Politikai síkra terelték a bikaviadalok körüli vitát

Politikai síkra terelték a bikaviadalok ügyét katalán állatvédők. Az „antitaurinosok” a Madrid orra alá szívesen borsot törő katalán parlamenttel akarják betiltani a spanyol hagyományok egyik jelképét. Az elképzelés fő támogatói a radikális baloldaliak.

2009. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frakciófegyelmet hirdettek 33 képviselőjüknek a radikális köztársaságpártiak (ERC) és a volt kommunistákkal egyesült környezetvédők (ICV), így a bikaviadalok betiltásának elfogadásához a 135 tagú autonóm katalán parlamentben a legkorábban szeptemberi szavazáson már csak 35 szavazat kell, hiszen a döntéshez elég az egyszerű többség. A kezdeményezés mégis elbukhat, mivel a helyi néppárt (PPC) ellenzi a bikaviadalok betiltását, a másik két nagy frakció, a kereszténydemokrata–liberális pártszövetség (CiU) és a katalán szocialista párt (PSC) honatyái pedig szabadon döntenek. Manuela de Madre, a szocialisták alelnöke helytelenítette, hogy az állatvédők az állatkínzás helyett érveikben inkább a spanyolellenességre helyezték a hangsúlyt. Ő maga ugyan nem híve a bikaviadaloknak, de elutasítja a tiltást is, mert elismeri, hogy a bikákkal kapcsolatos ünnepeknek – fiestáknak – Katalóniában is vannak hagyományai. De Madre egy ügyes oldalvágással emlékeztette az ERC képviselőit, pártjuk Franco idején halálra ítélt és kivégeztetett alapítója, Lluís Companys rajongott a bikaviadalokért. Az első összpontosított támadás rögtön megindult a hárompárti katalán baloldali kormány 2003-as megalakulása után, de hiába döntött a szocialista többségű barcelonai városháza a betiltás mellett, az ügyben csak a tartományelnök, a kormány és a parlament dönthet – egybehangzóan.
Az ellenzők részben a spanyol statisztikai hivatal adatait hívják segítségül, amikor a fiesták megszüntetése mellett érvelnek. Mint az adatok bizonyítják, mind kevesebb spanyolt hoz tűzbe ez a nemzeti hagyomány, s az események egyre kevesebb nézőt vonzanak. A tiltás hívei mindent bevetnek. Még Állatvédő Viadalellenes Párt is alakult, és kifejezetten hangoztatják nem húsevő mivoltukat. Két éve kis híján halálos csapást mértek a bikafuttatások és -viadalok közönségének utánpótlására. Azért pereltek be egy spanyol apát, mert elvitte kilencéves fiát a pamplonai bikafuttatásra, és mindketten részt vettek az eseményen. Az apát jogerősen is felmentették.
A bikaviadal hívei ellenfeleik egyik kedvelt fegyverével, a statisztikai adatokkal tudnának viszszavágni. A húszezer spanyolországi ünnepségen felvonultatott 100 ezer bika fenntartása évente 140 millió euró. Ezt az összeget viszont messze felülmúlják a közvetítések jogdíjai és a jegybevételek, és bár a spanyolországi önkormányzatok többsége nem tesz szert busás jövedelemre, de bőven fenn tudja magát tartani erre épített idegenforgalmával. Ám súlyos vétek holmi statisztikai adatok tükrében szemlélni a spanyol kultúra szerves részének számító bikaviadalokat, és így ítélkezni róluk – lekezelően, ahogy az „állatvédők” teszik.
A bikaviadalok a Földközi-tenger egész medencéjében elterjedt több évezredes bikakultuszok maradványai. Európában Spanyolországon kívül ma is még két államban – Franciaországban és Portugáliában – tartanak egészen más bikaviadalokat, a tengerentúlon pedig Mexikóban, Venezuelában, Kolumbiában, Ecuadorban és Peruban folytatják a spanyol hagyományt. De már az ókorban elkezdődött a viadalok hívei és ellenzői közötti küzdelem, elsőnek a híres római szónok, Cicero tette szóvá az állatkínzást. Vele szemben a középkori krónikások többek között a frank Nagy Károlyról és a kasztíliai X. (Bölcs) Alfonz királyról is feljegyezték, hogy él-hal az akkor még lándzsás bikaviadalokért.
V. Pius 1567-ben betiltotta a spanyol bikaviadalokat, bár utódja, XIII. Gergely beleegyezett, hogy II. Habsburg Fülöp, spanyol király feloldja a tiltást, mert az inkvizíció országában csak a katolikus hit látta kárát: a hívők vagy el se mentek a misére, vagy alig várták, hogy véget érjen, és már rohantak is a tiltott viadalra. Egyébként Fülöp apja, I. (V.) Károly az ő születésének tiszteletére viadalban ölt le egy bikát, sőt az angol trónon ülő
I. (Stuart) Károlyt is megbabonázta a viadal légköre.
A Bourbonok spanyol ága is próbálkozott a tiltással a XVIII. századtól kezdve, nem sok sikerrel: ezt bizonyítja a festőzseni, Goya bikaviadalokról készített rézkarcsorozata, de ekkor rögzítették a bikaviadal ma ismert szabályait is. A XIX. századi madridi parlament többször nekifutott a betiltásnak, utoljára 1877-ben. A honatyák végül azért vették le a napirendről, mert nem tudtak ellenállni a két ünnepelt torreádor, Lagartijo és Frascuelo vetélkedésének. Száz éve az irányadó spanyol értelmiség azért nem kedvelte a viadalokat, mert szerintük elvonta a spanyolok figyelmét a művelődésről, de még a katalán egzisztencialista filozófus, José Ortega y Gasset is tárgyilagosan elismerte, hogy a bikaviadalok nélkül egyszerűen nem lehet megérteni Spanyolország történelmét. Federico García Lorca, aki a baloldali, 1927-es irodalmi nemzedék tagjaként művésztársaihoz hasonlóan azért kárhoztatta elődeit, mert nem használták ki eléggé a viadalokban rejlő lehetőségeket.
A jelek szerint esély sincs a két tábor közötti ellentétek nyugodt megvitatására, mert szándékosan politikai síkra terelték a bikaviadalok ügyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.