Nőtt a bankok profitja?

Nőtt, méghozzá nem is kevéssel a magyar bankok eredménye az első negyedévben – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által közzétett adatokból. Egy szakértői elemzés szerint téved a statisztika, míg a felügyelet azt állítja, csak összesítette a bankoktól kapott adatokat.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzügyi válság ide, recesszió oda, a magyar pénzügyi szektor első negyedéves profitadatai jelentős növekedést mutatnak. Míg tavaly az első negyedévben 78,4 milliárd mérleg szerinti eredményt produkált a szektor, az idén ez az összeg 102 milliárd forintra rúg. Az eredmény azért meglepő, mert eközben az éves GDP-előrejelzés immár 6-6,5 százalékos mínuszt mutat, az ipari és kereskedelmi forgalmi teljesítmény két számjegyű csökkenésben van. Miként lehet, hogy ilyen rossz gazdasági körülmények között ennyire profitábilis a magyar bankszektor? – teheti fel a kérdést a szemlélő. Az egyik lehetséges válasz pedig az, hogy nem igaz semmi a magyar bankok szárnyalásából, csupán a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett statisztika hibás – állítja a portfolio.hu elemzése. A szerzők szerint a 102 milliárdos adat magában foglal 14 milliárdnyi olyan összeget, amelyet nem kellett volna oda számítani, ennek oka az, hogy a számokat a nagy üzletrészek értékesítései torzítják. Ha az említett 14 milliárdot nem tekintjük, a 88 milliárdos eredmény reálisabb lehet, bár így is 10 milliárdos növekményt mutat.
– Az első negyedéves adatok csupán átmeneti javulást tartalmaznak, az év végére valószínűleg a bankszektor ugyanúgy mínuszba kerül, mint a gazdaság egésze – mondta kérdésünkre a PSZÁF szóvivője. Binder István arra is felhívta a figyelmet, hogy a negyedévi adatsorokat a bankoktól kapják, a PSZÁF csupán összesíti azokat.
A táblázatokból sok érdekes következtetés vonható le a magyar valóságról. Kiderül például, hogy a bankok problémamentes hiteleinek állományában a legrosszabb kategóriákban számottevő növekedés tapasztalható, ráadásul ez a növekedés észrevehetően fel is gyorsult. Március végére az állomány 1,11 százaléka volt rossz, míg egy évvel korábban csak 0,62, 0,97 százaléka volt kétes, míg egy évvel korábban csak a fele, 0,51, s átlag alatti minőségű 1,23 százalék volt, miközben egy évvel korábban csak 0,51 százalékot tett ki ez az adat. E számok arról árulkodnak, hogy a hitelfelvevők egyre nehezebben tudnak eleget tenni részletfizetési kötelezettségüknek. A romló hitelállomány oka lehet többek között, hogy a forintgyengülés miatt emelkedtek a törlesztőrészletek, nőtt a munkanélküliség, csökkent a reálbérszint, s a vállalkozások fizetőképessége megrendült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.