Ősszel indulnak a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DEOEC) annak a 12 milliárd forintos fejlesztésnek a kivitelezési munkálatai, amelynek eredményeként 2011 őszétől egyetlen épületben végzik el az összes labordiagnosztikai vizsgálatot. Két év alatt több mint 12 ezer négyzetméternyi épületet bontanak le, helyükbe közel 18 ezer négyzetméternyi újat építenek, mintegy 12 ezer négyzetméternyit pedig felújítanak. A beruházásról, amihez az Európai Unió Strukturális Alapja 10,8 milliárddal, a DEOEC pedig 1,2 milliárddal járul hozzá, tegnap írta alá a szerződést Fésüs László rektor, Székely Tamás egészségügyi miniszter és Kávári Attila, az alap programigazgatója.
Paragh György centrumelnök kiemelte, hogy jelentősen javítja majd a betegek ellátásának színvonalát az új In Vitro Diagnosztikai Tömb (IVDI), ahol klinikai kémiai, hematológiai, immunológiai és mikrobiológiai tesztek segítségével adnak komplex képet a beteg állapotáról.
A fejlesztés keretében egy tömbbe kerül a központi sürgősségi, központi intenzív, illetve felnőtt és gyermek onkohematológia, valamint a belgyógyászati ellátást.
A fejlesztéssel teljesen új szolgáltatásokat, gyógyító eljárásokat is meghonosítanak a debreceni klinikákon. Több, XXI. századi színvonalú berendezéssel gazdagodik például a Bőrgyógyászati Klinika égési osztálya, intenzív gyermekgyógyászati központ épül, és vidéken elsőként megteremtik a fogyatékos gyermekek fogászati ellátásának infrastruktúráját. Az újonnan kialakítandó gyermek fej-nyak sebészet, arc-állcsont és szájsebészet pedig az egészséges és fogyatékos páciensek gyógyítását egyaránt szolgálja majd. Márton Ildikó, a Fogászati Klinika vezetője hangsúlyozta: a debreceni fogászati fogyatékosellátás létrehozása azért nagy jelentőségű, mert Északkelet-Magyarország 2 millió lakosnál többet számláló két nagy régiójában a hat százalékot is meghaladja a fogyatékos gyermekek száma. Magas betegszámmal kell megküzdenie a transzplantációt igénylő májproblémák gyógyítóinak is. Eddig áthidaló életmentő megoldásnak számító májszövetpótló kezeléseket legközelebb Berlinben végeztek el, 2011-től viszont Debrecenben is lesznek ilyen beavatkozások – tudtuk meg Udvardy Miklóstól, a Belgyógyászati Intézet igazgatójától. Berta András szemészprofesszor pedig arról tájékoztatott, hogy 2011-től lézerkéssel ültetik át a szaruhártyákat klinikáján. További nagy előrelépést jelent a vesebetegek gyógyításában, hogy a fejlesztés eredményeként megteremtik az élődonoros vesetranszplantáció lehetőségét is.
Holnap jön az igazi tél!