amely egy 2001. október 3-i megbeszélésről szóló feljegyzésre hivatkozva „a szocialistáknak való 7,5 százalékos kifizetésre” utalt. A politikus felidézte, hogy 2001-ben nem a szocialisták voltak kormányon, s kijelentette, hogy erkölcsileg elítélendőnek tartják a megvesztegetést. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a parlamenti meghallgatásán elismerte, hogy egyszer sem használták a Gripeneken azt a légi utántöltési képességet, amelyet a 2003-as szerződésmódosítással rendelt meg a Medgyessy-kromány – emlékeztetett Simicskó István (KDNP). A képviselő szerint a módosításból származó milliárdokat a mai napig nyögi a honvédség.
Kihúzták az ötös lottót