Beállt a magyar autópiac – mondta lapunknak egy fővárosi, több márkát forgalmazó autókereskedés vezetője. Nem veszik a kis családi bevásárlókocsit, de nem veszik a flottacirkálókat sem. Üresek a szalonok, konganak a szervizek, reménytelenül álldogálnak a murván a használt gépkocsik. A név nélkül nyilatkozó kereskedő szerint ez a helyzet alaposan próbára teszi a vállalkozások teherbíró képességét. Akinek nincs elegendő tartaléka, az nem éri meg az őszt – vélekedett a szakember.
A nyár közepe egyébként sem az autóvásárlás ideje – mondta lapunk kérdésére Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke. De a korábbi években eladott havi 12-16 ezer járművel szemben most havonta jó, ha négyezer gazdára talál az országban. Ez azt jelenti, hogy szinte áll a piac, akkora a krízis, hogy még a kilencvenes évek közepén, a Bokros-csomag következtében kialakult helyzetnél is rosszabb. És nem is a forgalmi adatokban szereplő számok a legijesztőbbek, hanem az, hogy nem látni az alagút végét. Gablini Gábor szerint amíg a gazdasági fellendülés nem indul be idehaza, nem lesz érezhető élénkülés az autópiacon sem. A családfők nem vágnak bele a hosszú lejáratú kölcsön felvételébe, amíg nem tudhatják, hogy meglesz-e a munkahelyük két hónap múlva. Ugyanígy a cégek sem vesznek autót, amíg nem látják, lesz-e megrendelésük. Erre a depressziós helyzetre eresztette rá a kormányzat az általános forgalmi adó kulcsának az ötszázalékos emelését. A nyár közepi áremelkedés átlagos viszonyok között is visszavetné a forgalmat. Ám így, hogy sem a családoknál, sem a cégeknél nincs fizetőképes kereslet, szeptemberig biztosan, de lehet, hogy októberig is jegeli a jelenlegi állapotot, az igazi fellendülésre pedig nem számítanak 2011 második felénél előbb – vélekedett a Gémosz elnöke.
Az idei első fél évben 40,1 százalékkal esett vissza az eladott új személygépkocsik száma Magyarországon a tavalyi év hasonló időszakához képest – tette közzé a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE). Míg a tavalyi első fél évben 85 211 személygépkocsit értékesítettek az importőrök, addig az idén az első fél évben csupán 51 069-et. A márkák rangsorának élén még mindig a Suzuki áll az első félévi 8934 értékesített kocsival, a második pedig az Opel 5211 eladott autóval. A Ford került a harmadik helyre, az idei év első hat hónapjában 4944 kocsit értékesítettek ebből a márkából. Ugyanakkor a Ford alsó-középkategóriás modellje, a Focus átvette a vezetést a modellek sorrendjében, megelőzve az Opel Astrát és a Suzuki SX4-et. A Volkswagen 4146, a Toyota 3980 kocsit adott el az első hat hónapban. A legnagyobb veszteséget a népautómárkák közül a Chevrolet, a Skoda, a Citroën és a Peugeot szenvedte el, a tavalyi első fél év számainak a felét sem érte el a forgalmuk.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt