Moszkvai fegyverek Venezuelának

2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igor Szecsin, az orosz kormányfő első helyettese hétfőn aláírta Caracasban a kétoldalú, venezuelai–orosz katonai együttműködésről szóló egyezmény bővítését. A látogatás két fő célja: a venezuelai hadsereg újabbakkal váltja fel elavult harckocsijait, és ezúttal BMP–3-as, MPR és T–72-es típusú tankokat vásárol, illetve a két ország hadserege összehangolja közös hadműveleteit.
Szecsin népes küldöttsége akkor látogatott Venezuelába, amikor két másik esemény zajlik a térségben: az Egyesült Államok és Kolumbia az utóbbi ország öt támaszpontjának bérbevételéről tárgyal, Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter pedig kedden utolsó állomására érkezik négy dél-amerikai országot – Brazíliát, Argentínát, Perut és Kolumbiát – érintő tíznapos körútján. Hugo Chávez elnök is fogadta az orosz kormány második emberét, de csak annyit mondott az egyezmény bővítéséről, hogy senkit sem akarnak megtámadni, csak védekeznek, és bejelentette, szeptemberben ismét Moszkvába és Szentpétervárra látogat. Igor Szecsin repülőről tekintette meg a világ eddig ismert legnagyobb olajtartalékát rejtő Orinoco-övezetet, és biztató jövőt jósolt az energiaügyi együttműködésnek is.

Svéd magyarázatkérés. A svéd kormány tudni szeretné, hogyan kerültek a Venezuelának eladott korszerű rakétavetői a kolumbiai radikális marxista gerillaszervezethez, a FARC-hoz. A svéd kormány egyik tanácsadója azért tette szóvá az ügyet, mert a múlt héten a londoni katonai folyóirat, a Jane’s megírta, hogy a kolumbiai hadsereg bizonyos számú AT4-es típusú rakétavetőt talált a gerillák egyik táborában. A venezuelai fél tagadja, hogy közük lenne a rakétákhoz. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.