Ismét többet fizetünk a gázért

Elismerte a kormányszóvivő, hogy július 1-jén emelkedik a gáz fogyasztói ára annak ellenére, hogy a világpiaci ár a felére esett vissza. A gázár esetleges csökkenésének az időpontja és mértéke bizonytalan, mert a háttérben a kormány és az E.ON közötti, hatvanmilliárd forintnyi elszámolási vita húzódik meg.

2009. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emelkedik az általános forgalmi adó, ezért a számla összege valóban nagyobb lesz nyártól, de a gáz ára nem változik – ismerte el az RTL Híradó kamerája előtt Szollár Domokos kormányszóvivő. A gáz világpiaci ára felére esett ugyan az elmúlt időszakban, de eközben körülbelül 30 százalékkal gyengült a forint a dollárhoz képest. Ehhez jön még az áfaemelés, ami 4 százalékkal viszi fölfelé az árat. Júliustól tehát azért is lesz nagyobb a gázszámla, mert a forgalmi adó 20-ról 25 százalékra emelkedik. A kormány elismerte, hogy júliustól többet kell fizetni a földgázért, ám a tervek szerint ősszel jelentősen csökkenhet az ára. Egyelőre azonban nem tudni, mennyivel – hangzott el a műsorban.
Az őszi árcsökkenés nemcsak azért bizonytalan, mert a magyar fizetőeszköz árfolyama kiszámíthatatlan, de azért is, mert a gázszolgáltató és az ármegállapítás jogával rendelkező magyar kormány között elszámolási vita van.
*
Mint azt szombati számunkban közöltük, tárgyalássorozat folyik a magyar kormány és a hazai gázkereskedelem és -tárolás java részét magáénak mondható E.ON között a fogyasztók által felhalmozott tartozás mértékének megállapításáról és a visszafizetés módjáról. Lapunk értesülése szerint az E.ON 60 milliárd forint megfizetését kéri. Ha nem fizetünk – természetesen mi, a fogyasztók –, perlik az országot, végső esetben pedig az egész gázüzletet eladhatják.
Lapunk nem hivatalos forrásból arról értesült, hogy igen komoly
összeg körül folyik a vita. Az E.ON tárgyalási alapként 170 milliárd forintnyi tartozást rögzített, ám ezt végül csökkentették azzal a 80 milliárddal, amelyre extraprofitként az év eleji orosz–ukrán gázválság idején tettek szert a korábban olcsón beszerzett tárolói földgáz értékesítésével. A fennmaradó 90 milliárd forintból a későbbi tárgyalások során még elengedtek 30 milliárdot, az így megmaradt 60 milliárd forint megfizetéséhez azonban már ragaszkodnak. Ha ebben nem sikerül megállapodni, az E.ON bírósághoz fordulhat, de megteheti azt is, hogy megválik a magyar gázüzlettől. A vevő az orosz Gazprom lehet.

Kevesebb pénzt kap a MÁV. Valószínűleg még a nyári szabadságolások előtt dönt a kormány a MÁV költségvetési támogatásának részleges megvonásáról – mondta el Szollár Domokos a Hír TV-nek. A kormányszóvivő azt mondta, az intézkedések között megszorítások is lesznek. Mint ismert, csaknem 194 milliárd forintot hagyott jóvá az Országgyűlés az idei költségvetésben a helyközi személyszállítást végző társaságok költségeinek megtérítésére. A pénz 85 százaléka a MÁV személyszállító leánycégét illeti. A folyósítás feltétele, hogy a MÁV-Start elküldje pénzforgalmi tervét a szakminiszternek. A folyósítás ütemezésén a közlekedési miniszter és a pénzügyminiszter együttesen módosíthat, a pénzügyminiszternek pedig joga van a folyósítás felfüggesztéséhez is. Korábban elhangzott, a kormány 40 milliárd forintot vonna el a MÁV-tól, az pedig javaslatot tett az utazási kedvezmények jelentős csökkentésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.