Felszámolják a rakétákat is

A magyar légvédelemnek nemcsak a vadászrepülő fegyverneme van válságban, hanem súlyos problémákkal küzdenek a légvédelmi rakétások is – értesült lapunk.

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A területen a napokban újabb súlyos leépítésre kerül sor, a Honvédelmi Minisztérium ugyanis – a térségben, és a NATO-ban is egyedülálló módon – felszámolja a leghatékonyabb légvédelmi rakéta kategóriát a honvédségben. Ezek a vállról indítható, orosz gyártmányú Igla–1 típusú rakétakomplexumok (angol összefoglaló néven MANPADS), amelyekből 2005-ös ENSZ-adatok szerint 61 indítóberendezése és 119 rakétája volt hazánknak. A helyi háborúk tapasztalata azt mutatja, hogy ezek az infravörös irányítású, rövid (5 kilométer) hatótávolságú fegyverek jelentik a legnagyobb veszélyt az ellenséges repülőgépekre. Afganisztánban sokak szerint ezek megjelenése késztette kivonulásra a Szovjetuniót, de a MANPADS rakéták súlyos leckét adtak a támadóknak tavaly Grúziában is.
Magyaroroszág egyetlen megmaradt légvédelmi rakétás alakulata, a 12. rakétaezred Győrben települ, rájuk hárul a feladat, hogy a maradék Iglákat egy csehországi lőtéren ellőjék, és ezzel a szétszereléshez képest olcsón felszámolják a készletet. A rakéták élettartama ugyan lejárt, ám hajtóanyagukat újra lehetne tölteni – akár a HM Arzenál nyírtelki üzemében is – vagy darabonként 50 ezer dollár körüli áron újakat lehetne beszerezni tradicionális forrásokból. A HM azonban a „fenyegetettség hiányára” tekintettel évek óta azt latolgatja, hogy felszámolja a győri rakétás alakulatot, így nem biztosítottak forrásokat az Iglák üzemidő-hoszszabbítására vagy pótlására.
Szintén pótlás nélküli kivonás áldozata lehet az egyetlen nagyobb teljesítményű, radarirányítású légvédelmi rendszer, a szocialista örökség Kub is, amelyből jelenleg már csak négy darab, Lengyelországban korszerűsített komplexum biztosít elméletileg körülbelül 5000 négyzetkilométeres lefedettséget a 92 ezer négyzetkilométeres országnak.
Néhány éven belül kizárólag 45 darab dupla Mistral indítója és mintegy kétszáz rakétája maradhat légvédelemre a honvédségnek. A rendszer az egyik legkorszerűbb közeli hatótávolságú rakétával rendelkezik, de nem pótolja a MANPADS kategóriát, mivel a magyar konfigurációban gyalogosan nem hordozható. Védelmi ipari forrásokból ugyanakkor úgy értesültünk, hogy a honvédelmi tárca csak a harmadát költi ezen eszközök alkatrész-utánpótlására, mint amit optimálisnak tartana a gyártó a megfelelő üzemképességhez. Az indítóállványok továbbra sem rendelkeznek barát-ellenség felismerő berendezéssel, ami lehetetlenné teszi a szövetségi alkalmazást a „baráti tűz” incidensek veszélye miatt.
A HM államtitoksértéssel vádolja lapunkat, amiért pénteki lapszámunkban megírtuk, hogy immár mindössze egy vadászrepülőgép védi Magyarország légterét a korábbi géppárral szemben. Az Országos Sajtószolgálat útján kiadott közleményük szerint „a Magyar Köztársaság légterének védelmét ellátja és garantálja a Magyar Honvédség Gripen és MiG–29-es repülőgépeinek flottája”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.